Vos tik pradeda dygti pirmosios pavasarinės dilgėlės, gamta tarsi pati pasiūlo organizmui tai, ko jam labiausiai reikia – švelnų valymą, vitaminų bombą ir energijos užtaisą. Nors daugelis šį augalą prisimena dėl jo geliamos savybės, šviežios dilgėlės jau seniai vertinamos kaip vienas naudingiausių laukinių augalų, tinkamų ne tik arbatai, bet ir kasdieniams patiekalams.
Dilgėlėse gausu geležies, kalcio, magnio, vitamino C, A ir net augalinių baltymų – tai tikra natūrali supermaisto alternatyva, auganti vos už kelių žingsnių nuo namų. Tinkamai paruoštos, jaunos dilgėlės gali ne tik papildyti mitybą maistinėmis medžiagomis, bet ir maloniai nustebinti savo skoniu.
Kuo šviežios dilgėlės naudingos sveikatai?
Dilgėlės – tai vienas iš labiausiai nuvertintų, bet nepaprastai vertingų laukinių augalų. Vos prasidėjus pavasariui, jos ima dygti visur: pievose, pakelėse, net kiemuose. Tačiau daugelis jų vis dar vengia, nežinodami, kad tai tikras natūralus vitaminų užtaisas. Jaunos dilgėlės gali prilygti net supermaistui – dėl savo turtingos sudėties jos padeda sustiprinti organizmą po žiemos ir pasiruošti aktyviam sezonui.
Šviežių dilgėlių nauda sveikatai
- Gausu geležies – padeda esant mažakraujystei ir bendram silpnumui
- Daug vitamino C – stiprina imunitetą ir gerina geležies įsisavinimą
- Turi kalcio ir magnio – naudingi kaulams ir nervų sistemai
- Veikia priešuždegimiškai – padeda sąnarių, šlapimo takų, odos problemoms
- Valo organizmą – skatina inkstų darbą, šalina skysčių perteklių
- Skatina plaukų augimą ir gerina odos būklę
- Padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje
- Turi natūralų detoksikuojantį poveikį
Nors iš pirmo žvilgsnio dilgėlės gali atrodyti tik kaip paprasta „piktžolė“, iš tikrųjų tai vienas iš tų gamtos lobynų, kuris šiuo metų laiku itin reikalingas mūsų organizmui. Jos ne tik padeda susigrąžinti energiją, bet ir gali prisidėti prie ilgalaikės sveikatos gerinimo.
Svarbiausia – dilgėlės prieinamos praktiškai visiems, o tinkamai paruoštos jos gali maloniai nustebinti ne tik savo poveikiu, bet ir skoniu. Tereikia išmokti jas naudoti virtuvėje kūrybingai – apie tai plačiau kitame skyriuje.
Kaip paruošti dilgėles valgymui: ką būtina žinoti
Šviežios dilgėlės gali būti puikus papildas įvairiems patiekalams – nuo salotų iki sriubų ar net žaliųjų kokteilių. Tačiau prieš įtraukiant jas į mitybą, svarbu žinoti keletą pagrindinių taisyklių, kad jų vartojimas būtų saugus ir skanus.
Pirmiausia – svarbu rinkti tik jaunas, šviežias dilgėles, kurios dar nepradėjusios žydėti. Geriausia tai daryti nuo balandžio iki gegužės vidurio, kol augalas dar minkštas ir sultingas. Renkant verta mūvėti pirštines, kad išvengtum geliamos reakcijos. Namuose dilgėles būtina nuplauti šaltu vandeniu, o prieš vartojimą – trumpai nuplikyti verdančiu vandeniu. Tai pašalina jų geliantį poveikį, tačiau išsaugo daugumą naudingųjų medžiagų.
Jeigu dilgėlės naudojamos žaliesiems kokteiliams ar pesto, plikymas kartais nebūtinas – ypač jei naudojamos labai jaunos viršūnėlės. Tokiu atveju pakanka jas kruopščiai nuplauti ir sumalti su kitais ingredientais. Vis dėlto jautresniems žmonėms rekomenduojama jas bent trumpai apdoroti šiluma.
Dilgėles galima susmulkinti, susiblenderiuoti, pakepinti ar net užraugti. Jos puikiai dera su alyvuogių aliejumi, česnaku, citrina, daržovėmis, vaisiais, net fermentuotais produktais. Trumpai tariant – jų paruošimo būdai labai universalūs.
Idėjos ir receptai: ką gaminti iš šviežių dilgėlių
Vos tik pradedi eksperimentuoti su dilgėlėmis virtuvėje, tampa aišku – tai ne tik sveika, bet ir stebėtinai skanu. Šviežios dilgėlės tinka tiek švelniems žaliems kokteiliams, tiek sočioms sriuboms ar net užtepėlėms. Svarbiausia – nebijoti kūrybiškai jas derinti su kitais ingredientais.
1. Žalias kokteilis su dilgėlėmis, obuoliu ir bananais
Toks glotnutis – tikras energijos užtaisas ryte. Į plaktuvą dėkite saują šviežių (arba nuplikytų) dilgėlių, vieną saldų obuolį, vieną bananą, šlakelį citrinos sulčių ir stiklinę vandens ar augalinio pieno. Plakite iki vientisos masės. Kokteilis padeda sustiprinti imunitetą ir švelniai valo organizmą.
2. Dilgėlių pesto – pavasarinė klasika
Pakeiskite baziliką dilgėlėmis – skonis nustebins! Reikia saujos dilgėlių (geriausia nuplikytų), šlakelio alyvuogių aliejaus, česnako skiltelės, saujos sėklų ar riešutų (pvz., saulėgrąžų ar anakardžių) ir šiek tiek druskos. Viską sutrinkite blenderiu. Tinka makaronams, sumuštiniams ar net kaip pagardas prie daržovių.
3. Dilgėlių salotos su svogūnu ir aliejumi
Tinka ir kaip garnyras, ir kaip lengvas užkandis. Nuplikytas ir susmulkintas dilgėles sumaišykite su pjaustytu svogūnu, alyvuogių aliejumi, druska bei trupučiu citrinos sulčių. Galima papildyti agurkais ar virtais kiaušiniais.
4. Sriuba su dilgėlėmis
Vienas paprasčiausių būdų įtraukti dilgėles į mitybą. Į verdantį sultinį sudėkite bulves, morkas, šiek tiek svogūno, o pabaigoje – saują nuplautų ir nuplikytų dilgėlių. Pavirkite dar 5 minutes. Švelnus skonis, lengvas virškinimas ir daug vitaminų viename dubenėlyje.
Dilgėlės – gamtos dovana tavo lėkštėje
Dilgėlės – tai daugiau nei tik pavasarinė „žolė“. Tinkamai paruoštos, jos gali tapti visaverčiu ir net labai gardžiu kasdienės mitybos ingredientu. Jos stiprina organizmą, padeda atgauti energiją, valo ir maitina kūną iš vidaus. Ir visa tai – visiškai natūraliai, be jokios chemijos ar brangių papildų.
Svarbiausia – nebijoti eksperimentuoti. Dilgėlės dera tiek su vaisiais, tiek su daržovėmis, puikiai tinka sriuboms, padažams, užtepėlėms ar net žaliems kokteiliams. Jos gali būti ir švelnios, ir ryškios – viskas priklauso nuo to, kaip jas derinsi.
Tad jei šiemet dar neragavai šviežių dilgėlių, tai puikus metas pradėti. Išbandyk bent vieną receptą – galbūt tai taps nauju tavo pavasario mitybos įpročiu, nes dilgėlių nauda sveikatai – didžiulė.