knygaaEsu tikra, kad geriausia dovana visais atvejais – knyga. Tai valandos, skirtos tik sau, kurias kitam žmogui padovanojame. Tai kelionė puslapiais per istoriją. Tai pažintys, pamokos, atradimai, emocijos. Pasakykite, kokia kita dovana gali būti tuo pačiu ir tokia universali, ir išskirtinė. Juk, rinkdami tam tikrą kūrinį konkrečiam žmogui, daug apie jį galvojame. Kas jam patinka? Kas jį įtrauks? Kokiais dalykais jis domisi? Vaikai – ne išimtis. Aš sąmoningai stengiuosi, kad visomis progomis bent viena iš dovanų dukroms būtų knyga.

knygauŠį kartą papasakosiu apie labai malonų leidyklos „Nieko rimto“ atradimą – Susie Brooks knygą „Nerk į meną“, kuri, mano nuomone, skirta visai šeimai. Tiek vaikams nuo bene vienerių metų iki močiutės ar senelio. Tai leidinys, kuris šeimos bibliotekai gali suteikti įvairiausių atspalvių. Pažinimo džiaugsmą, mokantis, stebint, kaupiant žinias – pažįstant 48 garsiausius pasaulio dailininkus ir jų kūrybą. Ir, ne mažiau svarbu, pačiam eksperimentuojant, kuriant, bandant ir mėgaujantis rezultatu.

Pamačiusi šį leidinį, kuris šiaip jau skirtas vaikams, paaugliams, pati buvau labai nustebinta ir nudžiuginta. Suskubau knygą fotografuoti ir nuotraukas siųsti draugėms, auginančioms vaikus. Tai visiška naujiena! Kažkas tokio, ko seniai nesu mačiusi. Leidinys, kuris skirtingais vaiko raidos etapais jam skirtingai „pasitarnaus“, suteiks vis naujų žinių, leis iš naujo ir iš naujo eksperimentuoti.

knygac

Nors „Nerk į meną“ leidėjai rašo, kad tai knyga, skirta 8–11 metų vaikams, tačiau aš su tuo nesutinku. Jau ne kartą jums pasakojau, kad labai stipriai tikiu ankstyvuoju lavinimu ir protingais žaidimais su net pačiais mažiausiais vaikais. Viena tokių veiklų, kurią taikiau tiek su dabar jau ketverių dukra, tiek tai dabar jau darau su pusantrų mažyle – enciklopedinės žinios. Dukras supažindinu su pačiais įvairiausiais dalykais, daugiausiai – iš floros ir faunos pasaulių, tačiau ne mažiau svarbus ir meno pasaulis. Ankstyvojo lavinimo šalininkai rekomenduoja vaikams tiesiog rodyti skirtingos stilistikos, laikmečio dailininkų paveikslus ir vaikui garsiai įvardinti jų pavadinimus. Tai puiki mintis, o dabar dar ir daug lengviau įgyvendinama, mat knygoje, apie kurią pasakoju, galima rasti ir Mikelandželo, ir Leonardo da Vinčio, ir Vinsento van Gogo, ir Renė Magrito, ir Andžio Vorholos meno kūrinių reprodukcijų. Nuo klasicizmo iki postmodernizmo – atrinkti labia skirtingi, tačiau vaikams patrauklūs, įdomūs kūriniai. Monotonijos čia tikrai nėra! Mano keturmetė labai smalsiai apžiūrinėjo reprodukcijas, tyrinėja, kas jose vaizduojama, savaip jas interpretavo.knygai

knygasNa, o dabar kita knygos dalis – užduotys, kurios vaikams padės sukurti savus meno kūrinius. Aš jas pavadinčiau ne užduotimis, o idėjomis, nes jas labai nesudėtinga savaip interpretuoti, pritaikyti pagal vaiko amžių ir gebėjimus. Man labai patiko, kaip integruojamos skirtingos piešimo technikos, kaip panaudojamos pačios įvairiausios priemonės, netgi tokios, kurias mes labiau priskiriame buičiai, o ne menui.knygae

Žinau, žinau, kad dar ne vienas tik šį savaitgalį suskubs ieškoti dovanų. Linkiu racionalių, prasmingų, mažiau vartotojiškų, o daugiau vaikams išties naudingų dovanų. Jei ieškosite idėjos – drąsiai rekomenduoju mane taip sužavėjusią knygą „Nerk į meną“.

Dovanokite artimiesiems ne tiesiog daiktus, o akimirkas, laiką ir atradimus!

Bitė Gabrielė