dsc09662Visai neseniai jums pasakojome apie mūsų spėtą pamėgti prekinį ženklą „Clearspring“, kurio produkcija Lietuvoje prekiauja tikra sveikuolių Meka – „Livin – sveiki produktai“. Jau aprašėme, kokius egzotiškus ingredientus reikia įtraukti į savo mitybą, kad ji būtų visavertė ir draugiška kūno linijoms. Šį kartą pakalbėsime dar viena tema, aktualia norintiems sulieknėti ir sveikai gyventi. Tai – pusryčiai. Man regis, kad į lietuvių kraują tiesiog „įaugusi“ tradicija rytais valgyti įvairius sumuštinius. Tiesa, jei tai tradicinis sumuštinis su šviesia duona, storu sluoksniu sviesto ir dešra – sulieknėti net nesvajokite. Kitas ne mažiau blogas įprotis – pusryčius užbaigti kavos puodeliu ir kokiu labai kaloringu skanėstu. Geroji šio reikalo pusė ta, kad šias „blogąsias“ kalorijas suvartojate pirmoje dienos pusėje, tačiau… Dar geresnis variantas – šiuos saldėsius keisti sveikesnėmis alternatyvomis.

Lieknos Bitės skuba jums į pagalbą ir šiandien jus pamokys, kaip tradicinius sumuštinius transformuoti į sveikuolius, o desertus paversti visiškais nekaltais, kuriais galėsite mėgautis be menkiausios sąžinės graužaties.dsc09682Pirmas žingsnis – keičiame sumuštinio pamatą. Kvietinių gaminių aš jau kuris laikas atsisakiau (stengiuosi vengti glitimo turinčių produktų), tad įvairiausi trapučiai – tikras išsigelbėjimas. Mano favoritai – kukurūzų trapučiai. Štai šią savaitę saldiems sumuštinukams naudojau „Clearspring“ ekologiškus kukurūzų trapučius. dsc09678Man jie labai patinka ir dėl tokios pailgos formos, kuri primena tikrą sumuštinį. Sūriems sumuštinukams renkuosi kitokius trapučius, dažniausiai – ryžių. Dešimt balų galiu skirti tiems, kurie dar pagardinti įvairiais sveikuoliškais priedais, pavyzdžiui, „Clearspring“ rudųjų ryžių trapučiai su grikiais ir burnočiais. Juose gausu skaidulinių medžiagų ir jie labai nekaloringi (viso labo – 26 kcal viename traputyje).dsc09688Antrasis žingsnis – keičiame sumuštinio „užtepimą“. Pradėsiu nuo saldžiojo sumuštinukų varianto – jam naudojau ekologišką riešutų sviestą. Rekomenduoju labai akylai parduotuvėse rinktis riešutų sviestą, nes kartais jo sudėtyje būna tik 70 ar 80 procentų riešutų, o daugiau visokie nesveiki priedai (pavyzdžiui, pridėtinis cukrus!).

Labai džiaugiuosi išbandžiusi „Clearspring“ ekologišką riešutų sviestą, nes jo sudėtis ideali – 99,4 proc. riešutai + jūros druska. Jame nėra hidrinto palmių ar kitų pigių augalinių aliejų. Galima sakyti, kad tai visiškas home made variantas. Ir šį riešutų sviestą naudoju ne tik sumuštinukams, tačiau ir įvairiausių desertų, pyragų, keksiukų gamybai ar net makaronų padažams.dsc09698

Sūriems sumuštinukams renkuosi patį geriausią augalinį sviesto pakaitalą – avokadą. Tiesa, jis turi būti puikiai išnokęs, kad lengvai teptųsi.

Trečias žingsnis – keičiame sumuštinio viršūnę. Vietoj riebios, rūkytos ar vytintos mėsos verčiau rinkitės sūrį, daržoves, keptą ar virtą kiaušinį ar riešutus. Aš naudoju bene visus išvardintus ingredientus. Beje, riešutai tinka gardinti tiek sūriems, tiek saldiems sumuštinukams. Aš šį kartą naudojau kepintą anakardžių riešutų užkandį su su „Tamari“ (išgaunamas iš sojų) padažu, kuris puikiai tinka ne tik patiekalams gardinti, tačiau ir vienas – kaip greitas bei maistingas užkandis.dsc09685Na, o dabar apie desertus prie kavos. Vasarą, aišku, karaliauja LEDAI. Tačiau nereikia daug pasakoti, kokie kaloringi yra tradiciniai ledai, tad mes rekomenduojame gaminti naminius. Užtruksite vos kelias minutes, o rezultatas tikrai džiugins. Svarbiausia pakeisti tradicinius ingredientus – karvės pieną ir grietinėlę. Mes rekomenduojame rinkti augalinius pieno gėrimus ir kuo daugiau vaisių bei uogų. Štai ir mūsų receptas.dsc09654REIKĖS:

200 ml kokosų pieno (mes naudojome „Clearspring“ ekologišką kokosų pieną, išgaunamą iš Šri Lankoje užaugintų kokosų minkštimo, jis gana tirštas, tad idealiai tinka ledams);

2 bananų;

2 v. š. chia sėklų;

saujelės šviežių braškių

GAMINIMAS:

  1. Kokosų pieno skardinę gerai išplakame, pilame į indą, kartu dedame bananus ir su maistiniu smulkintuvu juos labai gerai tarpusavyje išmaišome. Kai masė pasidaro vientisa, beriame chia sėklas.dsc09648
  1. Braškes sutriname šakute.
  2. Į specialias ledų formeles pilame kokosų pieno masės, tada įdedame šaukštelį braškių ir vėl pilame kokosų pieno masę. Taip užpildome visas formeles, jas dedame į šaldiklį ir palaikome 3-4 valandas.
  3. Norėdami, kad ledus būtų lengviau išimti iš formelių, prieš tai jas kelias sekundes pakiškite o karštu vandeniu, taip ledai lengviau atšoks.

 

Atrasti ir pamėgti sveikesnes alternatyvas linkinčios,

Lieknos Bitės