img_20190614_123455Žinot, šiomis, socialinių tinklų eros, dienomis labai lengva kažko įsinorėti vien dėl to, kad tai nuolat visur matai. Būna man taip ir su knygomis. Dar prieš Kalėdas visi graibstė Michelles Obamos biografinę knygą, vėliau atėjo „Apšviestosios“ etapas su daug puikių atsiliepimų, o vasaros skaitymo tendencijų viršūnėje jau kuris laikas karaliauja Celeste Ng „Tobuli gyvenimai liepsnoja skaičiau“ (knygą išleido „Baltos lankos“). Girdėjau daug teigiamų atsiliepimų, gundė užrašas ant knygos „goodreads geriausias 2017 m. romanas“, tiesa – mano akis pasiekė ir keletas neigiamų nuomonių, sakančių, kad nevertas šis pasakojimas tokių liaupsių, mat yra banalus. Oi kaip man patinka tokios konfrontacijos kažkokios knygos pusėn, tada belieka tik ją čiupti į rankas ir skaityti, skaityti, skaityti.

Pasakysiu labai paprastai – man tai tobulas romanas vasaros atostogoms. Manau, kad neveltui leidykla pasirinko tokį metą jo išleidimui. Kaip ir kartojo ne vienas apžvalgininkas – siužetas idealiai paruoštas ekranizacijai (ji, beje, jau kuriama). Istorija pasakoja apie neva tobulą miestelį, kuriame gyvenantys žmonės laikosi labai griežtų taisyklių, o tai ir padeda išlaikyti jų „tobulumo“ įvaizdį. Baltos tvorelės, skrupulingai prižiūrima žolė ir kaimynai, kurie negeria, nesipyksta ir nedaro nieko, kas būtų „netinkama“. Spėkite, kam sunkiausia tokioje bendruomenėje? Aišku – paaugliams. Būten apie juos ir jų pasaulius sukasi didžioji dalis siužeto. Miestelio gyvenimą sujaukia menininkė Mija, kuri čia atsikrausto su paaugle dukra Perla. Abi jos simbolizuoja viską, kas nepriimtina Šeiker Haitse – nepastovumą, laisvą sielą, atvirumą. Atvykėlės greitai sulaukia Ričardsonų šeimos paauglių dėmesio, o tada užverda meilės, išdavystės, santykių su tėvais dramos. Jei mano dukros jau būtų paauglės, manau, kad šią knygą joms drąsiai duočiau į rankas, nes ji padeda suvokti ir išsiaiškinti daug socialinių problemų, kurios kamuoja būtent tokio amžiaus paauglius. Gal net padėtų suvokti tam tikrus tėvų sprendimus, atlaidžiau vertinti jų elgesį.

Dimg_20190614_123651ar man „Tobuli gyvenimai liepsnoja skaičiau“ pasirodė kaip pasakojimas apie du kontrastus, kuris moko siekti balanso. Tarp turtingumo ir skurdo. Tarp griežtos gyvenimo dienotvarkės ir laisvumo. Tarp betarpiško atvirumo ir užsisklendimo. Tarp draugystės ir neapykantos. Beje, man, mamai, šiame romane dargi labai svarbi ir menininkės Mijos motinystės istorija. Ji, prisipažinsiu, man kažkuo priminė mano mėgstamos Diane Chamberlain kūrybą ir pasakojimus su tema apie betarpišką motinos meilę, apie pasirinkimus, kuriuos vieną akimirką norime kardinaliai keisti ir galime ryžtis neįtikėtiniems dalykams. Taigi, jei likote sužavėti romanais „Pribuvėjos išpažintis“, „Dingusi duktė“ ar kitais D. Chamberlain kūriniais, privalote perskaityti ir Celeste Ng romaną.

 

Beje, lūkesčiai yra labai gerai, tad skaitykime, dalinkimės, pasakokime ir kartu atraskime. O aš romanui  „Tobuli gyvenimai liepsnoja skaičiau“ skyriu 4/5, nes pritrūko kažko tokio, kad atvėptų žandikaulis, tačiau bendrai apibendrinus – tikrai akių „darbo“ vertas kūrinys, kurį ypač rekomenduoju moterims-mamoms (nesvarbu, kokio amžiaus jūsų atžalos).

Linkėjimus iš knygų puslapių siunčiančios,

Lieknos Bitės