Neįtikėtinai greitai pralėkė laikas, kai buvau savo vaikų priežiūros atostogose ir štai jau beveik metai, kai iš visų jėgų dirbu bandydama aprėpti ir savo karjeros, ir šeimos sritis. Kiekviena moteris pritars, kad grįžus į darbo rinkos pasaulį, kur nesi vien tik mama, norisi pasinerti ne tik į žinias ir atgauti įgūdžius, bet ir pasipuošti nauju darbiniu kostiumėliu, įsigyti stilingą užrašinę, o gal net ir rankinę – juk norisi džiaugtis ne tik pareigomis, bet ir privalumais. O tos, kurios nešioja akinius, vienareikšmiškai pritars, kad naujai pradžiai reikalingi ir nauji akiniai, kurie suteiks ir stiliaus, ir geresnio regėjimo galimybę (juk visai nesinori pastoviai raukytis ar prisimerkti, kai nematai darbinės prezentacijos ar sėdi prie kompiuterio ofise).

Mano paskutinioji kelionė į optiką buvo itin sėkminga, nes sužinojau tiek daug naudingų ir anksčiau negirdėtų dalykų, kad net panorau jais pasidalinti su jumis. Anksčiau mano akinių rinkimasis būdavo itin greitas – užeini į optiką, savarankiškai pasimatuoji kelis rėmelius ir, pagalvojus, kad nė vienas jų iki galo netinka, išsirenki patraukliausią iš esamų variantų.  Paskutiniųjų mano akinių rinkimosi eiga buvo kur kas išsamesnė, tokia, kokia, mano manymu, ir turėtų būti siekiant maksimalios sveikatai (ir grožiui!) naudos, tad apie viską nuo pradžių.

Akių patikra. Kai atkeliavau į optiką (pasirinkau optiką „Fielmann” Ozo PC), pareiškiau, kad man tiesiog reikia naujų rėmelių, tačiau buvau motyvuotai įtikinta, kad būtinai reikalinga ir akių patikra, juk mano organizmą išsękino du vienas po kito sekę nėštumai, o ir šiaip kiekvienam patartina akis tikrinti kas metus. Anksčiau šio patikrinimo norėdavosi vengti, mano regėjimas labai sudėtingas, tad paprasto patikrinimo optikose metu (mano akinių karjera, o tai reiškia ir patirtis, tikrai netrumpa) tekdavo matuotis eilę lęšių variantų ir nė vienas neatrodydavo iki galo tinkamas, vėliau prie pagamintų akinių tekdavo ilgokai pratintis, kartais kurį laiką su akiniais netgi būdavo sudėtinga vaikščioti, stipriai svaigdavo galva. Tačiau šis kartas buvo ir pakankamai greitas, ir labai vykęs. Pirma mano akių būklė buvo patikrinta specialia technika, o vėliau pamatuoti keli lęšių variantai – ir viskas! Vėliau gavus jau pagamintus akinius praktiškai nereikėjo adaptacijos, jau pirmą dieną buvo pakankamai drąsu net. Tad pirma, ką sužinojau ir noriu rekomenduoti jums – būtinai reguliariai tikrinkite akis, tik pasirinkite tinkamą specialistą.

Lęšių naujovės. Anksčiau, man renkantis akinių lęšius dažniausiai būdavo siūlomi „geresni“ ir „paprastesni“ variantai, kurių pagrindinis skirtumas atrodė kaina ir atsparumas dėvėjimuisi. Šį kartą gavau išsamią konsultaciją, kuriuos ir kodėl verta rinktis, taip pat išbandžiau jų efektus jau optikoje. Sunku pasakyti, kokius variantus jums pasiūlys kitose optikose, tačiau „Fielmann” salone man pasiūlė tris pagrindines akinių lęšių rūšis.

  1. „Eye Zen“ – tai šiuo metu vienas populiariausių ir inovatyviausių pasirinkimų, nes ypatingai tinka tiems, kas ilgai dirba prie kompiuterio ir kitų skaitmeninių prietaisų (o kas su jais šiais laikais nedirba?). Man labiausiai imponuoja tai, kad tokie lęšiai neutralizuoja melatonino gamybos disbalansą naudojant skaitmeninius prietaisus vakarais, turbūt niekam senai ne naujiena tai, kad ilgai vakarais žiūrint į televizoriaus ar kompiuterio ekraną sutrinka miego ciklas būtent dėl šio hormono gamybos išsibalansavimo. Internete radau nemažai atsiliepimų, kad juos nešiojantys po darbo dienos jaučia žymiai mažesnį akių nuovargį, dirglumą. O lęšių gamintojai papildomai teigia, kad jie palengvina ir žiūrėjimą į smulkius objektus iš arti bei sumažina amžinių akių pakitimų riziką. Tokie lęšiai tinka net ir žmonėms, kurie neturi regėjimo bėdų, tačiau kuriems rūpi akių sveikata ir nori kuo ilgiau išsaugoti jas sveikas. Nors šis variantas mane viliojo labiausiai, bet pasirinkau kitus lęšius, nes „Eye Zen“ lęšiai yra padengti Prevencia danga, kuri turi savybę vos keisti atspalvius (“prigesina” akinančią baltą spalvą ar išmanaus ekrano ryškumą), tad netinka siauriai žmonių grupei, kuriems darbe tenka dirbti su spalvų niuansais.
  2. „Eye Protect System“ danga – tai dar viena labai įdomi ir naudinga naujiena, dėl kurios akys saugomos nuo UV spindulių ir žalingos mėlynai – violetinės spalvos spinduliuotės (ją gauname tiek iš saulės, tiek iš įvairių skaitmeninių ekranų), šie lęšiai neturi nei gelsvo nei melsvo atspalvio, todėl ir neiškraipo spalvų. Ši akių sveikatai naudinga danga kolkas suderinama tik su „Eye Zen“, tačiau jos išradėjai artimiausioje ateityje žada, kad ji bus galima su visų tipų akinių lęšiais, todėl ir vėl renkantis naujuosius akinius apie tai labai rimtai pagalvosiu.
  3. Kadangi esu tas žmogus, kuriam ir menki spalvų pokyčiai labai svarbūs, rinkausi „Crizal Forte UV“ lęšius, jų privalumas tas, kad turi atspindžius šalinančią dangą, yra atsparesni braižymuisi, turi antistatinių savybių, kurių dėka lęšiai nepritraukia dulkių, mažiau rasoja ir lietingą dieną lašams pakliuvus ant lęšių jie tiesiog nuteka ir neužsilieka, o taip pat ir saugo akis nuo kenksmingų akims UV spindulių (taip taip, ne tik akiniai nuo saulės turi šią apsaugą, bet ir mano išsirinktieji lęšiai).

Rėmelių įvairovė. Sutikite, ji šiais laikais optikose tikrai didelė, o dar ir pati Oze esančią „Fielmann“ optiką rinkausi todėl, kad ji viena didžiausių mieste, juk man išsirinkti rėmelius – nelengvas darbas. Šį kartą itin pasisekė su specialiste (ir net ne viena), kuri negailėjo patarimų ir tikrai daugiau nei valandą nuoširdžiai padėjo išbandyti įvairias rėmelių formas, spalvas ir stilius (dar ir kava pavaišino, kad moteriškai leisti laiką būtų smagiau). Visada norėjau išbandyti „sekretorės“ tipo akinius, tačiau pasimatavusi supratau, kad visgi man tinka kitokie, tad išsirinkau puoštomis kojelėmis, rusvus, pereinančių atspalvių rėmelius, kurie yra dar ir ekologiški, t.y. pagaminti iš medvilnės (acetatas – natūrali medžiaga, išgaunama iš medvilnės celiuliozės: medvilnė sudžiovinama, sumalama į celiuliozės miltelius, šie tirpdomi acto rūgštimi, dažomi natūraliais dažais, formuojamas mišinio raštas ir proceso pabaigoje paruošiama tvirta lakštinė medžiaga, iš kurios išpjaunamos įvairios rėmelių formos)! Specialistė patarė, tad dabar ir aš patariu jums, kad pirmiausia akiniai turi būti patogūs, nespausti, neerzinti, kitaip nenorėsite jų nešioti. Taip pat atkreipkite dėmesį, ar jūsų akys, užsidėjus akinius, yra arti centro, ar akiniai nėra tarsi „nukritę“. Paieškokite jums tinkančių spalvų ir atspalvių (aš sužinojau, kad man tinka negriežtos, žaismingos spalvos) bei nepabijokite būti drąsūs! Mano sūnus vis giria, kad naujieji akiniai man labai tinka.

Priežiūra. Anksčiau jai neteikiau daug dėmesio, o prie to dažnai prisidėdavo ir vaikai, kuriems labai patikdavo pasimatuoti ar man atnešti akinius, nereitai juos pabraukant į stalą žemyn stiklais. Savo darbą ir akinius mylinčios specialistės negailėjo man patarimų, ką daryti, kad akiniai kuo ilgiau liktų „sveiki“, taigi:

  1. Kartkartėmis maudykite juos šiltame muiluotame vandenyje, po to nuskalaukite švariu vandeniu ir nuvalykite švelnia kosmetine popierine servetėle; nustebau išgirdusi, kad akinių negalima valyti medžiagine mikrofibros servetėle, kadangi netinkamai laikoma ji greitai surenka įvairius nešvarumus ir į ją patekus mikroabrazyvinėms dalelėms, nuolat valomi stiklai dažnai būna subraižomi.
  2. Jokiais būdais nedėkite akinių žemyn stiklu, o geriausia, kad jie visada atsidurtų specialiame dėkle (aš tokį gavau kartu su akiniais);

3. Kartais patartina atlikti akinių „SPA“ (mano optikoje tai galima nemokamai padaryti kaskart apsilankius).

4. Jei akiniai pasidaro laisvoki, paprašykite, kad jūsų optikoje sureguliuotų jų kojeles.

5. Jei kas nors nutiktų akiniams, netaisykite jų patys, būtinai atneškite į optiką (maniškėje taikoma trejų metų garantija akiniams, verta juos nešti taisymui, net jei vaikai visiškai nulaužia kojelę ar pridaro kitokių rimtų eibių).

Linkiu ir jums atsakingai pažiūrėti į akinių rinkimąsį, juk gerai matyti ir atrodyti norisi kiekvienam žmogui,

Jūsų Lieknos Bitės