dsc07097

Žaisti, mokytis, atrasti – tai daryti taip smagu! Vaikams tai ne tik laisvalaikis, jų kasdienis „darbas“ ir veikla, tačiau ir būtinybė, kad jie lavėtų. Jau nuo vienerių metų su vaiku galima pradėti žaisti rimtesnius žaidimus, kurie ne tik ugdo smulkiąją ar stambiąją motoriką, didina komunikacinius bei socialinius įgūdžius, tačiau ir suteikia konkrečių įgūdžių, pavyzdžiui, matematikos, enciklopedinių žinių ir t.t.

Šiandien su jumis dalinamės penkiomis paprastomis idėjomis, ką su vaiku nuveikti namuose, kad tai jam būtų ne tik smagi, tačiau ir naudinga veikla.

1 žaidimas: sveikos, figūros! Toks figūrų rūšiavimo žaidimas ne tik lavina vaiko smulkiąją motoriką (figūros tokio dydžio, kad pirštukams tenka padirbėti), tačiau akių-rankų koordinaciją bei moko atpažinti ne tik figūras, tačiau ir spalvas. Mes išsirinkome „Beleduc“ firmos rinkinuką iš lavinamųjų žaislų parduotuvės www.eduko.lt.dsc07074Man labai patiko, kad su šiuo žaislu galima mokytis tam tikrais sudėtingumo lygiais. Rinkinyje yra septynios lentelės su skirtingų formų nišomis (apskritimas, kvadratas ar trikampis), ir jos yra skirtingų sudsc07081dėtingumų – viena, dvi ar trys nišos. Jei vienerių metų vaikui jums reikės padėti ir paruošti lenteles dėliojimui, dvejų mažylis jau savarankiškai jas keis ir pats žais. Nepamirškite vaiko visada pagirti, kai jam sėkmingai pavyksta pataikyti į reikiamą nišą, o jei nepasiseka – paskatinkite ir parodykite, kaip tai daryti.

2 žaidimas: slidieji burbuliukai. Šiuos smagius burbuliukus labai paprastai pasigaminsite namuose, jdsc07021ums tereikės gėlių drėgmei palaikyti skirtų vandens kristalų (juos galima rasti daugelyje gėlių parduotuvių). Tokie maži burbuliukai labai praverčia mankštinant pirštukus, lavinant sensorinius pojūčius. Kiek paaugus, mūsų dukrytė nuo vienerių, su šaukštu ar šaukšteliu juos dėlioja iš vienos talpos į kitą. Dabar, kai mažylei beveik dveji – rūšiuojame juos pagal spalvas ar mokomės skaičiuoti, dėliojant burbuliukus pagal kiekius į atskiras krūveles. Tiesa, kai vaikas žaidžia su burbuliukais, turite jį atidžiai stebėti, kad neįsidėtų į burną.

dsc071023 žaidimas: mokomės linksmai skaičiuoti. Mano dukrytei, kuriai dabar beveik dveji metai, šiuo metu itin patinka skaičiai ir jų pažinimas, todėl, www.eduko.lt puslapyje pamačiusi labai įdomų „PlanToys“ rinkinį „Skaičiai“, nedvejodama jį užsakiau. Kuo jis man patinka? O priežasčių tikrai labai daug. Pirmiausia, jis labai patogus mažoms rankytėms darbuotis – skaičiai tokio dydžio, kad juos patogu ir paimti, ir apversti į tinkamą poziciją. Antra – rinkinį sudaro labai kieto kartono lentelės, kuriose kiekvieną skaičių iki dešimt reikia įdėti (užduotis – ne tik rasti, koks skaičius, kur dedasi, tačiau ir, dėlionės pagrindu, teisingai įdėti į tinkamą vietą). Trečia, prie kiekvienos vietos, skirtos skaičiui, yra pavaizduotas toks pat kiekis gyvūnų, pavyzdžiui: vienas dramblys, devynios bitės ir pan. Manau, kad tam, jog vaikas ne tiesiog mintinai išmoktų skaičius, o tinkamai suvoktų pačius kiekius (o tai ir yra tikroji matematidsc07119ka), palankiausia skaičių mokytis kiekiais. Kol dukrytė buvo mažesnė, mes jų taip mokėmės ant balto kartono klijuojant raudonus taškelius.

„PlanToys“ firmos žaislas man labai patiko ir dėl kokybės. Daugelis skaičių pažinimui skirtų žaislų, kuriuos pasigamindavau namuose, dažniausiai greitai būdavo sutrinti ar suplėšyti, o štai šis žaidimas puikiai laikosi. Tiesa, skaičiai pagaminti iš kaučiukmedžio medienos, todėl tikrai yra ilgaamžiai.

dsc068514 žaidimas: lavinamasis kubas. Kai rudens vakarais mamytės turi daugiau laiko, jos gali ir pačios vaikams pagaminti įvairiausių žaislų. Kai supratau, kad mano dukrytė su „Beleduc“ formų rūšiuokliu jau išmoko ir pažįsta kvadratą, apskritimą ir trikampį, sugalvojau jai padaryti kitokio tipo žaislą, kur figūras reikėtų atrasti ir klijuoti. Pagrindui pasirinkau paprastą kartoninę dėžę, kurią juokais vadinu „lavinamuoju kubu“, nes planuoju ir kitus jos šonus paversti mokymosi priemonėmis, pavyzdžiui, pažinti spalvoms ar skaičiams.

5 žaidimas: pasitelkite visas jusles. Sensorinius žaidimus su vaiku galima pradėti žaisti jau nuo tada, kai jam sukanka vos kelis mėnesiai. Aišku, amžiui didėjant – daugėja priemonių, kurias galima pasitelkti šioms veikloms. Nors žaidimų ir veiklų yra labai labai daug, šį kartą papasakosime apie tai, kaip vaikus mokome pažinti vaisius bei daržoves. Tereikia ant baltų lapų atsispausdinti įvairiausių vaisių, uogų, daržovių nuotraukų, ir kasdien, kai nuspręsite vaikui duoti paradsc06831gauti kažką iš to asortimento, jam tuo pačiu rodykite paveiksliuką, aiškiai tarkite pavadinimą, kartu pauostykite, duokite mažyliui į rankas paliesti ir pasiūlykite paragauti. Mes pradėjome nuo to, kad kasdien taip susipažindavome vis su kitu vaisiumi ar uoga, o dabar jau žaidžiame žaidimus, atrask, kas kur yra, arba tiesiog vartome paveikslėlius ir mažylė sako pavadinimus. Pastebėjau, kad tuos vaisius ar uogas, kurių yra daug kartu valgiusi, ji puikiai ištaria ir pažįsta, o štai egzotiškesnius, pavyzdžiui, figą ar ananasą, sunkiau atranda.