back to top
Sodas ir daržasDrugeliai ir bitės tiesiog dievina šį augalą

Drugeliai ir bitės tiesiog dievina šį augalą

Jei norisi, kad kiemas vasarą kvepėtų saldžiai ir būtų pilnas plasnojančių sparnelių, yra vienas augalas, kuris tai garantuoja – budlėja sode tampa tikru vabzdžių rojumi.

Šis įspūdingas krūmas dar vadinamas drugelių krūmu, ir ne be priežasties: vos tik jis pražysta, visos apylinkės bitės ir drugeliai suguža prie jo žiedų.

Budlėja žavi ne tik vabzdžius, bet ir mus pačius – jos žiedynai tankūs, kvepiantys, ilgaamžiai. Ji lengvai auga net ir prastesnėje dirvoje, greitai suveša, o vasaros viduryje tampa tikru sodo akcentu.

Tačiau kad budlėja sode klestėtų, verta žinoti, kur ją sodinti, kaip genėti ir – svarbiausia – kaip dauginti.

Kur sodinti budlėją, kad ji žydėtų gausiai?

Norint, kad budlėja sode žydėtų kuo ilgiau ir būtų tikras vabzdžių traukos centras, svarbiausia – tinkama vieta. Šis augalas mėgsta saulę, šilumą ir apsaugą nuo vėjo.

Geriausiai ji auga pietinėje ar vakarinėje sklypo pusėje, kur didžiąją dienos dalį apšviečia saulė. Pavėsis ir drėgna vieta – ne jos draugai: tokiomis sąlygomis budlėja skursta arba net neišgyvena žiemos.

Dirva turi būti lengva, pralaidi vandeniui. Jei sklype molinga žemė – verta įmaišyti komposto, smėlio ar perlito, kad šaknys nepermirktų.

Prieš sodinant, duobė iškasama šiek tiek gilesnė, nei įprasta, ir į jos dugną dedamas drenažo sluoksnis – tai padeda išvengti šaknų puvimo lietingais laikotarpiais.

Ką verta žinoti apie budlėjos genėjimą?

Budlėja sode kasmet reikalauja šiek tiek priežiūros, ypač pavasarį. Genėjimas – vienas svarbiausių darbų. Jis atliekamas anksti pavasarį, kai nebėra stiprių šalnų.

Nugenėjus stipriau – augalas suformuoja daug naujų ūglių, kurie gausiai žydi. Nugenėjus per silpnai – senstantys stiebai žydi mažiau ir silpniau.

Svarbiausia taisyklė: budlėja žydi ant šiųmečių ūglių, todėl senos šakos gali būti trumpinamos iki 20–30 cm nuo žemės.

Tokiu būdu išprovokuojamas augimas iš šaknų ar pažastinių pumpurų. Jei krūmas atrodo apšalęs ar „negyvas“ – verta luktelėti, nes šis augalas dažnai atželia tik gegužės mėnesį.

Kaip budlėją dauginti – paprasta ir greita

Budlėja sode gali daugintis net keliais būdais – tiek natūraliai, tiek žmogaus pagalba. Kai kuriais atvejais ji pati prisisėja – ir taip aktyviai, kad kai kurie sodininkai ją net vadina „piktžole“.

Dažnai mažyčiai daigai randami net tarp trinkelių ar akmenų – tereikia juos iškasti ir perkelti į norimą vietą.

Kitas būdas – dauginimas iš šakelių. Tam tinka pusiau sumedėję ūgliai – nei per minkšti, nei per seni. Jie nupjaunami 10–15 cm ilgio, įsmeigiami į kompostą ar lengvą substratą, ir laikomi drėgnoje aplinkoje (galima uždengti plėvele ar stikliniu gaubtu).

Po kelių savaičių pradeda formuotis šaknys, o tada daigus galima perkelti į vazonėlius arba tiesiai į žemę.

Kada geriausia sodinti ir kaip prižiūrėti pirmą žiemą?

Budlėja sode sodinama pavasarį arba vasaros pabaigoje. Pavasarinė sodinimo data dažniausiai geresnė, nes augalas spėja įsišaknyti iki žiemos.

Sodinant svarbu pasirinkti saulėtą vietą ir nepamiršti laistyti, kol krūmas įsitvirtina. Laistymas ypač svarbus pirmąjį sezoną – budlėjos nemėgsta stovinčio vandens, bet sausros irgi nepakelia.

Pirma žiema – tikras išbandymas. Jauni krūmai dažnai atrodo „mirę“ pavasarį, tačiau neskubėkite jų rauti – budlėjos atželia vėliau nei kiti augalai.

Prieš šalnas verta pagrindą mulčiuoti, o viršūnes pridengti eglišakėmis ar specialia medžiaga. Taip sumažinama rizika, kad krūmas sušals iki pat šaknų.

Kodėl verta turėti budlėją kiekviename sode?

Tankiai žydintys budlėjos krūmai sodo aplinkoje vasaros metu
Budlėja sode ne tik džiugina žiedais, bet ir lengvai auga net prastesnėje dirvoje. Nuotrauka: shutterstock.com

Šis augalas ne tik papuošia aplinką, bet ir padeda vietinei gamtai. Kai sode žydi budlėja, galima stebėti, kaip kasdien aplink ją dūzgia bitės, plasnoja drugeliai, net kartais pasirodo kamanės ar kiti naudingi vabzdžiai.

Toks biologinės įvairovės židinys padeda ne tik gėlynui, bet ir visam sodui – gerėja apdulkinimas, mažėja kenkėjų.

Be to, budlėja žydi ilgai – nuo liepos iki pat rudens šalnų. Tai vienas iš tų krūmų, kuris savo spalvomis ir kvapu džiugina visą vasarą, be didelių reikalavimų ar kaprizų.

Nereikia nei kasdien tręšti, nei formuoti sudėtingai – užtenka šiek tiek priežiūros pavasarį ir tinkamos vietos.


Išvada: budlėja – drugelių svajonė ir sodininko džiaugsmas

Jei svajojate apie spalvingą, gyvybingą ir kvapnų kiemą – budlėja sode yra vienas iš paprasčiausių ir įsimintiniausių pasirinkimų.

Ji džiugina ne tik mus, bet ir visą aplinką – nuo mažų vabzdžių iki paukščių, kurie mėgsta sukiotis šalia.

Auginkite ją be baimės – net jei pirmą žiemą atrodys, kad žuvo, kantriai palaukite.

Budlėjos ištvermingos, o kai prigyja, jos tampa tikromis sodo pažibomis ir kiekvienas vasaros rytas su jų kvapu tampa malonesnis.

Populiariausi

Naujausi straipsniai

taip pat Skaitykite