027Mes, Lieknos Bitės, planuodamos savaitės valgiaraštį, stengiamės, kad kruopų patiekalai užimtų didžiąją dalį. Ir tai darome ne tik todėl, kad jas labai mėgsta mūsų mažieji valgytojai, tačiau ir dėl to, jog grūdai yra sveikos žmogaus mitybos pagrindas.

Prekybos centruose, rinkdamosios kruopas, joms keliame kelis reikalavimus. Pirmiausia – stengiamės vartoti kuo mažiau apdirbtas kruopas. Taigi, dažniausiai mūsų pirkinių krepšelyje atsiduria pilno grūdo kruopos, o ne dribsniai. Sakantiems, kad neturi laiko virti tokių košių, mes visada atšauname: jei tik jas užsimerksite iš anksto, nereikės net ir virti. Tokios kruopos, jas valgant, yra kramtomos konsistencijos, todėl suteikia didesnį sotumo jausmą ir mes esame sotesni bei mažiau užkandžiaujame tarp pagrindinių valgymų.

Kitas svarbus kriterijus, kurio nepraleidžiame pro akis – ekologija (ekologiškus grūdus auginant nenaudojamos sintetinės cheminės medžiagos, tokios kaip sintetiniai pesticidai, sintetinės trąšos). Vadovaudamosi šiuo kriterijumi, jau kurį laiką savo šeimoms gaminame patiekalus iš „Ekofrisa“ ekologiškų kruopų (daugiau apie jas skaitykite www.ekofrisa.lt). Savo virtuvėse jau išbandėme grikių, perlines ir miežines šios firmos kruopas. Taip pat eksperimentavome su grikių miltais, kurie tikrai gali pakeisti įprastinius. Jie maistingi, nesunkiai virškinami, malonaus skonio.

„Ekofrisa“ pelnė mūsų simpatijas ir dar dėl kelių priežasčių. Kruopos visada išverda birios, jų skonis sodrus ir tikras, o kvapas, neleidžiantis suabejoti, kad tai ekologiškos, atsakingai atrinktos kruopos. Mums labai patiko ir sandariai kaskart užsidaranti šio prekinio ženklo produkcijos pakuotė. Niekas neišbyra, nėra sudėtinga jų vėl ir vėl įsiberti į puodą.

005011Šį kartą jums daugiau papasakosime apie daugelio labai be reikalo primirštas perlines kruopas. Šios kruopos labai naudingos mūsų sveikatai ir lieknai talijai. Mokslininkai, ištyrę jų savybes, nustatė, kad juose yra beveik visų biologiškai aktyvių maistinių medžiagų, kurių reikia žmogaus organizmui.

Vandenyje, kuriame mirko perlinės kruopos, yra daug gordecino – natūralaus antibiotiko, kuris gydo grybelines odos ligas. Šis vanduo taip pat gerina atsikosėjimą, tonizuoja, skatina pieno gamybą krūtimi maitinančioms moterims ir turi teigiamą poveikį kepenims. Perlinėse kruopose skaidulų daugiau nei ryžiuose ir kviečiuose.

Beje, skaidulos – dar vienas svarbus kriterijus renkantis kruopas. Kuo jų daugiau – tuo geriau! Na, o apie perlines kruopas apibendrindamos galime pasakyti, kad jos tikra organizmo šluota, tad jas valgykime bent kartą ar du per savaitę. Jei pritrūkote idėjų, siūlome jums greitą receptą.023Žiemą, kai savų daržovių derlius jau suvalgytas, ateina metas šaldytoms daržovėms ir grybams. O prie jų neretai renkamės sočias lietuviškas kruopas. Šiame troškinyje jos labai aromatingos ir birios. Beje, patiekalą paruošite itin greit, tad tiks ir tomis dienomis, kai vėlai grįžtate iš darbo, tik nepamirškite iš vakaro užmerkti perlinių kruopų.

REIKĖS:

kelių saujų perlinių kruopų, išmirkytų per naktį (mes naudojome „Ekofrisa“);

pakelio šaldytų daržovių (šparaginių pupelių, kukurūzų, bulvyčių, paprikų);

saujos pievagrybių;

prieskonių (saldžiosios paprikos miltelių, ciberžolės, pipirų, druskos);

2 v. š. ghee sviesto

GAMINIMAS:

  1. Perlines kruopas išvirkite.
  2. Dviejuose šaukštuose ghee sviesto trumpai pakepinkite daržoves.
  3. Suberkite kruopas, prieskonius ir dar šiek tiek pakepinkite.OLYMPUS DIGITAL CAMERALietuviškų patiekalų nepamirštančios,

Lieknos Bitės