back to top
Sveikata5 ženklai, kad organizmui trūksta magnio – neignoruok jų!

5 ženklai, kad organizmui trūksta magnio – neignoruok jų!

Magnis – vienas iš tų mineralų, apie kurį retai susimąstome tol, kol organizmas nepradeda siųsti aiškių signalų. Jis svarbus širdžiai, nervų sistemai, raumenų darbui ir net miego kokybei, tačiau jo trūkumas dažnai lieka nepastebėtas. Daugelis žmonių nejaučia ryškių simptomų, kol trūkumas tampa didesne problema – o tada jau pasireiškia nemalonūs pojūčiai, kuriuos lengva supainioti su kitomis būklėmis.

Visgi yra tam tikri požymiai, kurie aiškiai rodo, kad organizmui trūksta magnio. Juos verta pažinti kuo anksčiau – nes būtent nuo to priklauso, ar pavyks atkurti pusiausvyrą be vaistų ir sudėtingo gydymo. Šiame straipsnyje aptarsime 5 dažniausius ženklus, kurių neturėtumėte ignoruoti.

1. Raumenų trūkčiojimas, mėšlungis arba spazmai

Vienas dažniausių ženklų, kad organizmui trūksta magnio, – tai nevalingas raumenų trūkčiojimas, ypač kojų mėšlungis naktį arba spazmai po fizinio krūvio. Šie simptomai atsiranda todėl, kad be pakankamo magnio kiekio raumenys nesugeba normaliai atsipalaiduoti – jie lieka įsitempę arba pradeda trūkčioti patys savaime.

Jei jums pažįstamas jausmas, kai naktį pažadina surakinta blauzda ar staiga susitraukia pėdos raumenys, gali būti, kad jūsų kūnas tiesiog siunčia signalą – trūksta magnio. Toks disbalansas dažnai pasitaiko vasarą, kai gausiau prakaituojame, ar esant intensyviam stresui, kai organizmas išnaudoja daugiau šio mineralo.

2. Nuolatinis nuovargis ir energijos trūkumas

Jei dažnai jaučiatės pavargę net po poilsio, o dienos metu tenka kovoti su energijos stygiumi, tai gali būti ženklas, kad organizmui trūksta magnio. Šis mineralas dalyvauja energijos gamyboje ląstelių lygiu – kai jo trūksta, kūnas tiesiog nebegali efektyviai „gaminti“ energijos iš maisto.

Be to, magnis palaiko normalų nervų sistemos darbą, todėl jo trūkumas dažnai pasireiškia kaip nuovargis, irzlumas ar net motyvacijos stoka. Tai nėra tiesiog „tingulys“ – tai gali būti biocheminis signalas, jog kūnui trūksta vieno iš esminių mikroelementų.

3. Dažnas širdies plakimas ar širdies permušimai

Neritmingas širdies plakimas, vadinamieji širdies „permušimai“, gali atrodyti kaip nerimo ar streso pasekmė, tačiau neretai tai – signalas, kad organizmui trūksta magnio. Šis mineralas yra itin svarbus širdies raumens veiklai ir nervinių impulsų perdavimui. Kai magnio kiekis sumažėja, širdis gali pradėti plakti per greitai, netolygiai arba stipriau nei įprastai.

Tai nereiškia, kad kiekvienas širdies permušimas reiškia trūkumą, bet jei tai kartojasi dažnai, ypač ilsintis ar naktį – vertėtų pasitikrinti magnio kiekį. Ypač tai aktualu žmonėms, kurie intensyviai sportuoja, patiria daug streso ar vartoja diuretikus – visi šie veiksniai gali išbalansuoti magnio atsargas organizme.

4. Nemiga arba prastas miegas

Pavargusi moteris vakare, prie kompiuterio, sunkiai užmiega – galimas magnio trūkumas
Miego sutrikimai ir neramumas vakare – dar vienas įspėjimas, kad organizmui gali trūkti magnio. Nuotrauka: freepik.com

Jei vis dažniau sunkiai užmiegate, prabundate naktį ar ryte jaučiatės nepailsėję, verta atkreipti dėmesį, ar organizmui netrūksta magnio. Šis mineralas padeda nervų sistemai nusiraminti, reguliuoja melatonino – „miego hormono“ – gamybą ir prisideda prie kokybiško poilsio.

Magnio stoka dažnai pasireiškia kaip neramus, paviršutiniškas miegas arba problemos užmiegant vakare, net jei jaučiatės pavargę. Tai ypač aktualu žmonėms, kurių gyvenimo ritmas įtemptas, o nervų sistema nuolat veikiama streso. Tinkamas magnio kiekis gali padėti organizmui atsipalaiduoti ir palaikyti natūralų miego ritmą.

5. Dirglumas, nerimas arba emocinis nestabilumas

Jei pastaruoju metu jaučiatės labiau įsitempę, greitai supykstate ar sunkiai susitvarkote su kasdienėmis emocijomis, gali būti, kad organizmui trūksta magnio. Šis mikroelementas daro tiesioginę įtaką nervų sistemos balansui – jo stoka gali stiprinti nerimo jausmą, sukelti nuotaikų svyravimus ar net lengvą depresiją.

Magnis padeda mažinti kortizolio (streso hormono) kiekį, todėl jo trūkumas dažnai pasireiškia padidėjusiu jautrumu, sunkumu atsipalaiduoti ar net nerimo priepuoliais. Neretai tokie pojūčiai priskiriami psichologiniam pervargimui, nors iš tiesų sprendimas gali būti paprastesnis – atstatyti magnio pusiausvyrą.

Ką daryti, jei įtariate, kad organizmui trūksta magnio?

Jei atpažinote bent kelis požymius, neverta išsigąsti – dažnai magnio trūkumą galima gana greitai atstatyti. Pirmiausia – svarbu peržiūrėti mitybą. Magnio gausu tamsiai žaliose lapinėse daržovėse (špinatuose, mangolduose), ankštiniuose augaluose, riešutuose, sėklose, grikiuose, bananuose, net juodajame šokolade. Įtraukus šiuos produktus į kasdienį racioną, organizmas dažnai pats atkuria pusiausvyrą.

Kartais, ypač jei trūkumas didesnis, prireikia ir maisto papildų – bet prieš tai verta pasitarti su gydytoju arba atlikti kraujo tyrimą. Ypač tai svarbu žmonėms, vartojantiems tam tikrus vaistus, turintiems virškinimo sutrikimų ar dažnai patiriantiems stresą.

Svarbiausia – neatidėlioti. Kai organizmui trūksta magnio, kūnas tai rodo per daugybę skirtingų signalų. Pastebėjus juos laiku, galima išvengti rimtesnių sveikatos problemų ir greičiau grįžti prie geros savijautos.

Populiariausi

Naujausi straipsniai

taip pat Skaitykite