nauja3Prisipažinsiu, šį kartą jums papasakosiu apie žaislą, kuris skirtas mano keturmetei dukrai, tačiau kurį jau išbandžiau aš, vyras ir močiutė. Ir mums taip patiko! Kaip maži vaikai įsitraukėme į sensorinį pažinimą kartu su kvapų pažinimo žaidimu „Gamtos kvapai“. Jį radau vaikų žaidimams ir lavinimui skirtų žaislų internetinėje parduotuvėje www.edukaciniai.lt.

nauja7Mes pratę, kad žaidimų būna pačių įvairiausių: lavinančių atidumą, kruopštumą, smulkiąją motoriką, mokančių pačių įvairiausių įgūdžių, padedančių smulkiosios ir stambiosios motorikų formavimuisi, suteikiančių žinių ir t.t. Bet, tikiu, dar negirdėjote apie žaidimą, skirta uoslės lavinimui? Aišku, uoslė čia ne vienintelė „darbuojasi“. Sensorikos lavinimas – labai svarbus nuo pirmųjų mažylio dienų. Dažniausiai tėveliai susikoncentruoja į lytėjimą ir regą, tačiau ne mažiau svarbūs ir klausos, uoslės ir skonio pojūčiai. Pamenu, kai mano ketverių dukra buvo visai maža, vienoje vaikų lavinio mokyklėlėje sužinojau ir pritaikiau buityje su uoslės lavinimu susijusį žaidimą. Dukrai duodavau uostyti skirtingus kvapus. Aišku, tai buvo tai, ką lengviausia rasti buityje: cinamono lazdelė, džiovintos lazdelės, vaisiai ar gėlės. Visada garsiai jai įvardindavau, ką duodu pauostyti. Pamenu, kad tuomet dar tik pusantrų dukrai ši veikla buvo labai smagi.nauja9

Na, o šioms Kalėdoms paruošiau tikrą staigmeną – kortelių žaidimą su net 30 skirtingų kvapų. Abrikosų, ananasų, bananų, sausainių, juodųjų serbentų, citrinų, grybų, sausmedžio, apelsinų žiedų, pankolio, kūrenamų malkų, braškių, eukalipto, žolės, levandų, mėtų, apelsinų, jūros, melionų, medaus, pakalnučių, riešutų, greipfrutų, obuolių, pušų, rožių, muilo, vanilės, našlaičių. Štai tiek kvapų slepiasi nedidelėse talpose, kurios sandariai užsidaro (visiškai saugu, nes niekas neišbėgs, neišsibarstys, nėra itin smulkių detalių). Kortelėse pavaizduotas kiekvienas iš augalijos objektų, kurį galima užuosti.

Kaip žaisti? Mes darėme taip: po vieną ėmėme kvapus ir ieškojome, kas tai. Taip ant kortelių pamažu išdėliojome visus trisdešimt kvapų. O  buvo tikrai nelengva! Nors vieni gamtos objektai mums labai lengvai identifikuojami, nes yra itin ryškaus kvapo, kiti taip „užstringa“, kad tenka ilgokai pagalvoti, kol pasąmonė duoda atsakymą. Tiesa, nebūtinai teisingą. Oi klydau, o pasižiūrėjusi teisingą atsakymą vis kartojau – taip, taip, kaip aš nesupratau, kad tai šis kvapas.

Nors ant žaidimo dėžutės rašoma, kad tai žaidimas, skirtas vaikams nuo ketverių, aš su tuo sutinku tik iš dalies. Taip, sąmoningai ieškoti ir identifikuoti kvapus galės tik tokio ar bent panašaus amžiaus vaikas, tačiau… Šiuos kvapus aš planuoju ir tikrai panaudosiu  žaidimams su savo pusantrų dukra. Man nebereikės ieškoti skirtingų kvapų savo virtuvėje, aš tiesiog tai galėsiu daryti su šiais trisdešimt nedidelių aromatinių difuzorių.nauja4

Šiais laikais, kai visur tiek visko daug, vaikus nustebinti ir sudominti nėra lengva. Aš tikiu, kad svarbiausia to sąlyga – kiek patys tėvai nuoširdžiai ir su malonumu įsitraukia į tas veiklas. Žaidimas „Gamtos kvapai“ man atrodo būtent toks – žadinantis mažylių smalsumą, tačiau labai smagus ir suaugusiesiems, kurie dažnai tiek daug mąsto, kad užmiršta, jog turi ir jusles. Jos, beje, gyvenime gali daug padėti.

nauja6Žaidimas tinka tiek vienam žmogui (jei jūs tiesiog tyrinėjate kvapus ir juos spėliojate), tiek gana didelei grupei vaikų. Pavyzdžiui, tokia veikla, mano nuomone, labai naudinga darželiuose. Vaikai taip ne tik smagiai praleis laiką, paspėlios, tačiau ir įgaus papildomos, jiems svarbios informacijos. Koks degėsių kvapas? Jo atpažinimas gali būti labai naudingas ir įspėjantis apie pavojų. Kaip kvepia ir vadinasi vienas ar kitas medis, gėlė?

Apie dešimt kvapų yra konkrečiai vaisių, todėl aš planuoju su jų difuzoriais, kortelėmis bei tikrais vaisiais padaryti papildytą žaidimą, pajungiant visas jusles. Vaisius liesime, ragausime, užuosime ir lyginsime jų „gyvus“ ir difuzoriaus kvapus, stebėsime ir atpažinsime jų paveikslėlius kortelėse, žodžiais garsiai įvardinsime pavadinimus.

Jei ir jūs jau dabar dairotės dovanų savo mažyliams Kalėdoms, aš linkiu jums ieškoti originalių, visapusiškai naudingu, įdomių ir visą šeimą įtraukiančių žaislų,

Bitė Gabrielė