Manau, kad knygos – viena geriausių dovanų ir suaugusiems, ir vaikams. Skaityti mažyliams galima (manau, kad ir reikia) nuo pirmųjų jų gyvenimo mėnesių, o štai nuo šešto-aštunto mėnesio jie ir patys susidomi knygų vartimu. Turėdama patirties su pirma dukra, antrajai savo mažylei pirmosioms Kalėdoms nusprendžiau padovanoti kelias knygeles su garsais.

Apsižvalgiusi keliuose knygynuose, pasiklausinėjusi draugių, supratau, kad didžiausią tokių leidinukų pasirinkimą turi leidykla „Presvika“. Kodėl tokios knygelės tinka vaikams nuo šešių mėnesių ir kokie jų privalumai?

  1. Storo kartono lapai. Kūdikiai viską kišasi į burną ir taip pažįsta pasaulį, tad jiems skirtos knygos turi būti iš kieto kartono ar kitos medžiagos, kurios nepavyktų sugriaužti. Mano išsirinktos knygos („Išmanioji planšetė: gyvūnijos pasaulyje“, „Mano pirmoji biblioteka: miško gyvūnai“, „Didžioji įgarsinta miško knyga. 50 tikroviškų miško garsų“) pagamintos iš storo popieriaus, jas sudaro nedidelis skaičius puslapių, jos ryškios, jose galima rasti dideles iliustracijas ir mygtukus, kuriuos paspaudus girdisi įvairūs garsai. Knygeles išrinkau savo aštuonių mėnesių dukrytei, kuri neseniai pradėjo sėdėti, tad knygelių vartimas jai jau aktualus ir labai įdomus, o kai jos „kalba“ – trauka dar didesnė.
  2. Knyga-žaidimas. Visos trys knygos interaktyvios. Kitaip tariant, jos atlieka ne tik tradicinę knygos funkciją (tekstas, iliustracijos), tačiau ir yra tarsi žaislai. Kūdikiui labai smagu tiesiog spaudyti jose esančius mygtukus ir išgirsti įvairius garsus. Kai dukra paaugs, jai bus smagu tikslingai spaudyti mygtukus, dar vėliau – pažinti gyvūnus, sužinoti įvairiausių faktų apie juos. Viena iš knygų netgi turi nuimamą planšetę, kurią galima naudoti tiesiog kaip atskirą žaislą (ji skleidžia kelias linksmas melodijas, gyvūnų garsus, o, pasirinkus sudėtingesnius lygius, pateikia faktus apie knygoje esančius gyvūnus, arba užduoda klausimus).
  3. Susipažįsta su tikroviškais gyvūnų garsais. Manau, kad vaikams (ir net kūdikiams) gerai matyti kuo daugiau realių iliustracijų. Pavyzdžiui, esu tikra, kad daug geriau rodyti realias gyvūnų nuotraukas, o ne nelabai aiškius piešinius, kurie yra tarsi iškreipta tikrovė. Pažinimui labai gerai pasitelkti ir kitas jusles (ne tik regėjimą), tačiau ir klausą. Tokios knygelės suteikia galimybę tai padaryti. Pavyzdžiui, „Didžioji įgarsinta miško knyga“ leidžia vaikui pažinti netgi penkiasdešimt skirtingų gyvūnų garsų. Mano vyresnėlė dukra turi knygą su tikrais paukščių garsais. Jau būdama dvejų ji pradėjo įvairius paukščius ne tiks atskirti ir įvardinti iš nuotraukos, tačiau ir atpažinti iš garso.
  4. Gyvūnų nuotraukos. Man šios „Presvika“ leidyklos knygos patinka ir dėl to, jog iliustracijos aiškios, ryškios, pakankamai didelės, kad jas suvokti galėtų ir kūdikis. Nuotraukos puikiai atrinktos, gražios ir įdomios (knygomis iškart susidomėjo ir mano trimetė).
  5. Nuo koncentruoto iki plataus pažinimo. Jei manote, kad kūdikiui penkiasdešimties miško gyvūnų šiek tiek per daug, yra knygelių, kurios informacija labiau koncentruota, pavyzdžiui, aprašomi tik šeši populiariausi miško gyvūnai (meška, kiškis, lapė, vilkas, ežys ir voverė). Manau, kad kasdien vartant ir klausantis tokios knygelės garsų, vaikui lengviau bei paprasčiau įsiminti tuos gyvūnus.
  6. Tinka ir kūdikiams, ir darželinukams. Kadangi turiu dvi dukras, tarp kurių šiek tiek daugiau nei dvejų metų skirtumas, labai vertinu žaislus ar vaikų lavinimui skirtus daiktus, kurie būtų įdomūs ir naudingi abiems mano mergaitėms. Šios knygelės, mano nuomone, tinka tiek kūdikiui, kuriam įdomu stebėti ryškius paveikslėlius, klausytis įdomių garsų, tiek trimetei, kuri įdėmiai klauso informacijos apie gyvūnus ir smalsiai atsakinėja į užduodamus klausimus (knygos su planšete).
  7. Smulkiosios motorikos lavinimui. Grįžtant prie pirmųjų Kalėdų dovanų ir kūdikių temos, manau, kad tokios knygelės su mygtukais labai padeda lavinti mažylių smulkiosios motorikos įgūdžius. Tai puikus būdas juos motyvuoti, kad dirbtų su rankytėmis, ieškotų mygtukų, juos spaustų.
  8. Įdomūs faktai, kurie sudomins net tėvelius. Na, o kaip be knygos turinio. Jis taip pat labai svarbus, net jei kalbame apie knygas kūdikiams. Visose trijose knygelėse, kurias turi mano mažylė, pateikiama įdomių faktų apie gyvūnus – kas turi tris širdis, o kas yra pats greičiausias pasaulyje? Prisipažinsiu, ši informacija įdomi net man. O juk vaikai labai jaučia, kas mums išties įdomu ir tą smalsumą perima.

Jei ieškosite šių, išties puikių knygelių, kurios patiems mažiausiems gali tapti puikia Kalėdine dovana, jų ieškokite čia: www.presvika.lt.

Lengvo pasiruošimo šventėms linkinčios,

Lieknos Bitės