Visada maniau, kad antro vaiko auginimas daug lengvesnis ir paprastesnis. Neklydau. Išties, antras kartas tuo ir žavingas, kad tėveliai viską daro užtikrinčiau, labiau atsipalaidavę, be streso ir milijono klausimų – kas, kaip, kodėl. Jei su pirmagime bene labiausiai jaudinausi, kai artėjo primaitinimo laikotarpis, šį kartą darau viską užtikrinčiau. Matau, kad tai jaučia ir dukra – šlamščia, kad net ausys linguoja. Turėdama šiokios tokios patirties, noriu ir jums papasakoti, kaip man sekasi primaitinti savo antrą mažylę ir pasidalinti keliais patarimais.

1 PATARIMAS. Nuo ko pradėti? Tikriausiai, šiuo klausimu jums geriausiai patars šeimos gydytojas, pas kurį lankotės. Jis jums padės ir apsispręsti, kada geriausia pradėti primaitinimą. Vaikai, jų vystymąsi ir poreikiai labai skirtingi, tad vieni mažyliai pirmosios košės gauna vos 4 mėnesių, o kiti – perkopę 6-tą mėnesį. Kadangi mano dukros svoris augo proporcingai ir ji mielai mėgavosi mano pienu, neskubėjau jos primaitinti ir tai pradėjau likus kelioms savaitėms iki šešių mėnesių. Pradėjau nuo daržovių tyrės (bulvė, tada moliūgas, cukinija, morka ir t.t.), tačiau, jei vaikučio svoris nėra didelis, patariama pradėti nuo kruopų.

2 PATARIMAS. Kokias košes rinktis? Daugelis mitybos specialistų sutinka, kad geriausias pasirinkimas – pilno grūdo košės, tačiau jos turi būti tinkamai paruoštos, kad tiktų kūdikiui. Grūdinių košyčių konsistencija turi būti lyg miltų, kad mažylis, vos pradėjęs mokytis valgyti, neužspringtų. Žinau, kad kai kurios mamos tokią konsistenciją išgauna kruopas sumaldamos kavamale, tačiau aš tiek su pirma dukra, tiek su antra dukra esu linkusi taupyti savo laiką ir renkuosi „Mamuko“ košytes. Kuo jos ypatingos?Pirma – „Mamuko“ košytės gaminamos tik iš ekologiškų, kūdikių mitybai tinkančių grūdų. Aš manau, kad kūdikiams ir vaikams reikia stengtis kuo ilgiau gaminti tik iš ekologiškos produkcijos (naminių daržovių ir vaisių, mėsos, įsigytos iš ūkininkų).

Antra – „Mamuko“ košytėse nėra pieno, pieno mišinio ar tokių priedų, kaip cukraus, druskos, skonio ir kvapo stipriklių. Esu įsitikinusi, kad vaikui, kuris yra maitinamas mamos pienu, jokiais būdais nereikia virti košių su pieno mišinių, o tokių, išties, prekybos centrų lentynose labai daug.

Trečia – tai bene vienintelės košytės mažyliams, kurias reikia virti. Tiesa, verta atkreipti dėmesį į tai, kad „Mamuko“ košyčių paruošimo procesas trunka ne ilgiau nei užpilamų košių (vos keletą minučių).

Ketvirta – šių košių konsistencija labai patogi kūdikio maitinimui. Jei košė verdama ant nedidelės kaitros ir nuolat maišant (aš tam naudoju silikoninę šluotelę), ji išverda be jokių gumuliukų, „grietinės“ konsistencijos.Penkta – šis prekinis ženklas siūlo labai platų košyčių pasirinkimą. Man labai patinka, kad yra ne tik konkrečių grūdų košės, pavyzdžiui: avižų, ryžių, žaliųjų grikių ir t.t., tačiau ir jų mišiniai. Mano dukrytės, kuriai dabar yra septyni mėnesiai, bene mėgstamiausia kukurūzų ir avižų košytė, kurią dar pagardinu obuoliu arba bananu. Ji tokia skani, kad net ir trimetė vis prašo, kad jai išvirčiau sesės košės.

3 PATARIMAS. Kodėl svarbu plėsti racioną ir į mitybą įvesti kuo įvairesnių košių? Įvairios grūdų košės dažnai yra vienas pirmųjų mažylio patiekalų. Pediatrai rekomenduoja visas grūdų rūšis pamažu įvesti pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais. Norėdami, kad mažylis puikiai vystytųsi ir jam nepritrūktų jokių maistinių medžiagų, privalome jo maisto racioną paversti kuo įvairesniu. Tad, pamažu įvedę įvairias kruopas į jo valgiaraštį, stenkitės, kad kasdien vaikas valgytų vis kitas. Kodėl? Ogi dėl to, kad kiekviena grūdų rūšis turi savo privalumų.

AVIŽOS. Šios kruopos gali būti vienos pirmųjų (aš primaitinimą pradėjau būtent nuo jų). Jos – vienos maistingiausių kruopų, kurių galite pasiūlyti savo mažyliui. Avižų kruopose daug skaidulų ir antioksidantų, taip pat baltymų, B grupės vitaminų, geležies, kalcio, magnio, be to – dauguma kūdikių mėgsta jų švelnų skonį.

RYŽIAI Ryžių kruopos dažnai taip pat tampa pirmosiomis, kurių paragauja vaikas, nes yra vienas mažiausiai alergizuojančių produktų. Jei renkatės pilno grūdo ryžių košę, mažylis gaus daugiau skaidulų, kurios itin svarbios sklandžiai virškinimo veiklai, nes baltieji ryžiai jų turi per mažai. Be to, būkite atsargūs, jei jūsų mažylį kamuoja užkietėjusių vidurių problemos, nes ryžių košė šią bėdą gali dar paaštrinti. Taip pat pastaraisiais metais vis dažniau kalbama apie tai, kad ryžiuose dažnai pasitaiko kenksmingų medžiagų pėdsakų, tad jų nereikėtų ragauti kasdien.

KVIEČIAI. Nors rizika, kad mažylis gali būti alergiškas kviečiams, yra didesnė nei kitoms kruopoms, tačiau, jei jis sėkmingai ragauja kitas grūdų rūšis, daržoves ar vaisius, galite jį supažindinti ir su šiomis kruopomis.

Valgant kviečius, jūsų mažylis gaus daug angliavandenių, o tai reiškia, kad gaus greit pasisavinamos energijos jo nenuilstamai veiklai. Taip pat kviečiuose gausu vitamino B, jie lengvai virškinami, palyginus su kitomis kruopomis. Naudojant pilno grūdo kviečių produktus taip pat sumažėja pilvuko užkietėjimo rizika.

MIEŽIAI. Šios kruopos kelia mažesnę alergijos riziką nei kviečiai. Mažyliai dažniausiai mėgstą jų malonų skonį, kuris puikia dera su pienu ar vaisiais. Kaip ir dauguma kruopų, jos turi nemažai skaidulų ir geležies.

GRIKIAI. Turbūt mažai kas žino, kad grikius galima vadinti labiau sėkla, o ne grūdu, panašiai, kaip šiais laikais itin madinga bolivinė balanda. Tad šio produkto savybės išskirtinės. Viena jų ta, kad grikiai neturi glitimo, tad juos gali vartoti net kūdikiai, alergiški šiam baltymui. Taip pat – jie puikus baltymų, aminorūgščių šaltinis, juose gausu skaidulų, geležies, folio, vitamino K. Tai viena vertingiausių kruopų jūsų mažyliui, kurią galėtume pavadinti net supermaistu.

Po to, kai kiekvieną grūdų rūšį mažylis išragauja atskirai, galite pradėti jas derinti tarpusavyje. Taip kūdikis gaus daugiau pageidaujamų medžiagų, o ir skonis dažnai tampa malonesnis. Košes galite virti įprastu būdu arba rinktis specialiai kūdikiams paruoštus produktus.

Tikiuosi, kad mano pasakojimas apie pirmąsias kūdikio košytes jums bus naudingas.

Sklandaus ir lengvo kūdikių primaitinimo linkinčios,

Lieknos Bitės