Visai neseniai viena mano draugė nustebo, kad savo vaikams net ir vasarą duodu vitaminą D, ji manė, kad šiuo metu vaikui jo jau nebereikia. Tačiau šią vasarą, mamoms aktyviai diskutuojant apie šio vitamino poreikius vasarą, sąžiningai nepamiršdavau pasirūpinti vit D atsargomis, tad jau jaučiuosi pasiruošusi ir rudens sezonui, kurio metu, kaip taisyklė, vaikus pradeda pulti įvairiausios peršalimo ligos.

Pirmiausia priežastis, kuri priverčia mane nepamiršti jo kas vakarą duoti vaikams – imuninės sistemos stiprinimas. Visos mano sutiktos vaikų ligų gydytojos: alergologė, pulmonologė bei šeimos gydytoja primindavo, kad nepamirščiau jo duoti savo ypač alergiškam ir su tuo susijusiomis ligomis sergančiam vyresnėliui. Manoma, kad vitaminas D yra reikšmingas mažinant astmos intensyvumą, alerginių reakcijų pasireiškimą ir stiprina viso organizmo imunitetą. O juk pastoviai sergantis darželinukas yra vienas didžiausių stresų pastoviai negalintiems pasirodyti darbe tėvams. Aišku, vitaminas D taip pat svarbus kaulams, dantims formuojantis bei raumenų veiklai.

Kol vaikai buvo mažutėliai, įtarti, kad jiems trūksta vitamino D buvo lengviau. Atsimenu, kai praplikus pakaušiui, ir vyresniajam sūnui buvus itin irzliam, prakaituojančiais delnukais, darėme vitamino D kraujyje tyrimus ir supratome, kad jam jo trūksta. Literatūra sako, kad toks kūdikis taip pat gali blogiau miegoti, o jo pilvelis padidėti. Tuo tarpu vyresniam vaikučiui vitamino D trūkumo simptomus pastebėti sunkiau, tad saviškiams tiesiog nepamirštu jo duoti kasdien.

Aišku, kai kurios mamos sako, kad vasarą jų vaikai nuogi laksto lauke ir „prisigaudo“ vitamino D, tačiau aš nemanau, kad verta rizikuoti vaikams leidžiant be saulės kremo būti tiesioginiuose saulės spinduliuose (o saulės kremas vitamino D gamybą organizme sumažina 95 procentais). Taip pat, yra teorinis šansas gauti vitamino D ir su maistu, tačiau mano vaikai taip pat nėra dideli žuvies mėgėjai, o kiaušinio trynio, kuriame gausu šio vitamino, nevalgo išvis, tuo labiau tai aktualu kūdikiams, kurie tokių produktų dar nė negauna. Kartais mamos galvoja, kad vitamino D pakanka patenkančio su mamos pienuku, tačiau tyrimai rodo, kad ir ten jo yra per mažai.

Nors kiekvienas gali rinktis, aš savo vaikams vit. D duodu nuo 4 savaičių amžiaus iki pat šiol. Esu išbandžiusi įvairiausius jų variantus, bet vieni labiausiai mums patikusių yra „Oilesen“ firmos maisto papildai. Pirmiausia, dėl pipetės. Ja labai patogu dozuoti lašiukus tiesiai į burnytes, tuo tarpu su kitokiais dozavimo metodais lašiukų prikapsėdavo arba per maža, arba per daug. Antra, dėl sudėties – ją sudaro tik vitaminas D ir alyvuogių aliejus, be papildomų konservantų ir dažiklių. Beje, kadangi auginu du vaikus ir tuo pačiu metu stengiu aprėpti skirtingus darbus ir veiklas, nepamirštu vitamino D vartoti ir pati, juk nieko nėra blogiau vaikams kaip susiraukusi ir serganti mama.

Linkime saulėtų dienų,

Lieknos Bitės