Sveikesne gyvensena susidomėjau jau senai, o kai atsirado vaikai, iš mano namų dingo visos nedraugiškos sudėties namų valymo priemonės. Jau ką kalbėti apie tas, kurių likučiai kontaktuoja su mūsų oda ar net patenka į mūsų organizmą. Tad rūbų ir indų plovimo priemones renkuosi bene kruopščiausiai. Tiek mano vaikai, tiek aš esame alergiški ir itin jautrios odos. Vos pasirenkame netinkamas priemones, apie tai organizmas praneša ryškiomis odos reakcijomis, o vyresniajam sūnui ir astmos paūmėjimu.

Nuspręsti, kurios priemonės sudėtis palanki sveikatai, o kurios ne, nėra taip lengva, todėl vadovaujuosi tarptautinėje literatūroje skelbiama informacija ir stengiuosi, kad mano pasirinktose priemonėse nebūtų:

  1. Sintetinių kvapų. Per daugelį metų nuo pernelyg kvapių skalbinių atpratusi uoslė net sudirgsta užuodus ryškų kvapą, tad niekada nenaudoju papildomų prikvėpintų minkštiklių ar skalbiklių. Renkuosi arba bekvapius, arba eteriniais aliejais papildytus.
  2. SLES (Natrio-lauril-sulfatas) – ši medžiaga randama daugelyje priemonių, tad ne visada jos pavyksta išvengti. Tačiau, jei jo nėra, priemonei skiriu didelį pliusą.
  3. Ftalatai – jie glaudžiai susiję su plastikinėmis pakuotėmis ir itin neigiamai veikia hormoninę pusiausvyrą (estrogeno, testosteronų kiekius).
  4. Sintetiniai konservantai – jų taip pat apstu higienos ir namų švaros priemonėse, o jų žalos spektras žmogui itin platus.
  5. Propilenglikolis – susijęs su vidaus organų pažeidimu.

Net priemones gerai skalaujant, tam tikri jų kiekiai lieka ir patenka į mūsų organizmą tiesiogiai ar kontaktiniu būdu. Todėl šiandien testuojame dvi priemones: indų ploviklį ir skalbiklį, nes šių kasdienių priemonių sudėtis mums itin svarbi.

Išbandėme SODASAN indų ploviklį ir skalbiklį. Juos į savo bandymo laboratoriją įtraukėme dėl jų  palankios sudėties ir specialios linijos itin jautriai odai (o maniškė būtent tokia).

SODASAN indų ploviklis: išbandėme ir bekvapį (nustebome, kad ploviklis neturi absoliučiai jokio kvapo, nekalbant jau apie sintetinius kvapus), ir praturtintą grynais eteriniais aliejais (ypač malonaus kvapo ploviklis su granatais, pojūtis labai natūralus). Abu plovikliai hipoalerginiai, tad nedirgino odos, be dažiklių ir konservantų. Net ir draugiškos sudėties ploviklis puikiai plovė tiek riebalus, tiek likusias ant puodelio kavos ir arbatos dėmes. Plautos taurės taip pat puikiai žvilgėjo, mat sudėtyje esanti soda ir citratai minkština vandenį ir pašalina kalkes. Ploviklis koncentruotas, todėl skalsus ir smagiai putoja, nors sudėtyje ir nėra SLES. Priemonė yra sertifikuota oficialiais ECOCERT ir kitais sertifikatais, tinka veganams, gaminama vadovaujantis aplinkosaugos principais.

SODASAN ekologiškas skalbiklis: išbandėme ir itin natūralų bekvapį skalbiklį (tokį itin rekomenduotume šeimoms, kuriose auga kūdikis ar itin jautrios odos savininkas), ir levandų kvapo (kvapas itin natūralus ir labai malonus, išgautas iš eterinių aliejų, išskalbus skalbiniai turėjo malonų, bet labai subtilų, nedirginantį aromatą).  Nors skalbikliai tinka skalbti ir aukštoje temperatūroje, tačiau mes, kadangi dauguma vaikų rūbų spalvoti, išbandėme tik vėsesniame. Gamintojas pataria užterštiems audiniams papildomai naudoti jų baliklį, tačiau mes jau įpratusios sudėtingesnes, pavyzdžiui, maisto dėmes įtrinti ūkišku muilu, tad jos puikiai pasišalino ir šiuo būdu. Beje, skalbiklio pagrindinė medžiaga taip pat yra augalinės kilmės muilas, todėl yra saugus odai, audiniams ir greitai suyra aplinkoje. Sudėtyje nėra enzimų, GMO, chloro, dažiklių konservantų, todėl tinka ir alergiškiems bei itin sveikata besirūpinantiems žmonės.

Visas mūsų bandytas priemones radome parduotuvėje www.bioteka.lt

Saugokime save ir kitus,

Lieknos Bitės