img_20190927_170734Prisipažinsiu – Taylor Adams trileris „Be išeities“ man tapo visiškai netikėta patirtimi, kalbant apie knygas. Dar niekada neskaičiau tokio greito kūrinio. Nejuokauju sakydama, kad vos spėdavau atsikvėpti, o čia ir vėl įtampa, veiksmas, netikėti posūkiai. Jaučiausi lyg žiūrėdama labai įtaigiai surežisuotą filmą, o Taylor Adams, mano nuomone, ne tik rašytojas, bet ir puikus scenaristas („Be išeities“ filmo ekranizavimo teises jau įsigijo kompanija „20th Century Fox“).

Man šis trileris tapo vienos dienos knyga. Keliais aspektais. Pirma – skaičiau labai mažai knygų, kurių istorija apimtų vieną parą. Vėlgi, gal tai labiau būdinga kinematografijai. Tiesa, visai nesiskundžiu, nes visus 335 puslapius skaitytojas įtraukiamas į įtampos kupiną siužetą.

Koledžo studentė Derbė Torn skuba pas vėžio operacijos ligoninėje laukiančią mamą, bet pūga įkalina ją Kolorado kalnų greitkelyje. Mergina suvokia, kad naktį jai teks praleisti poilsio stotelėje su keturiais nepažįstamaisiais. Skamba nejaukiai, tačiau netrukus nutinka kai kas išties kraupaus – pro vieno iš stovinčių automobilių langą ji pamato narve užrakintą, sužeistą mergaitę. Na, jei jau pradėjote kurti planus, kaip skambintumėte pagalbos numeriais ar skubėtumėte ieškoti kitų žmonių, iškarto informuosiu: mobiliojo ryšio čia nėra, telefonas beveik išsikrovęs, keliai užversti neišbrendamomis pusnimis ir visai neaišku, kuris iš keturių keliautojų – pagrobėjas. Derbė nežino, kuo gali pasitikėti. Daugiau negaliu jums pasakoti, tik priminsiu – istorija trunka vos vieną parą.

Kodėl sakau, kad tai tapo vienos dienos knyga dėl kelių priežasčių? Trilerį „surijau“ per maždaug parą. Istorija tokia įtraukianti ir greita, kad jos tiesiog negali sau ramiai atidėti kitai ar dar kitai dienai. Paradoksalu, nes šią knygą turiu jau nuo vasaros. Vyras, pamatęs, kokiu greičiu šnara puslapiai, sakė, kad jau šį vakarą imsis jos skaityti. Mano nuomone, šis kūrinys labai tinka tiems vyrams, kurie mėgsta trilerius, įtampą, greitį, veiksmą be jokių meilės dramų, ilgų monologų-dialogų intarpų.

„BALTO“ leidykla mane nuolat stebina savo trileriais. Sužavėta buvau jų „Anyta“, „Aš stebiu tave“, „Nekaltoji žmona“, o čia ir vėl nauja patirtis su visai kitokiu trileriu. Prieš kelias dienas „Balto“ leidykla pristatė ir dar vieną naujieną: to paties autoriaus – Taylor Adams – trilerį „Taikiklyje“. Aprašymas žada ne mažiau greitą, įteptą, kraują stingdantį pasakojimą apie norą išsigelbėti, pabėgti ir išsaugoti patį artimiausią žmogų. Panašu, kad atsikartos ir siužeto laiko trumpumas – čia ir dabar – be jokių prieš ar po to.

Aš „Be išeities“ perduodu į vyro rankas ir nekantriai lauksiu atsiliepimo, ar tik man čia viskas pasirodė taip „sprogdinančiai“ įtempta, ar ir jis pasijaus tarsi dalyvautų kovoje už išlikimą.

Dar vieną puikų trilerį atradusi,

Bitė Gabrielė