edfKol jūsų mažyliai dar nedideli, suvaldyti technologijas nėra lengva, tačiau tikrai įmanoma. Kai vaikai paauga, dėl planšečių ir išmaniųjų technologijų naudojimo kasdien namie gali kilti tikras karas. Vieni tėvai šiuose ginčuose ir į kompiuterius nosį įbedusiuose vaikuose nemato nieko grėsmingo, o kiti suskumba gelbėti savo atžalas.

Blogiausia tai, kad vienos tiesos, kiek naudoti šias technologijas, kad vaikams nepakenktume, turbūt niekas ir nežino, tačiau dr. Elisabeth Kilbey knyga „Vaikystė tarp ekranų“ gali labai padėti apmąstant savo požiūrį į šį klausimą.

Pradedant skaityti šią knygą, maniau, kad ji tik pasakos, kokios kenksmingos yra technologijos vaikams ir kad jų reikėtų praktiškai atsisakyti iki pat paauglystės, tačiau realybė visai kita. Knygoje pripažįstama ne tik šių technologijų žala vaikams, bet ir nauda, o svarbiausia paaiškinamos taisyklės, kurių verta laikytis suteikiant vaikams prieigą prie interneto.

Mane nustebino knygoje pateikiami realistiški pavyzdžiai, kurie rodo, kad mažesnius vaikus gali stipriai paveikti ir išgąsdinti netyčia internete sutiktas jiems netinkamas turinys, pavyzdžiui, žaidimai, kuriuose vyrauja zombiai, vaiduokliai, besikėsinantys į žmonių gyvybę. Mums, suaugusiems, tai gali sukelti juoką, tačiau vaikams, kuriems įvairios mistinės būtybės atrodo realios, tai gali būti sukrečiantys įvykis, kuris į jų kasdienybę atneša nerimą, prastą miego kokybę bei mažina gebėjimus pritapti ugdymo įstaigose. Aišku, tokio netinkamo turinio neleidžiame savo vaikams, bet ar esame užtikrinti, kad vaikas nesutiks jų iššokančiose mūsų nekontroliuojamose reklamose ir programėlėse?

Autorė labai aiškiai atskleidžia savo požiūrį, kiek laiko turėtų vaikas praleisti prie ekranų, kur tai turėtų daryti, ar gali laikas prie jų tapti apdovanojimu už namų ruošą – visi šie klausimai bus apžvelgti knygoje. Nebijoma paliesti ir tokių temų, kaip patyčios internete ar suaugusiųjų netinkamas elgesys su vaikais, prisidengus išgalvotais profiliais.

Šią knygą
labai rekomenduojame visiems tėvams: ir tiems, kurie pirmą kartą į mažus delniukus įdeda mobilųjį telefoną, siekdami ramybės laukdami eilėje pas gydytoją, ir tiems, kurie jau augina maištaujančius paauglius. Garantuojame, kad bus įdomu bei priimtina ir skirtingų filosofijų besilaikantiems tėvams: manantiems, kad technologijomis vaikams visai nederėtų naudotis, ir tiems, kurių vaikai, turėdami savo asmeninius įrenginius, nekontroliuojami jais naudojasi savo erdvėse.

Linkime išmintingo laiko prie ekrano,

Lieknos Bitės