065Kiekviena, namuose valgį gaminanti, moteris sutiks, kad be maistinės plėvelės, popieriaus ar kito produktams įvynioti skirto daikto – nė iš vietos. Juk kažkokiam patiekalui reikia vos trečdalio moliūgo, vaikui užkandžiams atpjauname tik gabalėlį sūrio, o šviežios duonelės nesuvalgysi per dieną. Tam galima naudoti įvairias plastmasines dėžutes, tačiau jos, tikriausiai daugelis sutiks, ne tik užima labai daug vietos šaldytuve, tačiau ir dažnai yra pagamintos iš plastmasės.

Lieknos Bitės taip pat ne kartą susidūrė su šia dilema, kurgi įpakuoti pradėtą vartoti maistą? Kaip patogiau jį susivynioti, jei, pavyzdžiui, norime su savimi pasiimti į darbą ar vaikams įdėti į darželį? Mūsų atradimas – analogų neturintis produktas, kuris itin patiks ekologija besidomintiems ir daugkartinio panaudojimo daiktus vertinantiems – maisto vyniojimo drobelė „Vaškainis“.

Apie šį unikalų produktą paprašėme papasakoti jo kūrėjos – jaunos, entuziastingos ir aktyvios moters – Austėjos Kazlauskytės. 104– Kas tas „Vaškainis“? Kur jis naudojamas? Kuo jis ypatingas?

„Vaškainis“ – tai maisto vyniojimo drobelė. Kažkas panašaus kaip įprastos plastikinės plėvelės, folijos ir kiti dalykai, kuriuos kasdien naudojame virtuvėje. „Vaškainis“ ypatingas tuo, kad dėl savo sudėties – natūralaus bičių vaško ir aliejų – padeda ilgiau išlaikyti maistą šviežią, tad mažiau jo išmesite. Taip pat jis yra biologiškai irus ir daugkartinio naudojimo, tad draugiškas gamtai. Į šią drobelę galima vynioti pačius įvairiausius maisto produktus.

Kodėl būtent toks pavadinimas – „Vaškainis“? Ar jis susijęs su vašku?

– Pavadinimas gimė natūraliai – sukūrusi naują prototipą, duodavau jį bandyti draugams, giminaičiams, mažiukus vaikus auginančioms mamoms, norėjau iš jų gauti pastabų ir patarimų. Na, ir tiesiog reikėjo jį kažkaip pavadinti. Vieną kartą, duodama bičiulei išbandyti, sakau: štai, imk, čia naujas…vaškainis! Taip gimęs pavadinimas prilipo, nieko daugiau ir nebeieškojau.

– Labai įdomu, kas slepiasi už „Vaškainio“ vardo. Kas šio produkto kūrėja? Kaip gimė tokia verslo idėja?

– Pagal išsilavinimą esu teisininkė, ir nieko bendro su vašku, chemija bei amatais neturėjau. Nemažai naktų praleidžiu naršydama įvairiuose užsienio forumuose. Viename jų pamačiau, kaip senosiomis impregnavimo technikomis žmonės vaškuoja staltiesėles ir naudoja jas daržovėms laikyti. Sumaniau ir aš tokią pasigaminti… Tačiau nesėkmingai – internete rasta formulė buvo prasta, vaškas laikėsi vos kelias dienas, viskas sutrupėjo. Tada sukilo azartas, kaip galėčiau padaryti geriau! Ir pradėjau eksperimentuoti. Visa virtuvė nuo grindų iki lubų buvo vaškuota, apgadinau viryklę, užuolaidas, daugybę drabužių. Kurdama „Vaškainį“, išbandžiau apie 20 medžiagų ir jų derinių, daug tekstilės rūšių. Visas procesas truko bene metus, atėmė visą mano laisvalaikį (taip pat ir mano draugų, kurie bandė „Vaškainį“ ir duodavo pastabų, ačiū jiems!), konsultavausi su chemikais, fizikais, tekstilininkais. Iš viso sukūriau apie šešis šimtus prototipų. Kai jau buvau bepasiduodanti, pagaliau gimė TAS drobelės variantas, kuriuo džiaugiausi ir kuris buvo toks geras, kad pradėjau galvoti apie galimybę jį pasiūlyti platesniam ratui žmonių.

Versle vadovaujuosi amatininkystės, laisvės, kūrybos idėja. Anglų kalboje yra labai gražus žodis artisan. Jis reiškia verslininką-amatininką, principingai kuriantį tai, kas jam atrodo gražu ir teisinga, dirbantį sau. Taip ir aš – noriu dirbti sau, savo tempu. Dirbtuvės, kurios yra mažos, jaukios, nepriklausomos, turinčios glaudų, tvarų ryšį tiek su savo klientais, tiek su tiekėjais ir partneriais – tokia mano idėja.046 084

– Ar tai ekologiškas produktas? Iš ko jis pagamintas?

„Vaškainis“ pagamintas iš natūralaus, nebalinto, pačios aukščiausios kokybės valymo bičių vaško. Taip pat iš Simondsijų sėklų aliejaus ir pušies sakų. Ir, žinoma, ekologiškos medvilnės.

Pats produktas nėra sertifikuotas kaip ekologiškas, nes šios procedūros labai brangiai kainuoja, ir jaunam verslui nėra įkandamos.

Tačiau žaliavos, kurias naudojame, turi vienokius ar kitokius sertifikatus, pavyzdžiui, mūsų naudojama medvilnė turi GOTS sertifikatą.

Pirkdami žaliavas gamybai, daug laiko skiriame bendravimui su tiekėjais – visada klausiame, su kuo jie bendradarbiauja, stengiamės palaikyti įmones, kurios dirba skaidriai ir sąžiningai, net jeigu už žaliavas tenka sumokėti brangiau.

– Koks „Vaškainio“ pranašumas prieš įprastas maistines plėveles ir popierių?

– Mano kuriamas produktas yra draugiškas gamtai, daugkartinis, leidžia sunaudoti mažiau plastiko, padeda išlaikyti maistą šviežią, sulaiko produktų kvapą šaldytuve. Taip pat – maloniai kvepia, prie jo smagu prisiliesti. Jis tikrai patiks žmonėms, kurie galvoja, ką valgo, stengiasi gyventi sveikai ir rūpinasi juos supančia aplinka. Žmonėms, kurie neabejingi ekologijai.

– Kokį maistą rekomenduojate vynioti į drobelę? Ar ją galima panaudoti kelis kartus?

„Vaškainis“ tinka viskam – duonai, sausainiams (netgi tešlai!), daržovėms, žolelėms, sūriui. Netinka tik žaliai mėsai ir žaliai žuviai vynioti, nes šių produktų pakavimo priemonės turi būti valomos verdančiu vandeniu, o tokiomis sąlygomis jis aptirptų. Taip pat „Vaškainio“ nerekomenduoju citrinai – drobelė bijo rūgšties. O visa kita – puikiai tinka.097

– Ar „Vaškainis“ reikalauja ypatingos priežiūros? Ar jį galima plauti?

„Vaškainis“ yra daugkartinio naudojimo, tad jį galima valyti naudojant drungną arba šaltą vandenį, o jeigu prieš tai vyniojote sviestą ar riebų sūrį, ir norite nuplauti riebalus, naudokite indų ploviklį arba paprastą muilą.

Įprastai, kiek pastebėjo mano klientai, užtenka perbraukti drobelę drėgnu skudurėliu. Svarbiausia jos nepažeisti trinant į aštrius arba labai karštus paviršius. Nuvalę padžiaukite arba švelniai nusausinkite – ir „Vaškainis“ jau pasiruošęs vėl būti naudojamas!

– Kur „Vaškainį“ galima dar pritaikyti? Ar jis tinkamas, pavyzdžiui, valgomų Kalėdinių dovanų pakavimui?

– Jis puikiai tinka pakuoti, pavyzdžiui, kalėdinius meduolius. Tuomet visi namai kvepės ne tik cinamonu, bet ir vašku! Taip pat – tešlai kildinti.

Kuomet „Vaškainis“ susidėvi, galite jį prikelti antram gyvenimui – sukarpykite pailgomis juostelėmis, ir jos tiks parišti augalus jūsų sode ar šiltnamyje – nereikės pirkti jokių kabliukų ar virvučių. Sukarpytos juostelės taip pat tinka židiniui ar laužui įkurti – vaškas degus, tad užteks vienos juostelės.094074

– Ar „Vaškainis“ jau atrado kelią į pirkėjų širdis? Kokiam žmogui turėtų patikti Jūsų produktas?

– Nors „Vaškainis“ dar tik žengia pirmuosius žingsnius, tačiau jaučiame stiprų pirkėjų palaikymą. Didžioji dalis klientų – namuose šeimininkaujančios mamos ir močiutės. Jos naudoja drobelę kaip nepamainomą pagalbininką vynioti daržoves, iš kurių ruošia košeles vaikams (per kartą juk viso moliūgo nesunaudosi, o taip norisi kuo ilgiau išlaikyti šviežią, ypač, jeigu iš savo sodo), taip pat – namuose keptų duonelių ar sausainių laikymui.

Dalis mūsų klientų domisi sveikata, tvaraus vartojimo kultūra, šiukšlių ir taršos mažinimu, Zero Waste filosofija, tad „Vaškainis“ gelbsti norintiems nenaudoti arba naudoti mažiau plastmasės.

– Kur, norintys įsigyti „Vaškainį“, turėtų jo ieškoti?

– Drobelę, skirtą išsaugoti maistą šviežią, galima įsigyti elektroninėje parduotuvėje www.vaskainis.lt, o norintys produktą pačiupinėti gyvai, kviečiami į „Parduotuvėlę“ (Šv. Stepono g. 3, Vilniuje) ir vaistažolių vaistinę „Gamtos produktai“ (M. Daukšos g. 30, Kaunas).

Lapkričio 10–13 d. kartu su partneriais „Kūrybos kampas 360“ dalyvausime ekologiškų prekių ir paslaugų namams parodoje-forume „Eko Logika 2016“, o lapkričio 25–27 d. – parodoje „Vaikų Šalis 2016“. Visus kviečiame apsilankyti, gyvai susipažinti ir patiems išbandyti „Vaškainį“.

Plečiamės ir ieškome naujų prekybos erdvių, tad visus, norinčius bendradarbiauti, kviečiame mums parašyti.