back to top
Natūrali medicinaŠi gėlė gydo net 100 ligų – o auga beveik kiekviename kieme

Ši gėlė gydo net 100 ligų – o auga beveik kiekviename kieme

Medetkų nauda gerokai didesnė nei daugelis įsivaizduoja. Nors dažnai ši oranžinė gėlė laikoma tiesiog gražiu kiemo papuošalu, iš tiesų tai – viena stipriausių liaudies medicinos augalų. Ji pasižymi priešuždegiminiu, antibakteriniu, žaizdas gydančiu ir net organizmą valančiu poveikiu.

Dar nuo senų laikų žmonės medetkas naudojo ne tik arbatoms ar nuovirams, bet ir įvairiems tepalams, odos losjonams bei burnos skalavimo skysčiams. Tik nedaugelis žino, kad reguliarus medetkų vartojimas gali padėti nuo skrandžio problemų, uždegimų, nemigos ir net silpno imuniteto.

Medetkų nauda sveikatai

Medetkos – tai ne tik ryškiai geltonos, beveik kiekviename kieme augančios gėlės, bet ir tikras gamtos vaistas. Jų žieduose slypi daugybė vertingų medžiagų: flavonoidai, karotinoidai, eteriniai aliejai ir organinės rūgštys, kurios pasižymi stipriomis gydomosiomis savybėmis. Būtent dėl to medetkos jau šimtmečius naudojamos ne tik liaudies, bet ir oficialioje medicinoje.

Šios gėlės padeda kovoti su uždegimais, ramina sudirgusią odą, stiprina imuninę sistemą ir palaiko kepenų veiklą. Jos taip pat teigiamai veikia nervų sistemą – medetkų pagrindu gaminami preparatai dažnai rekomenduojami esant įtampai, nerimui ar net miego sutrikimams.

Taip pat jos žinomos kaip švelnus, bet veiksmingas antiseptikas, todėl plačiai naudojamos kosmetikoje, odos priežiūroje ir burnos higienai.

Svarbiausia – medetkos veikia švelniai, bet nuosekliai. Tinkamai paruošti užpilai, tepalai ar net kosmetikos priemonės su medetkų ekstraktu gali padėti spręsti daugybę sveikatos problemų be stiprių cheminių medžiagų.

Tai – viena iš tų žolelių, kurią verta turėti kiekvienuose namuose, ypač jei vertinate natūralų gyvenimo būdą.

Kaip atpažinti vaistinę medetką?

Ryškiai oranžinės medetkos žydi kieme – tai ne tik grožis, bet ir augalas, kurio nauda sveikatai vertinama jau šimtmečius.
Vaistinės medetkos – natūralus pasirinkimas tiek grožiui kieme, tiek vertingoms sveikatinimo priemonėms ruošti. – Nuotrauka iš: shutterstock.com

Vaistinė medetka (lot. Calendula officinalis) yra vienas dažniausiai naudojamų vaistinių augalų Lietuvoje. Tai vienmetė gėlė, išsiskirianti ryškiais geltonais arba oranžiniais žiedais, kurie dažnai sutinkami daržuose, gėlynuose ir net pievose.

Skirtingai nuo dekoratyvinių medetkų rūšių, vaistinė medetka turi švelnesnius, kartais lipnius stiebus ir lapus su specifiniu žoliniu kvapu.

Svarbiausias bruožas, pagal kurį atpažįstama vaistinė medetka, yra jos žiedas – paprastai pilnaviduris arba pusiau pilnaviduris, su ryškiai geltonomis ar oranžinėmis žiedlapėmis, o viduriukas – tamsesnio atspalvio.

Lapai lancetiški, be ryškių dantukų, o stiebas šiek tiek apaugęs smulkiais plaukeliais. Medetkos žydi visą vasarą, o jei oras palankus – ir iki pirmųjų šalnų.

Medetkų receptai vartojimui namuose

Medetkų nauda sveikatai neapsiriboja vien žiedų grožiu – tinkamai paruošti namuose, šie augalai tampa tikra natūralia vaistine. Medetkos plačiai naudojamos įvairiems tikslams: nuo imuniteto stiprinimo iki odos priežiūros.

Vartojimo būdai gali būti labai įvairūs – pradedant užpilais ar aliejais, baigiant paprastais kompresais ar net arbatomis, kurios ramina ir valo organizmą. Svarbiausia – žinoti, kaip tinkamai juos pasiruošti, kad medetkų veikliosios medžiagos išliktų efektyvios.

Medetkų nuoviras

Norint pajusti visą medetkų naudą sveikatai, svarbu šią priemonę pasiruošti tinkamai. Geriausia naudoti džiovintus, bet kokybiškus medetkų žiedus – jie turėtų būti ryškios spalvos, be pelėsio ar drėgmės kvapo. Geriausias metas rinkti – sausa, saulėta diena, kai gėlė jau pilnai prasiskleidusi.

Paprastas nuoviro receptas:

  • 1 valgomąjį šaukštą džiovintų medetkų žiedų užpilkite 250 ml verdančio vandens;
  • Uždenkite ir leiskite pritraukti 15–20 minučių;
  • Nukoškite ir naudokite pagal poreikį – gerti, skalauti ar naudoti išoriškai.

Šį nuovirą galite laikyti šaldytuve iki 2 dienų. Jei ruošiate didesnį kiekį – rekomenduojama užšaldyti mažomis porcijomis. Taip medetkų nuoviras nepraras savo naudingų savybių.

Medetkų aliejus odai

Medetkų aliejus – švelni ir veiksminga priemonė, kurią lengva pasigaminti namuose. Jis pasižymi priešuždegiminėmis ir regeneruojančiomis savybėmis, tad ypač tinka jautriai, sudirgusiai ar pažeistai odai.

Kaip pasigaminti medetkų aliejų:

  • Į stiklainį suberkite sausų, ryškių medetkų žiedų (be stiebelių), kad būtų pripildyta apie pusė stiklainio.
  • Užpilkite kokybišku alyvuogių ar šaltai spaustu saulėgrąžų aliejumi taip, kad visi žiedai būtų pilnai panardinti.
  • Sandariai uždarykite ir laikykite šiltai, bet ne saulėje, 2–3 savaites, kartkartėmis pakratydami.
  • Nukoškite ir supilkite į tamsaus stiklo buteliuką.

Šį aliejų galima naudoti kaip veido ar kūno priežiūros priemonė, tepamas ant išsausėjusios, jautrios odos, ar naudojamas masažams. Taip medetkų nauda sveikatai atsiskleidžia per natūralią išorinę priežiūrą.

Medetkų arbata – švelni pagalba iš vidaus

Medetkų arbata – tai vienas lengviausių būdų pasinaudoti medetkų nauda sveikatai. Ji veikia švelniai, bet užtikrintai – padeda nuraminti organizmą, palaikyti virškinimo sistemos veiklą ir sustiprinti imunitetą. Ši arbata ypač tinka gerti esant uždegiminiams procesams, peršalimo metu arba kai jaučiamas bendras nuovargis ir įtampa.

Norint paruošti medetkų arbatą, pakanka užpilti šaukštelį džiovintų medetkų žiedų karštu, bet ne verdančiu vandeniu, ir palaikyti apie 10–15 minučių. Gėrimas būna šviesiai geltonos spalvos, šiek tiek kartoko, bet gaivaus skonio. Medetkų arbata dažnai geriama viena, tačiau ją galima derinti su kitomis žolelėmis – mėtomis, ramunėlėmis ar melisa, jei norisi švelnesnio aromato ar papildomo poveikio.

Kada rinkti medetkas ir kaip paruošti naudojimui

Džiovintos medetkos – pagrindinė žaliava arbatoms ir nuovirams, padedanti išnaudoti visą medetkų naudą sveikatai.
Džiovintos medetkų žiedlapės išlaiko veikliąsias medžiagas ir padeda pasinaudoti natūraliu gydomuoju poveikiu. – Nuotrauka iš: shutterstock.com

Norint, kad medetkų nauda būtų kuo stipresnė, būtina jas rinkti tinkamu metu ir tinkamai paruošti. Vaistiniai medetkų žiedai turi daugiausiai veikliųjų medžiagų tuomet, kai yra visiškai prasiskleidę – bet dar neperžydėję. Todėl geriausias laikas rinkimui – saulėta, šilta diena, kai rasa jau išdžiūvusi, paprastai tarp 10 ir 14 valandos.

Renkami tik sveiki, ryškios spalvos žiedai – be rudų dėmių ar pažeidimų. Nupjaukite žiedą su trumpu koteliu arba tik vainiklapius. Svarbu nenaudoti plastiko – geriausia dėti į pintinėlę ar popierinį maišelį, kad medetkos neprakaituotų ir neprarastų kvapo.

Paruošimas

Paruošimas naudojimui – taip pat itin svarbus žingsnis. Surinktus žiedus džiovinkite pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje, paskleidę plonu sluoksniu. Venkite tiesioginės saulės – per stipri šviesa naikina aktyviąsias medžiagas.

Tinkamai išdžiovintos medetkos išlaiko sodrią spalvą, švelnų aromatą ir trapumą. Laikykite jas stikliniuose ar drobiniuose induose, sausoje vietoje – taip medetkų nauda išlieka visą žiemą.

Medetkų nauda – paprasta, bet galinga

Nors medetka iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip paprasta kiemo gėlė, jos poveikis sveikatai gali būti išties įspūdingas. Tinkamai parinkus laiką žiedų rinkimui, atsakingai pasiruošus užpilus ar aliejus – medetkų nauda tampa ne tik teorija, bet ir praktiniu sprendimu kasdieniams negalavimams.

Ši gėlė padeda švelniai, bet veiksmingai: valo organizmą, ramina odą, stiprina imunitetą, mažina uždegimus. Ir visa tai – be cheminių priedų ar sudėtingų procedūrų. Medetkos puikiai tinka visiems, kas nori stiprinti sveikatą natūraliai, laikantis senųjų žolelių vartojimo tradicijų.

Vertinkime tai, kas auga šalia mūsų – nes kartais būtent paprasčiausi augalai turi stipriausią galią.

Populiariausi

Naujausi straipsniai

taip pat Skaitykite