Kai draugei papasakojau, kad skaitau „Tyto alba“ leidyklos išleistą knygą „Panikos priepuoliai. Išsivaduok iš nerimo ir baimių“ (jos autorė Gintarė Jankauskienė), mano draugė numojo ranka „ai, man tai tokių nebūna“, tačiau aš manau, kad ši knyga yra skirta ne tik šiems žmonėms, bet ir didžiajai daliai mūsų.

Knyga kalba ne tik apie didžiausias emocines bėdas – panikos priepuolius, bet ir tai, kas paliečia kiekvieną žmogų užsisukusį kasdienybėje – nerimą. Turbūt jau pastebėjote, kad savo puslapyje aprašome ne pirmą knygą, kuri kalba panašiomis temomis. Turime pasakyti, kad daugumai moterų tenka daug šiuolaikinių iššūkių: auginti laimingus vaikus , jiems skirti pilnavertį dėmesį ir lavinimą, išlaikyti jaukius ir darnius (ir švarius) namus, bet tuo pačiu ir turėti sėkmingą karjerą, dirbti mėgstamą darbą. Neretai sakoma, kad tam, kad neišsektume, labai svarbu susikoncentruoti į konkretų darbą, bet kaip tai padaryti mamai viena ranka maišančiai košę, kita laikančiai mažylį ir tuo pačiu per garsiakalbį telefonu derinant darbo reikalus (oi, ne kartą man teko derinti rimtus darbo projektus šalia spygaujant vaikams). Tokioje ar panašioje situacijoje galėtume dejuoti arba rinktis sąmoningus sprendimus, kai ne tik rūpinamės šiais išvardintais dalykais, bet ir tam tikrą laiką skiriame kokybiškam savo poilsiui bei teigiamam požiūriui. Bet pirmiausia reikia išmanyti, kaip tą padaryti.

Būtent apie tai ir yra ši knyga – tai patirčių ir patarimų rinkinys šiuolaikiniam žmogui, kaip natūraliai padėti sau atsipalaiduoti, pailsėti ir nepasiduoti gniuždančiai įtampai. Pirmoji knygos dalis pasakoja kelias skirtingas, bet tuo pačiu, dažnai tipines istorijas apie žmones, kurie patyrė ar patiria įvairias nerimo formas. Istorijos labai tikros, nuoširdžios, jose lengva rasti mums pažįstamų, patirtų dalykų. Vieni pasakotojai kalba apie nesutarimus šeimoje, kiti apie lūkesčius, kuriuos bandome pateisinti, dar kiti pasakoja ne apie savo, o apie artimųjų patirtis, taip galime pažvelgti į problemas tarsi iš abiejų pusių. Visas istorijas komentuoja psichoterapeutės, kurios dar geriau padeda pažinti nerimo šaltinius.

Kita knygos dalis analizuoja įvairiausius nerimo aspektus: kodėl jis atsiranda, ką labiausiai vargina ir kaip sau padėti, verta griebtis vaistų ar jų vengti. Turbūt man labiausiai patiko trečioji knygos dalis, kurioje įvairių natūralistinių pakraipų specialistai perteikia savo žinias apie tai, kaip šiuolaikinis žmogus turėtų atsiriboti nuo jį kasdien atakuojančio informacijos srauto, kokios priemonės gali padėti atsipalaiduoti, pvz. aromaterapija, joga. Pateikiama ir konkrečių pavyzdžių, kokie eteriniai aliejai tinkami šiais atvejais ar kokios sporto rūšys dera tokiems žmonėms.

Man labai patiko, kad ši nedidelės apimties knyga yra skirta būtent mums, gyvenantiems Lietuvoje, kad ji paremta mūsų gydytojų nuomone ir į mus panašių žmonių patirtimi, taip knyga tampa labai priimtina ir informatyvi. Net ir sau pritaikiau kai ką asmeniško, pavyzdžiui, išmokau išsijungti interneto ryšį savo telefone vakarais, kad laikinai pristabdyčiau mane atakuojančias žinutes ir jaukiai pailsėčiau artimųjų rate. Atrodo paprastas ir nedidelis žingsnis, bet tai jau postūmis kokybiško atsipalaidavimo link. To linkiu ir jums!

Lieknos Bitės