dsc07432Dažnai viešumoje galime išgirsti, kaip tėveliai gana griežtu tonu vaikus auklėja, kad negalima vienaip ar kitaip elgtis, prašo su kitais dalintis žaislais, drausmina, kad tam tikras mažylio elgesys jam ar kitiems yra pavojingas. Deja, praktika rodo, kad tokie pamokymai ne visada būna veiksmingi, vaikas tik nusisuka, ir vėl grįžta prie to, ką daręs. Būtent dėl to daugelis vaikų psichologų tėveliams rekomenduoja ne tik kalbėtis, aiškinti vaikui įvairius elgesio niuansus (tai daryti visada ramiu tonu), tačiau ir pasinaudoti žaidimų magija, kuri mažyliams yra itin paveiki.

Štai ir aš, pastedsc07127bėjusi, kad turime bėdą vaikų žaidimų aikštelėse, nes beveik dvejų metų dukrytė kartais nedraugiškai elgiasi su vaikais, nenori dalinti žaislais ar laukti savo eilės prie supynių, nusprendžiau į pagalbą, modeliuojant ir aiškinant šias situacijas, pasitelkti žaidimus. Mažylė šiuo metu labiausiai domisi LEGO DUPLO kaladėlėmis, todėl būtent tokį rinkinį, kuris pavaizduotų mums svarbią situaciją – žaidimus vaikų aikštelėse, nusprendžiau jai padovanoti. Rinkinys vadinasi „Šeimos mugė“, ir jis puikiai papildė mūsų jau turimą šių kaladėlių kolekciją, nes nuo šiol mažoji ne tik LEGO žmogeliukus galės supti linksmoje karuselėje (ji išties sukasi), tačiau ir turės keturis arkliukus, kuriais galės rūpintis.

 

Kai su mūsų, tėvelių, pagalba visa mugė buvo pastatyta, dukrytė ne tik džiaugsmingai supo žmogeliukų šeimynėlę adsc07436r vaizdavo, kaip jie perka bilietus kasoje, tačiau ir mėgavosi galimybe juos nuleisti nuo čiuožyklos. Šis rinkinys išties pilnas labai smagių pramogų ir atrakcijų. Taip pat – jis labai palankus skirtingoms situacijoms pavaizduoti ir vaikui paaiškinti. Šį kartą su mažyle kalbėjome, žaidėme ir aiškinomės apie taisykles, kurių reikėtų laikytis viešose vietose – žaidimų aikštelėse, atrakcionų parkuose ar mugėse.

Pirmiausia aptarėme, kad vietose, kur būna daug nepažįstamų žmonių, vaikai turi būti šalia tėvelių ar kitų artimų žmonių. Geriausia – jiems duoti ranką. Taip pat, kad nereikia skubėti lipti ant aukščiausių supynių ar čiuožyklų, apie tai nepasakius mamai ir tėčiui. Suaugusieji visada padės ar tiesiog bus drauge.dsc07461Taip pat pakalbėjome apie tai, kad įvairios linksmos pramogos – visiems vaikams įdomdsc07471ios, todėl reikia laikytis taisyklių ir stovėti eilėse. Tam idealiai „pasitarnavo“ LEGO DUPLO čiuožykla. Iš žmogeliukų figūrėlių kartu sustatėme eilę ir po vieną jas nuleidome. Taip pat kalbėjome, kad tas, kuris pirmas atsistojo eilėje – turi pirmenybę, o tu turi būti kantrus ir palaukti savo eilės.

Ne mažiau svarbi mums ir dalinimosi tema. Nors daugelis vaikų psichologų sako, kad dvejų metų vaikui normalu nenorėti dalintis, tačiau, mano nuomone, apie tai kalbėtis ir to mokytis reikia pradėti gana anksti. Taigi, su savo dvimete dažnai pasikalbame, kad taip, kaip ji nori apžiūrėti, išbandyti kitų vaikų žaislus, taip ir jiems smalsu paimti jos. Dalinimosi džiaugsmą nesunkiai galima perteikti ir kasdieninėse situacijose, pavyzdžiui, kai mama pasidalina labai skania bandele per puse su tėčiu. Mums apie tai pakalbėti pavyko ir pasinaudojus naujuoju rinkiniu. Štai mergaitė mugėje turi dvi porcijas ledų, kodėl jai nepasidalinus su broliuku, juk tada abu bus laimingi?dsc07466Taip pat, žaidžiant su LEGO DUPLO, labai paprasta vartoti kuo daugiau mandagumo žodelių, kuriuos net ir labai mažas vaikas greitai įsimena ir iš pasyviojo savo žodynėlio perkelia į aktyvųjį. Štai tėvelis mamai pasiūlė kavos, o ji džiaugsmingai atsako: „Ačiū“. Kita situacija: mergaitė paprašo berniuko dabdsc07457ar leisti jai pasisukti smagiąja arkliukų karusėle, o ši mandagiai atsako: „Žinoma, prašau“. Tiesa pasakius, toks rinkinys leidžia įtraukti labai daug skirtingų situacijų, jomis modeliuoti ir su vaiku per žaidimą kalbėtis apie rimtus bei svarbius dalykus. Štai viena draugė pasakojo, kad jos šeimai labai padėjo kitas rinkinys, kurio tematika – darželis. Vaikas labai sunkiai pratinosi prie darželio, kasdien verkdavo, nenoriai taikstėsi su tokios vietos taisyklėmis bei rutina, tačiau, tėveliams pradėjus kartu su juo žaisti darželio situacijas, jis pamažu vis lengviau adaptavosi ir palankiau (su mažesne baime bei įtarumu) pradėjo žiūrėti į šią vietą.

Linkime ir jums, renkant vaikams žaislus (juk artėja didžiosios žiemos šventės, tad tai itin aktualu), surasti tokius, su kuriais būtų ne tik smagu žaisti, tačiau jie atneštų ir papildomos – lavinančios – naudos. LEGO žaislai, mūsų nuomone, tam idealiai tinka, nes ne tik yra itin naudingi smulkiajai motorikai, loginiam mąstymui, strategavimui, tačiau ir gali būti panaudoti daugeliui kitų pamokėlių, žaidimų ar tiesiog socialinių įgūdžių stiprinimui.dsc07443