Medaus nauda sveikatai
Medaus nauda sveikatai

Medaus nauda sveikatai yra neabejotina, nes šis natūralus saldiklis suteikia daugybę sveikatai naudingų savybių. Gamtos dovana – medus – ne tik maloniai saldus, bet ir gali padėti sumažinti širdies ligų bei diabeto riziką, palaikyti sveiką žarnyną ir net būti alternatyva antibiotikams.

Medaus nauda sveikatai pasireiįkia iš jo unikalios sudėties, turtingos vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Natūralus, neperdirbtas medus yra ne tik puikus saldiklis, bet ir galingas natūralus vaistas, turintis daugybę naudingų savybių.

Medaus kilmė ir sudėtis

bitės ir medaus gamyba

Medaus gamyba prasideda nuo žiedų nektaro, kurį bitės renka ir saugo savo skrandžiuose. Po to, bitės perduoda nektarą kitoms bitėms per burną, o šis procesas paverčia nektarą į medų.

Galiausiai, bitės saugo medų korio ląstelėse. Šiame procese susidaro daugiau kaip 180 įvairių medžiagų, įskaitant natūralius cukrus, vitaminus, mineralus ir fitocheminius junginius, kurie prisideda prie medaus naudos sveikatai .

Medaus antibakterinės ir priešuždegiminės savybės

Vienas iš svarbiausių medaus naudos sveikatai aspektų yra jo antibakterinės ir priešuždegiminės savybės. Medus natūraliai pasižymi antibakterinėmis savybėmis dėl savo mažo pH lygio ir fermento, vadinamo gliukozės oksidaze, kuris gamina vandenilio peroksidą. Šios savybės padaro medų puikiu natūraliu antiseptiku, galinčiu padėti gydyti žaizdas ir uždegimus.

Žaizdų gydymas

Medus jau senovėje buvo naudojamas kaip žaizdų gydymo priemonė. Šiandienos moksliniai tyrimai patvirtina, kad medus gali pagreitinti žaizdų gijimą, mažinti infekcijos riziką ir skatina audinių regeneraciją. Taip pat medus naudojamas gydant nudegimus, opas ir kitus odos pažeidimus.

Gerklės skausmo ir kosulio gydymas

Medaus nauda sveikatai atsiskleidžia ir gydant gerklės skausmą bei kosulį. Medus turi raminančių savybių, kurios padeda sumažinti gerklės sudirgimą ir palengvina kosulį. Tai natūrali ir veiksminga alternatyva komerciniams vaistams nuo kosulio, ypač vaikams.

Medaus nauda virškinimui

Medus teigiamai veikia virškinimo sistemą. Jis gali padėti sumažinti virškinimo sutrikimus, tokius kaip rūgštingumas ir vidurių užkietėjimas. Medus taip pat skatina gerųjų bakterijų augimą žarnyne, kurie padeda palaikyti sveiką mikroflorą.

Probiotinis poveikis

Medaus nauda sveikatai susijusi su jo probiotinėmis savybėmis. Natūralus medus gali padėti skatinti gerųjų bakterijų, tokių kaip Lactobacillus ir Bifidobacteria, augimą žarnyne. Šios bakterijos padeda palaikyti sveiką virškinimo sistemą, gerina imuninės sistemos funkciją ir gali padėti apsisaugoti nuo virškinimo sutrikimų.

Medaus nauda sveikatai

Medaus nauda
Medaus nauda

1. Metabolinio sindromo prevencija ir gydymas

Metabolinis sindromas (MetS) yra rizikos veiksnių rinkinys, galintis sukelti širdies ligas ir diabetą. Norint nustatyti MetS, reikia turėti bent tris iš penkių būklių: padidėjusią liemens apimtį, aukštą kraujospūdį, aukštą trigliceridų kiekį kraujyje, žemą HDL cholesterolio lygį ir aukštą cukraus kiekį kraujyje . Medus gali padėti užkirsti kelią MetS ir jį valdyti:

  1. Cukraus kiekio kraujyje kontrolė: Medus turi žemesnį glikeminį indeksą nei cukrus, todėl nesukelia staigaus cukraus ir insulino lygio padidėjimo. Tai padeda išvengti svorio padidėjimo, jei vartojama saikingai .
  2. Lipidų metabolizmo gerinimas: Medus mažina trigliceridų ir LDL („blogojo”) cholesterolio kiekį kraujyje bei didina HDL cholesterolį, kuris padeda pašalinti cholesterolį iš arterijų .
  3. Oksidacinio streso mažinimas: Antioksidacinės medaus savybės padeda sumažinti oksidacinį stresą, kuris yra ląstelių pažeidimo laisvųjų radikalų ir organizmo gebėjimo atsverti jų kenksmingą poveikį disbalansas .

2. Širdies ligų prevencija

Medus turi antioksidantinių ir priešuždegiminių savybių, kurios padeda apsaugoti nuo aterosklerozės – riebalų sankaupų arterijose. Aterosklerozė yra rizikos veiksnys koronarinės arterijų ligos (KAL), jei riebalų sankaupos blokuoja kraujo tekėjimą į širdį.

Koronarinės arterijų ligos padidina krūtinės anginos ir širdies priepuolio riziką .

3. Antibiotikų alternatyva

Medus gali būti pigia alternatyva antibiotikams. 2020 m. paskelbta apžvalga parodė, kad medus padeda sumažinti kosulio dažnumą ir sunkumą, palyginti su nereceptiniais vaistais ir antibiotikais. Dėl didėjančios antimikrobinio atsparumo problemos, susijusios su pernelyg dideliu antibiotikų skyrimu, medus gali būti naudingas kaip natūrali priemonė .

4. Sveiko žarnyno palaikymas

2017 m. paskelbta apžvalga parodė, kad medus turi prebiotinių savybių. Prebiotikai padeda fermentuoti sveikas žarnyno bakterijas, pavyzdžiui, Lactobacilli, kurie padeda skaidyti maistą ir įsisavinti maistines medžiagas. Tokios bakterijos taip pat gali palengvinti dirgliosios žarnos sindromo (IBS) simptomus, pavyzdžiui, viduriavimą .

Medaus maistinė vertė

Medaus maistinė vertė
Kalorijos 64 kcal
Riebalai 0 g
Natris 0,8 mg
Angliavandeniai 17,3 g
Skaidulos 0,04 g
Pridėti cukrūs 0 g
Baltymai 0,1 g
Nors medus turi 31 mineralą, įskaitant fosforą, kalcį, kalį ir magnį, jis neaprūpina didelės šių maistinių medžiagų dalies.

Medaus vartojimo patarimai

Medų galima naudoti įvairiais būdais, kad praturtintumėte savo mitybą:

  • Saldinti arbatą ir kavą.
  • Plakti į kokteilius.
  • Maišyti į naminį padažą ar marinatą.
  • Laistyti košes, blynus ar vaisius.
  • Naudoti kaip glajų daržovėms ar riešutams.
  • Pakeisti cukrų kai kuriuose kepiniuose.

Medaus vartojimo rizika

Nors medus turi daugybę privalumų, svarbu būti atsargiems. Medaus nerekomenduojama duoti vaikams iki 12 mėnesių amžiaus dėl Clostridium botulinum sporų rizikos. Šios bakterijos gali daugintis kūdikių nesubrendusiame virškinimo sistemoje ir sukelti sunkią ligą .

Išvada

Medaus nauda sveikatai yra gausi ir įvairiapusė. Jis gali padėti gydyti infekcijas, kovoti su metaboliniu sindromu, užkirsti kelią arterijų kietėjimui ir palaikyti sveiką žarnyną.

Medus taip pat gali būti alternatyva antibiotikams ir suteikti maistinių medžiagų bei malonių skonio patirčių. Nesvarbu, ar šaukšteliu medaus gardinate arbatą, ar naudojate jį kepiniuose, šis natūralus saldiklis gali būti naudingas priedas prie jūsų kasdienės mitybos.