back to top
Sodas ir daržasSkydamariai puola serbentus? Šios liaudiškos priemonės padės

Skydamariai puola serbentus? Šios liaudiškos priemonės padės

Jeigu pastebėjote, kad jūsų serbentų krūmai pavasarį pradėjo džiūti, o lapų apačioje susiformavo keistos iškilios dėmės – gali būti, kad kaltas skydamarių antpuolis. Skydamariai – itin pavojingi kenkėjai, kurie siurbia augalo sultis ir silpnina jo gyvybingumą. Jei laiku nesiimsite veiksmų, serbentai ne tik praras gražią išvaizdą, bet ir gerokai sumažins derlių. Laimei, yra patikrintų liaudiškų priemonių, kaip atlikti skydamarių naikinimą be chemikalų – paprastai, saugiai ir veiksmingai.

Kaip atpažinti skydamarių pažeidimus?

Skydamarių naikinimas bus efektyviausias, jei kenkėjus pastebėsite kuo anksčiau. Paprastai jų buvimą išduoda mažos, kietos, tarsi vaško lašeliai primenančios dėmelės ant serbentų lapų apačios ir šakų. Pažeistos vietos tampa lipnios, nes skydamariai išskiria saldų skystį – medaus rasą, kuri dar pritraukia ir kitus kenkėjus, pavyzdžiui, skruzdėles. Ilgainiui augalas ima vysti, lėtėja jo augimas, lapai gali geltonuoti ir kristi. Pastebėjus šiuos požymius, svarbu nedelsti – kuo greičiau pradėsite kovą, tuo lengviau apsaugosite savo serbentus.

Skydamarių naikinimas liaudiškomis priemonėmis

Norint išvengti stiprių chemikalų naudojimo, verta pasinaudoti paprastomis, laiko patikrintomis liaudiškomis priemonėmis. Viena efektyviausių – muilo tirpalas. Į šiltą vandenį įmaišius natūralaus ūkiško muilo (be kvapiklių ir dažiklių) ir kruopščiai apipurškus pažeistas serbentų vietas, galima sustabdyti skydamarių plitimą. Muilas veikia mechaniškai – padengia kenkėjus plėvele ir apsunkina jų kvėpavimą.

Dar viena puiki priemonė – česnako užpilas. Susmulkinkite kelias česnako skilteles, užpilkite šiltu vandeniu ir palaikykite per naktį. Išgauta mase apipurkškite serbentus. Aštrus česnako kvapas ir natūralūs fitoncidai ne tik atbaido skydamarius, bet ir stiprina augalo atsparumą.

Jei norite greitesnio efekto, galite pasigaminti stipresnį svogūnų žievių nuovirą. Ši natūrali priemonė ne tik naikina skydamarius, bet ir padeda atgaivinti nusilpusius augalus.

Kada ir kaip dažnai naudoti liaudiškas priemones?

Skydamarių naikinimas reikalauja nuoseklumo. Vienkartinis purškimas dažniausiai nepadės – būtina kartoti procedūras kas 5–7 dienas, kol nepastebėsite, kad skydamariai visiškai išnyko. Geriausia purkšti anksti ryte arba vakare, kad augalai nespėtų nudegti nuo saulės.

Svarbu išpurkšti ne tik serbentų lapų viršų, bet ir apatinę jų pusę bei šakas, kur dažniausiai slepiasi kenkėjai. Po stipraus lietaus purškimą reikėtų pakartoti, nes natūralios priemonės gali būti nuplautos.

Be to, rekomenduojama pašalinti stipriausiai pažeistas šakeles – taip sumažinsite skydamarių skaičių ir padėsite serbentams greičiau atsigauti.

Kaip stiprinti serbentų atsparumą ir užkirsti kelią skydamariams ateityje?

Juodieji serbentai ant šakos, sveikos uogos be skydamarių pažeidimų.
Skydamarių naikinimas serbentuose padeda išsaugoti sveikus ir gausiai derančius krūmus. Nuotrauka: pixabay.com

Efektyvus skydamarių naikinimas neapsiriboja tik purškimais – labai svarbu pasirūpinti pačių serbentų stiprinimu. Sveiki, stiprūs augalai daug geriau atlaiko kenkėjų puolimą. Pavasarį ir vasaros pradžioje verta patręšti serbentus natūraliomis trąšomis, pavyzdžiui, dilgėlių rauginiu. Tai suteiks augalams daugiau jėgų kovoti su skydamariais ir kitais kenkėjais.

Taip pat verta palaikyti tinkamą atstumą tarp krūmų, kad jie būtų gerai vėdinami. Tankūs, prastai vėdinami krūmai tampa idealia aplinka skydamariams plisti. Reguliarus krūmų formavimas ir saikingas genėjimas padeda sumažinti riziką.

Rudenį, nukritus lapams, būtina surinkti ir išmesti visus pažeistus lapus ir šakeles, nes ant jų gali likti žiemoti skydamarių kiaušinėliai.

Išvada: skydamarių naikinimas įmanomas ir be chemikalų

Nors skydamariai gali stipriai pakenkti serbentams, greita reakcija ir natūralių priemonių naudojimas leidžia efektyviai juos sustabdyti. Muilo tirpalas, česnako antpilas ar svogūnų žievių nuoviras – paprastos, bet labai veiksmingos priemonės, kurios leidžia išvengti stiprių pesticidų. Svarbiausia – kantrybė ir reguliarumas.

Nepamirškite, kad skydamarių naikinimas – tai ne tik purškimas, bet ir serbentų stiprinimas bei tinkama jų priežiūra viso sezono metu. Kuo sveikesni jūsų krūmai, tuo mažesnė tikimybė, kad ateityje teks vėl kovoti su šiais atkakliais kenkėjais.

Populiariausi

Naujausi straipsniai

taip pat Skaitykite