dovana45Pradėjus vieną po kito versti Hedvig Montgomery „Tėvystės magija“ (išleido „Baltos lankos“) knygos puslapius, jautiesi tarsi su vaiku užsuktum į psichologo kabinetą. Knyga suteikia ne tik asmeninę konsultaciją, tačiau leidžia pažvelgti ir į kitų problemas (galbūt, galimas mūsų problemas), moko kaip elgtis kasdieninėse situacijose. Tai ne tik patarimai tėvams, kaip bendrauti su vaikais, tačiau ir mintys apie partnerystę, poros santykių nuoširdumo ir sėkmės svarbą visos šeimos „mechanizmo“ sėkmingame veikime.

Hedvig Montgomery – Norvegijoje ir visame pasaulyje gerai žinoma psichologė ir šeimos psichoterapeutė. Sukaupusi daugiau nei dvidešimties metų patirtį, ji konsultuoja privačiai ir skaito paskaitas tarptautinės organizacijos „Famlab“, ugdančios tėvus bei globėjus, Norvegijos skyriuje. „Tėvystės magija“ – pirmoji knygų apie vaikų auklėjimą serijos dalis, apibendrinanti per daugelį metų sukauptą H. Montgomery patirtį.

dovana6Šią, pirmąją, H. Montgomery knygą, vertinu penkiomis žvaigždutėmis iš penkių, ir nekantriai laukiu, kada pasirodys kitos. Žinau, kad ją atsiversiu dar ne kartą. Autorė labai patogiai ir tikslingai kiekvienos iš septynių temų patarimus tėvams apibendrina pagal vaiko amžių. Man dabar aktualiausios 0–3 ir 3–6 metų grupės, tačiau ateityje pravers ir kitos. Tokia leidinio struktūra taupo skaitytojo laiką, o tai šiuolaikiniame, visada skubančiame, pasaulyje yra didelis privalumas.

Man labai artima ir autorės rašymo stilistika. Jos kalba paprasta, aiški, be didaktinių pamokymų ar tėvų pasmerkimų, o su dideliu palaikymu, paskatinimu ir padrąsinimu. Pavyzdžiui, dažnai pastebiu, kad „supertėvų“ eroje daug dirbantys, užimti tėvai save dažnai „pliekia“, kad vaikams skiria per mažai laiko. Man įstrigo autorės pamokymas: „žaiskite ne dėl vaikų, o su vaikais“. Kitaip tariant – ji pabrėžia abipusio susidomėjimo, malonumo naudą, skatina ieškoti veiklų, kurios visai šeimai suteiktų teigiamų emocijų, o ne tik tarnauti savo vaikams.

dovana23

Ne mažiau svarbi man buvo ir kasdienių konfliktų sprendimų tema. Na tokių visai paprastų, su kuriais, pasak autorės, anksčiau ar vėliau susiduria visos šeimos. Pavyzdžiui: vaikas ryte nenori rengtis, spyriojasi vežamas į darželį, atsikalbinėja ir zirzia, kai tenka kažkur ruoštis, paskubėti. Nors dažniausiai save laikome labai empatiškomis būtybėmis, tačiau, išties, kartais reikia profesionalaus psichologo žvilgsnio, kad suvoktume, kas dedasi kūdikio, darželinuko ar paauglio mintyse ir širdyse. H. Montgomery  daug samprotauja ir apie bausmes, nusiraminimą, pokalbį su vaiku ir t.t. Visko neišpasakosiu, nes tikiu, kad kiekvienas, atsivertęs šią knygą, ras jam asmeniškai aktualiausias temas, klausimus ir atsakymus į juos.

Rekomenduoju šią knygą perskaityti visiems: mamoms, kurios ir taip saujomis semia informaciją apie savo atžalas (aš manau, kad geriau mažiau, tačiau tikrai kokybiškų leidinių), tėčiams, kurie ne visada randa laiko paskaityti, seneliams, močiutėms, pedagogams, visiems, kurių gyvenime vaikai užima svarbią dalį. Beje, tai knyga nuo iki: ir naujagimio, ir greitai į universitetą išvažiuosiančio paauglio tėvams. Kaip sako knygos autorė, svarbu nė vienu iš vaiko brandos etapu nesustoti su juo bendrauti, neprarasti su juo ryškio, nesugriauti to, ką kūrėte nuo mažylio pasirodymo šioje Žemėje.

Linkiu prasmingų ir naudingų skaitinių visai šeimai,

Bitė Gabrielė