back to top
Natūrali medicinaVaistažolių rinkimas: ką rinkti dabar, kad būtų naudos visus metus

Vaistažolių rinkimas: ką rinkti dabar, kad būtų naudos visus metus

Vos tik pavasaris įsibėgėja, pievos ima dovanoti pirmuosius gamtos lobius. Balandžio pabaiga – puikus metas pradėti vaistažolių rinkimą, kai augalai kupini stiprybės ir maistingųjų medžiagų. Vaistažolių rinkimas pavasarį leidžia pasiruošti vertingų atsargų visiems metams – natūralioms arbatoms, prieskoniams ar sveikatą stiprinantiems sirupams.

Šiuo metų laiku augalai dar pilni gyvybės, jų lapeliai ir žiedai kupini vertingų medžiagų, todėl rinkimas dabar leidžia sukaupti pačią stipriausią žaliavą. Be to, pats vaistažolių rinkimo procesas – tai ne tik nauda sveikatai, bet ir atgaiva sielai: leidžiantis sau sustoti, įkvėpti gryno oro ir pajausti natūralų gamtos ritmą.

Pavasarinė pradžia: raktažolės ir pienės

Šiuo metu jau gausiai žydi raktažolės – vienos iš pavasario pranašių. Jų žiedeliai ne tik džiugina akį, bet ir gali būti naudojami kvapnioms arbatoms ar natūraliems kosulio sirupams. Renkant raktažoles svarbu pasirinkti švarią, toliau nuo kelių esančią pievą, kad surinktos žolelės būtų kuo švaresnės.

Be raktažolių, pievose jau gausu pienių žiedų. Pienių galvutės šiuo metu pačios sodriausios, todėl tinka ne tik tradicinei pienių arbatai, bet ir natūraliam medui gaminti. Pienių žiedeliai renkami saulėtą dieną, kai jie būna pilnai prasiskleidę.

Tramažolė ir čiobreliai – ką dar verta rinkti?

Dar vienas vertingas pavasario augalas – tramažolė. Nors ji mažiau žinoma už pienes ar raktažoles, šis augalas vertinamas dėl švelnaus poveikio kvėpavimo takams ir organizmo stiprinimo savybių. Tramažolė dažnai naudojama žolelių mišiniuose kartu su čiobreliais, liepų žiedais ar kitais kvėpavimo takams naudingais augalais. Vaistažolių rinkimas pavasarį – puiki proga prisirinkti tramažolių, kai jos dar jaunos ir kupinos naudingų medžiagų.

Šiuo metu kai kur jau pradeda žydėti ir čiobreliai, ypač miškų pakraščiuose ar saulėtuose šlaituose. Laukiniai čiobreliai išsiskiria stipriu aromatu ir vertingomis savybėmis – jie padeda kovoti su kosuliu, stiprina imunitetą, o džiovinti gali būti saugomi visus metus.

Rausvažiedė notrelė, baltoji dilgėlė ir garšva

Vaistažolių rinkimas – rausvažiedė notrelė ir pavasarinis vabzdys pievoje
Rausvažiedė notrelė – naudingas augalas kvėpavimo takams ir imunitetui stiprinti. Nuotrauka: pexels.com

Pievose jau galima rasti rausvažiedės notrelės ir baltosios dilgėlės. Abi šios žolelės – vertingi pavasario radiniai. Rausvažiedė notrelė puikiai tinka šildančioms arbatoms, o baltoji dilgėlė švelniai tonizuoja ir padeda gerinti virškinimą.

Garšvos taip pat sparčiai auga ir renkami jų jauni, minkšti lapeliai. Šviežios garšvos puikiai tinka tiek arbatoms, tiek prieskonių mišiniams. Geriausia jas rinkti ankstyvą rytą arba po saulėtos dienos, kad būtų maksimaliai išsaugotos maistingosios medžiagos.

Nepamirškite beržų lapų, plautės ir laukinių ūglių

Pavasarį gamta siūlo ir daugiau vertingų žolelių. Jauni beržų lapeliai – švelnaus skonio, puikiai tinkantys organizmo valymui ir stiprinimui. Geriausia rinkti dar šviesiai žalius, minkštus lapelius.

Plautė – mažai pastebimas, bet labai vertingas augalas. Ji tradiciškai naudojama kvėpavimo takų sveikatai palaikyti, todėl šiuo metu – puikus metas pasirūpinti jos atsargomis.

Be to, iš laukinių aviečių ir gervuogių jauni ūgliai renkami arbatai. Jie ypač vertinami dėl natūralaus vitaminų komplekso ir stiprinančių savybių.

Kaip džiovinti vaistažoles, kad išliktų nauda

Surinkus pievų vaistažoles, labai svarbu jas tinkamai paruošti, kad būtų išsaugota kuo daugiau vertingų medžiagų. Štai pagrindiniai žingsniai:

  • Švelniai perrinkite žoleles. Pašalinkite pažeistus, sudžiūvusius ar purvinus lapelius ir žiedus.
  • Jei reikia, lengvai perplaukite. Jei ant augalų matosi dulkės ar nešvarumai, galite juos trumpai perlieti vėsiu vandeniu. Po plovimo būtinai gerai nusausinkite.
  • Pasirinkite tinkamą džiovinimo vietą. Vaistažoles džiovinkite pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje. Venkite tiesioginių saulės spindulių, nes jie gali išblukinti spalvas ir sumažinti naudingų medžiagų kiekį.
  • Klojimo būdas. Žoleles išdėliokite plonu sluoksniu ant švaraus audinio, popieriaus arba specialių tinklinių padėklų, kad oras lengvai cirkuliuotų.

Teisingai paruoštos ir išdžiovintos vaistažolės išsaugo natūralią spalvą, malonų kvapą ir visas vertingąsias savybes.

Kaip panaudoti surinktas vaistažoles

Surinktos ir tinkamai išdžiovintos vaistažolės atveria daugybę galimybių – jos gali tapti natūraliu pagalbininku sveikatai stiprinti, skoniui praturtinti ar net atsipalaidavimui po dienos darbų.

  • Arbatos sveikatai stiprinti. Iš džiovintų raktažolių, čiobrelių ir rausvažiedės notrelės galima paruošti aromatingas arbatas, kurios švelniai stiprina imunitetą, ramina kvėpavimo takus ir padeda atsigauti organizmui. Šios žolelės puikiai dera tarpusavyje, o jų skonis – švelnus ir malonus.
  • Natūralūs prieskoniai virtuvei. Džiovinti garšvų, dilgėlių ir kiaulpienių lapai gali būti smulkiai sutrinami ir sumaišomi su druska ar kitais prieskoniais. Tokie mišiniai ne tik paįvairina patiekalų skonį, bet ir suteikia organizmui papildomų vitaminų bei mineralų.
  • Gydomosios žolelių vonios. Mišiniai su beržų lapais, plautės žolelėmis ir laukinių aviečių ūgliais idealiai tinka natūralioms vonioms. Šiltas žolelių prisotintas vanduo ramina odą, atpalaiduoja kūną ir padeda atsikratyti kasdienio streso.

Iš vaistažolių pagaminti arbatos, prieskoniai ar vonių mišiniai padeda išsaugoti pavasarį surinktų žolelių naudą visus metus.

Kodėl verta rinkti vaistažoles jau dabar

Balandžio pabaiga – geriausias metas pradėti vaistažolių rinkimą. Šiuo metų laiku augalai turi daugiausiai jėgos ir maistingųjų medžiagų. Vaistažolių rinkimas pavasarį leidžia pasiruošti žolelių atsargų, kurios bus vertingos visus metus. Be to, rinkimas – puikus būdas pabūti gamtoje, atgauti jėgas ir sustiprinti ryšį su natūralia aplinka.

Populiariausi

Naujausi straipsniai

taip pat Skaitykite