saulesaNeseniai vienoje radijo laidų, kurioje dalyvavo dvi knygų leidybos ekspertės, išgirdau faktą, kad lietuviai knygas renkasi pagal tai, kiek jos suteikia papildomos naudos (ne tik malonumą skaityti). Na, pavyzdžiui, kiek toje knygoje yra jiems naudingos informacijos, negirdėtų faktų, kitaip tariant – to, ką būtų galima panaudoti ateityje. Aš, tiesą pasakius, dažnai renkuosi knygas tik dėl malonumo faktoriaus. Na, kaip kitaip paaiškinti meilę psichologiniams trileriams? Tačiau… Šią taisyklę (papildomos naudos) visada taikau, kai renku knygeles dukrai. Šiandien jums ir papasakosiu apie naują leidinuką vaikams „Spindintis miestas“, kurį radau pamėgtoje knygų internetinėje svetainėje www.perkuknyga.lt.

Nors rašoma, kad knygelė skirta 4-6 metų vaikams, tačiau aš manau, kad ją galima skaityti ir su jaunesniais vaikais. Kodėl? Ogi dėl nuostabių iliustracijų, kurios tiesiog kausto vaikų dėmesį. Mano trejų su puse dukra jau mėgsta kiek ilgesnius pasakojimus, tačiau vizualizacija jai vis tiek svarbi. „Spindintis miestas“ pasižymi ne tik tuo, kad paveikslėliai labai vaikiški, turintys filmukams būdingą grafiką, tačiau, tuo pačiu, ir itin švelnūs. Beje, šioje knygelėje naudojamas ir komiksų efektas, ypač patikęs mano dukrai. Ji ne tik mėgsta klausytis, kaip aš skaitau knygelę, tačiau ir pati, žiūrėdama į atskirus vaizdus, puikiai perteikiančius pasakojimo vaizdą, bando atpasakoti siužetą. O tai, mano nuomone, labai gerai, nes lavina ne tik vaiko fantaziją, tačiau ir turi naudos komunikabilumui, drąsumui, sumanumui.

sauleseMinėjau, kad ši knygelė nėra tiesiog gražus pasakojimas su mielomis iliustracijomis, tai istorija su keliomis labai svarbiomis pamokomis, kurias vaikams nesunku įsisąmoninti. Pirmoji – tikros draugystės. Tokio amžiaus vaikams dažnai kyla klausimai apie tai, kas tas tikras draugas, kaip su juo reikia elgtis, kas yra ištikimybė, lojalumas ir t.t. Šios istorijos herojai – Peliukas ir Meškiukas – simbolizuoja tikrai nuoširdžius bei atvirus santykius, kuriems iškyla rimtas išbandymas. Ar tuštybė ir vienkartinės šviesos gali pakeisti tikrą draugą? Ši tema ypač aktuali šiomis dienomis, kai daugelį vertybių iškreipia socialiniai tinklai ir populiarumo troškulys. Man, skaitant šį pasakojimą, iškart galvoje sukosi patarlė: „ne viskas auksas, kas auksu žiba“.

saulesi

Kita tema, kuri man pasirodė dar svarbesnė ir aktualesnė – vaikų savisaugos ir elgesio su svetimais. Matyt, esu prisikaičiusi per daug trilerių apie pagrobtus vaikus, nes gana atsakingai šiuo klausimu kalbuosi su savo vaiku. Kaip paaiškinti vos trejų ar mažesniam mažyliui, kad su svetimais žmonėmis negalima niekur eiti? Kaip paaiškinti, kad kitas suaugęs žmogus, nors ir siūlantis tau skanėstus ar pramogas, išties tau gali linkėti blogo? „Spindinčio miesto“ herojus Peliukas labai susižavi miesto spindesiu ir nepažįstamąja Kate, kuri, nors atrodo labai maloni, paslaugi ir gera, išties kuria labai baisius planus. Tą pasakojimo vietą, kai ji, įsiviliojusi Peliuką į nuošalią vietą sako, kad jį suvalgys, mano dukra prašo vis pakartoti ir pakartoti. Iš to bene visada gimsta labai turiningas mūsų pokalbis apie svetimus žmones ir savisaugą, kurią turime atsakingai jausti.

sauleseKnygelė labai prilipo mūsų šeimai, tad nusprendžiau ją nunešti ir į dukros darželio grupę. Kitą dieną sulaukiau teigiamo auklėtojos verdikto ir prašymo ją dar šiek tiek palikti, nes vaikai liko sužavėti, o ji pati taip pat ją nori panaudoti pokalbiui su mažyliais apie draugystę.

Labai nuoširdžiai šį leidinuką rekomenduoju jūsų vaikų bibliotekėlėms, o su nuolaida jį rasite ČIA.

Gražių ir prasmingų skaitinių jūsų šeimoms linkėdamos,

Lieknos Bitės