Ar jūs esate iš tų mamų, kurios mėgsta įkišti nosį į darželio žaidimų kambarį? Aš tai porą kartų būtent taip padariau. Na labai smalsu buvo pasidairyti, ką veikia mažieji, su kuo žaidžia ar mano dukrytei ten smagu ir jauku. Taip atkreipiau dėmesį į kelis žaisliukus, kurie man pasirodė visapusiškai naudingi. Kadangi šiandien jie jau ir mūsų namuose, noriu jums papasakoti apie dėliones, kurios ne tik lavina smulkiąją motoriką, loginį mąstymą bei moko strateguoti, tačiau turi ir papildomų lavinamųjų galimybių. Oi, patinka man tokie žaislai, tikiu, kad sužavės ir jus.

Pradėsiu nuo medinės dėlionės – mergaitės kūno. Kas sakė, kad trimečiui vaikui dar neįdomi žmogaus anatomija? Tai būtent toks amžius, kai mažyliai pradeda užduoti klausimus, kas, kodėl ir kur. Ir nebeužtenka žaidimų apie nosytę bei akytę (mano nuomone, tai kūdikių ir vienerių metų amžiaus vaikų reikalai). www.eduko.lt puslapyje radau net kelias tokio tipo dėliones – mergaitę, berniuką ir nėščią moterį (gaila, kad anksčiau nepastebėjau, kai laukiausi ir dukrytei aiškindavau, kaip jos sesė auga mano pilve). Mergaitė susideda iš 5 sluoksnių, kitaip tariant – vaikui labai aiškiai ir sistemingai paaiškinama, o kas slepiasi po žmogaus oda. Pirmas sluoksnis – mergaitė su drabužiais. Antras – nuogas žmogaus kūnas. Trečias – raumenynas. Ketvirtas – vidaus organų sistema. Penktas – griaučiai.img_20181009_164127Viskas pateikta labai estetiškai, vaikiškai, tačiau ir tikroviškai. Dėlionė susideda tik tada, kai vaikas teisingai sudeda visus sluoksnius. Arba jis gali visus žmogaus „sluoksnius“ sudėlioti atskirai. Mano dukrytė tikrai labai smalsi, tad pastebėjau, kad ją labiausiai ir traukia, kad šis žaidimas yra tarsi mudviejų pokalbis, pamoka. Ji ne tik dėlioja, tačiau ir klausinėja, vysto temą, aiškinasi, mokosi. Taip dėliojimas įgauna didesnę prasmę, tampa keleriopą naudą ir smagumą vaikui suteikiančia veikla. Nuo savęs dar pridursiu, kad ši dėlionė didelė (iš nuotraukos internetiniame puslapyje tikėjausi mažesnės) ir labai graži bei kokybiška (medinė).dsc06124Pagal rekomendacijas, 3–5 metų vaikas dėlioja nuo 12 iki maždaug 50 detalių. Parduotuvėse galima rasti pačių įvairiausių dėlionių – nuo animacinių herojų iki gamtos vaizdų ir pan. Mes jau beveik metus turime dar vieną „Beleduc“ firmos dėlionę – „Vienas pasaulis“. Ji patinka net mums, tėveliams, o vaikui suteikia galimybę lavinti ne tik smulkiosios motorikos ar loginio mąstymo įgūdžius, tačiau plečia žinias apie mus supantį pasaulį, skirtingus kontinentus, juose gyvenančius žmones, gyvūnus. Dėlionė išties nemaža, ją sudaro 21 detalė, todėl rekomenduojama, kad žaislas tinkamiausias nuo trejų metų, tačiau dsc06112-696x906mano praktika rodo, kad penkis kartus dėlionę sudėliojus tėveliams, o dvimečiui vaikui stebėjus, šeštą ar septintą jis įdės ir pats suras jau kelias detales, o dvidešimtą kartą ir pats jau viską jungs. Kitaip tariant – tam tereikia mūsų, suaugusiųjų, noro padėti, parodyti ir kantrybės. Mano mažylei labai patinka tokia veikla, kai kartu ieškome, dedame, aš jai pasakoju, kaip ir ką daryti. Jei prieš metus mano dukrytė buvo labiau stebėtoja, dabar jau su minimalia mūsų pagalba sudeda visą pasaulį. Beje, nors su šiuo žaislu žaidžiame jau metus laiko, nesimato jokių dėvėjimo žymių ir žemėlapis dar tikrai „tarnaus“ ir antrai dukrytei.

Dėlionių, kaip ir tikrame, pasaulyje reikia iššūkių. Būtent toks žaislas yra kita nauja mūsų XXL pažinimo dėlionė „4 metų laikai“. Juk Lietuvoje taip ryškiai ir aiškiai jaučiame metų laikų kaitą, o ir darželyje su vaikais apie tai išties daug šnekama, tad nusprendžiau, kad dukrytę tokia tema turėtų sudominti. Ir neklydau. Ši dėlionė tikrai didelė – ją sudaro 48 detalės ir laikrodis, rodantis mėnesius ir leidžiantis vaikui mokytis apie metų laikų kaitą bei susipažinti su kiekvienu mėnesiu. Būtent aplink laikrodį ir dėliojasi visas metų laikų ratas, kuriame kiekvieną iš mėnesių galima „atsekti“ pagal tam tikrus, jam būdingus, bruožus. Dėlionėje daug smulkių paveikslėlių, kurie parodo žmogaus metų rutiną, įpročius, gamtos kismą.

Detalių daug, tad mes pirmiausiai jas išrūšiuojame pagal metų laikus – surandame, kur pavasaris, vasara, ruduo ir žiema. Sudėjus kiekvieną iš jų, visus keturis metų laikus jungiame į ratą, kurio ašis – laikrodis. Atrasti ir sudėti teisingai mėnesius labai padeda ne tik skaičiukai, tačiau ir nedideli simboliai, žymintys kiekvieno mėnesio ypatingumą. Patikėkite, su šia dėlione smagaus darbo ir veiklos bus ne tik patiems mažiausiems, tačiau ir penkerių ar septynerių vaikams ar net tėveliams.

Jeigu dairotės gražios, vaiką lavinančios dovanos arba tiesiog norite naujo, tikrai naudingo žaislo savo mažyliui, daug gražių ir lavinančių dėlionių rasite www.eduko.lt.