OLYMPUS DIGITAL CAMERAEglutė skarota, eglutė žalia… Lieknų Bičių namuose šis svarbiausias Kalėdinis simbolis jau papuoštas, paruoštas laukimui ir didžiosioms žiemos šventėms. Ilgai nesvarstėme, kokią rinktis, ir neieškojome prekybos centruose. Mūsų mėgstamiausios – gyvos eglės vazonėliuose (kasmet jas pasodiname tėvų sodybose). Jų kvapas, žalumas, natūralumas namams suteikia nepaprasto jaukumo. Na, o šiais metais dargi ir atradome būdą, kaip jas įsigyti be jokio vargo – tiesiog užsisakėme internetu iš puslapio www.kaledueglutes.lt! Net sunku nupasakoti, kiek džiaugsmo ir gerų emocijų šios žaliaskarės suteikia vaikams.

Eglutė, atkeliaujanti tiesiai į namus

Pirkti Kalėdų medelius internetu Lietuvoje vis dar neįprasta, neretam tokia mintis į galvą net neateina. Prieš ketverius metus ši idėja šovė Kauno rajone ūkininkaujančių Audronės ir Eduardo Mačių šeimai. Paprastosios ir serbinės, baltosios, dygiosios (sidabrinės) eglaitės, balzaminiai kėniai, kalninės pušys ir kiti Kalėdų medeliai užima daugiau kaip pusę jų dekoratyvinių augalų medelyno prie Garliavos ploto.

„Kauniečiams, ypač gyvenantiems netoli mūsų medelyno, jau tapo tradicija atvažiuoti į medelyną ir nusipirkti eglutę, tačiau kitų miestų gyventojams, ieškantiems patikimų augintojų, galimybė įsigyti augalą tiesiai iš ūkininkų neišeinant iš namų pasirodė labai patraukli galimybė. Klientas, pirkdamas Kalėdų eglutę internetu, ne tik sutaupo laiko, bet ir išsaugo švarų automobilį, nes kad ir kaip gerai supakuojama eglutė, vis tiek vežant pribyrą spyglių ar žemių. Kol kas, ši paslauga yra patraukliausia vilniečiams ir ne tik dėl galimybės nusipirkti tiesiai iš augintojų, bet ir dėl patrauklios kainos, mat sostinėje eglutės brangesnės nei Kaune“, – pasakoja itin patogią paslaugą, ypač aktualia prieškalėdiniu lėkimo ir skubėjimo laikotarpiu, pasiūliusi šeima.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAKaip išsirinkti pačią pačiausią eglutę?

Jei jau galvojate, kokios eglutės norite šiais metais, ir manote, kad gyvą eglutę vazonėlyje sunku išsirinkti, medelyno šeimininkai Audronė ir Eduardas jums turi keletą patarimų. Kas svarbu renkantis gyvą eglutę? Ne tik graži išvaizda, bet ir geros šaknys, nes tai garantuoja didesnę prigijimo tikimybę pavasarį. „Esame girdėję ir ne vieną istoriją, kai nusipirkę prie prekybos centrų, ar kur turguje, ir pavasarį ištraukę iš vazono eglę, pamato, kad ji yra visai be šaknų – tiesiog nukirsta ir įkišta į vazoną. Todėl, prieš perkant eglutę, patariame pasidomėti ir jų augintojais. Juk norisi ne tik eglute papuošti savo namus Kalėdiniu laikotarpiu bei suteikti džiaugsmo savo šeimai, tačiau augalą pasodinti į žemę ir leisti jam augti“, – sako medelių augintojai.

Kitas niuansas – perkant prekybos centruose, augalas būna apie mėnesį šiltoje patalpoje, o dar klientai laiko namuose apie dvi savaites, kas pražudo augalą. Gyva eglutė, įnešta į kambarį, neturėtų jame būti ilgiau nei dvi savaites (kuo trumpiau, tuo geriau), nes, pajutusi šiltą temperatūrą, gali išleisti ūglius ir neprigyti pavasarį.

Taip pat, nerekomenduojama pirkti tokiose aikštelėse, kur prekeiviai atveža ir išsiveža augalus kiekvieną dieną, nes nuo dažno krovimo ir iškrovimo būna stipriai aplaužytos augalo šakelės, o tai dažniausiai aiškiai pasimato (jei augalai apšerkšniję, apsnigti ar perkant tamsiu paros metu) tik parsinešus į namus.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAGeriau kvepianti eglės šaka nei plastmasinės Kalėdos

Iš ekologijos gerbėjų galima išgirsti, kad geriausias pasirinkimais – plastmasinė eglutė, tarnaujanti daug metų. „Mums ši teorija kelia šypseną, nes ekologijos tame maža, ypač, kai po kelerių metų, susidėvėjus eglutei, ji išmetama ir perkama nauja. Mūsų eglės yra auginamos specialiai, taigi jokio nuostolio gamtai nėra, be to, puošiant eglę vazonėlyje, ją galima pasodinti, kas neabejotinai yra ekologiškiau už išmestą plastmasinę eglutę. Juokais kartais sakome, kad šios teorijos šalininkai tiesiog nemėgsta spyglių arba neįstengia kasmet nusipirkti po gyvą eglutę. Tačiau, mūsų nuomone, geriau kvepianti eglės šaka nei plastmasinės Kalėdos“, – tvirtina eglutėmis jau daug metų prekiaujanti šeima.

Jei baiminatės, kad svarbiausioji Kalėdų puošmena jūsų namuose labai greitai įves betvarkę, mat visur mėtysis spygliai, turėtumėte žinoti keletą dalykų. Pirmiausia – neatspariausios šiam procesui yra paprastosios eglės, o geriausiai laikosi kėnių ir dygiųjų. Labai daug kas priklauso nuo laikymo sąlygų, kambario temperatūros (kuo vėsiau – tuo spygliai laikysis ilgiau), santykinės oro drėgmės, ar nepamirštama stovo su eglute laiku papildyti šviežiu vandeniu. Kurį laiką pastovėjusios šiltoje aplinkoje, Kalėdų eglučių spygliai pradeda laikytis silpniau, todėl svarbu jų be reikalo nečiupinėti ir nejudinti.

Patys eglutę puošia tik Kūčių vakarą

Mačių šeima eglutę puošia tik Kūčių vakarą, nusiprausę po visų darbų. Audronė ruošia vakarienę, kiti – rūpinasi eglutės papuošimu. Tačiau Audronė neabejoja, kad ne eglutė ar šventinis stalas svarbiausi, kad Kūčių vakarienė ir Kalėdos taptų įsimintina švente. Tam svarbiausia namiškių susitaikymas, nusiteikimas pasakyti gerų žodžių, palinkėjimų, jaukiai praleisti laiką. „Kaip praktikuojantys katalikai, po eglutę paaukojame savo dabartinei ir buvusiai parapijai, Fredos vienuolynui, Garliavos krizių centrui, seniūnijai… Daug eglučių išdovanojame. Kasmet paskambina daugiavaikių šeimų ar neįgaliųjų, prašydami padaryti jiems šventę, stengiamės jiems neatsakyti“, – apie savo prieššventinį laikotarpį pasakoja šeima.OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAEglutės, atkeliavusios į Lieknų Bičių namus

Mes, Lieknos Bitės, esame pačios tikriausios gyvų, vazonėlyje augančių, eglučių gerbėjos. Mums patinka viskas: nuo to miško kvapo, kurio jos suteikia namams, iki fakto, kad eglutes galėsime pasodinti. Mums buvo visiška naujiena, kad Lietuvoje esama medelynų, kurie žaliaskares gali pristatyti tiesiai į namus – tai idealus variantas taupantiems laiką, o taip pat ir pinigus, nes atvežimas -nemokamas! Jei baiminatės, kad eglutė gali būti pavargusi, apmirusi, visiškai jus nuraminsime. Mūsų, iš puslapio www.kaledueglutes.lt užsakytos, eglutės pranoko lūkesčius – tankios, plačios, tvirtos. Būtent tokios, apie kokias svajojome.

Jei ir jūs norite greitai ir paprastai užsisakyti labai gražias eglutes, spauskite ČIA. Nesnauskite, juk Kalėdas jau visai čia pat!