Pirmą kartą, pasiėmusi Dr. Dana Suskind „Trisdešimt milijonų žodžių: kaip kalbėjimas lavina vaiko smegenis“, pamaniau, kad tai bus eilinė knyga, kurioje tiesiog mokoma, kaip svarbu su vaiku daug kalbėtis. Klydau, tai ne šiaip knyga, kurioje mama dalinasi savo patarimais ar patirtimi, o labai profesionalus leidinys, paremtas šimtais mokslinių straipsnių ir eksperimentų. Greitai spėjau suprasti, kad ir pati autorė – neeilinė moteris, o mokslininkė, tendencingai ir labai nuoširdžiai pasauliui bandanti įrodyti – jūsų vaikai yra didžiulis stebuklas su nepaprastomis galiomis, kurias puoselėti arba „užgesinti“ galime tik mes, tėvai.

Mokslininkės B. Hart dar 1995 metais atliktas tyrimas, pavadinimu „Trisdešimt milijonų žodžių“, parodė, kad kai kurie vaiki iki ketverių metų išgirsta net trisdešimt milijonų žodžių mažiau nei kiti jų amžiaus vaikai. Kodėl? Kaip tai įmanoma? Paprasta. Dalis šeimų dar vis mano, kad kūdikis – nieko nesupranta, tad užtenka tik patenkinti jo fiziologinius poreikius. Deja, pamaitinti, pakeisti sauskelnes, išmaudyti, pamigdyti – tai nėra vaiko intelekto lavinimas. Būtent šis tyrimas, kuris atliktas jau išties seniai, įrodė dalyką, apie kurį šiais laikais kalbama vis daugiau. Su vaiku užsiimti ir jį ugdyti reikia ne nuo mokyklos (tikriausiai, ir jūs esate girdėję pasakymą – „leiskite vaikams džiaugtis vaikyste“), o nuo pirmųjų jo gyvenimo metų.

Aš ne pirmą kartą išgirdau apie tai, kad su kūdikiu reikia kuo daugiau kalbėtis, jam dainuoti, garsiai skaityti ir t.t., tad šios knygos skaitymas buvo tarsi labai malonus įprasminimas to, kuo taip stipriai tikiu. Taip pat čia ne kartą akcentuojama ir pabrėžiama – technologijos, kad ir kokios jos išmanios būtų, niekada neatstos žmogaus balso. Autorė pateikia net keletą eksperimentų, kurių metu viena dalis vaikų tam tikrą informaciją (pavyzdžiui, užsienio kalbą) girdėjo iš tėvų lūpų, o kita dalis – per televizijos ekraną. Gali būti, jog visai nenustebinsiu pasakiusi, kad jei pirmųjų eksperimento dalyvių atmintyje ta informacija liko, antrųjų – ne. Tad sakantys, kad filmukai ar visokios išmanios programėlės vaikus gali labai daug išmokyti, manau, nėra teisūs.

Man labai patiko, kad autorė knygoje ne tik pateikia daug teorijų, pagrįstu mokslu, tačiau jas iliustruoja paprastais, aiškiais ir eiliniam vartotojui suprantamais pavyzdžiais. Na štai temoje apie tai, kad vaikas turi girdėti ne tik daug žodžių, tačiau kalba turi būti ir kuo turtingesnė, ji pateikia man labai įstrigusį pavyzdį: „Įsivaizduokite, kad smegenys yra kiaulė taupyklė. Jei į ją mesite tik centus, netgi pilna taupyklė nepadės susimokėti už mokslus universitete, ką jau kalbėti apie medicinos mokyklą. Tas pats pasakytina, jei į vaiko smegenis įdėsite tik vieno cento monetos vertės žodžius, to taip pat neužteks susimokėti už mokslus. Kita vertus, jei diena po dienos dėsite be galo įvairų ir vaizdingą žodyną, ir šios smegenys iš tiesų labai praturtės, galbūt vėliau jos galės pačios susimokėti už savo mokslus“.

Jei esate iš tų tėvų, kurie nuolat skuba, lekia, turi daug darbų/įsipareigojimų/reikalų, šios knygos tikrai nereikia išsigąsti. Autorė labai kantriai ir aiškiai net kelis kartus pabrėžia – vaiko žodyno plėtimas bei auginimas nėra atskiro laiko reikalaujantis dalykas. Tai ĮPROTIS. Klojate lovą – garsiai apie tai pasakokite vaikui. Lupate bulves – netylėkite, kalbėkitės su žinių „išalkusiu“ savo mažyliu. Vaikštote lauke – nepamirškite jam pasakoti, kas jus supa, kuo ypatingas vienas ar kitas metų laikas, kokius garsus girdite ir t.t. Tai paprasti kasdieniai įpročiai, kurie gali padaryti stebuklingus dalykus. Tai pamokos, kurias reikia išmokti mums, suaugusiesiems.

Man patiko ir tai, kaip nuo vaikų lavinimo temos prieinama ir prie visos šeimos ryšio. Elementari tiesa – kalbėjimas tą ryšį stiprina. Kalbėtis reikia visiems: vyrui su žmona, žmonai su vyru, vaikui su tėvais, vaikams tarpusavyje. Taip mezgame nematomas, tačiau labai smarkiai jaučiamas, draugystės, pasitikėjimo, artumo, meilės gijas. Knygos autorė išskiria tris svarbius principus, kurių rekomenduoja paisyti visoms šeimoms: būk dėmesingas kitam; daugiau kalbėk; aš tau, tu man.

Šią knygą, kurią radau www.perkuknyga.lt (jai dabar taikoma nuolaida, spauskite ČIA), labai nuoširdžiai rekomenduoju visiems būsimiems ar esamiems tėveliams. Patikėkite, ji įkvepia ir primena, kokie stebuklai yra mūsų vaikai!

Skaityti, atrasti ir mokytis linkinčios,

Lieknos Bitės