Jei kartas nuo karto namie įjungiate televizorių, vaikai tikrai jums pabaksnoja pirštais į žaislų reklamas. Mano vaikai matydami naujojo LEGO BOOST žaislo reklamą apie išdykėlį robotuką vis klausdavo: „Mama, ar jis tikras?“, „Ne, vaikai, tokių nebūna, realybėje jis yra tiesiog žaisliukas“ – atsakydavau aš. Ir visgi, 1:0 mano nenaudai – šį kartą buvau neteisi. Visai netikėtai dovanų gavome tokį išmanųjį žaislą, kuriuo žaidžiant patiki, kad esi praktiškai viena koja ateityje.

Tiesą pasakius, nežinau, kas turi dėtis vaikų galvose gavus tokią dovaną, nes net mums, tėvams, buvo taip nekantru jį greičiau apžiūrėti, sustatyti ir išbandyti. Nuo šiol mano vaikų pirmas klausimas pabudus – ar galės keliauti žaisti su savo naujuoju draugu. Bet neužbėkime pasakojimui už akių! Šis LEGO BOOST rinkinys skirtas vaikams nuo 7 metų, bet mano penkiametis jau puikiai jį valdo, nors sustatant reikėjo tėvų pagalbos. Aišku, taip tik smagiau, šis žaislas suburia visą šeimą – kas stato, kas instrukciją seka, kas reikiamas kaladėles suranda ar stengiasi paduoti reikiamo skaičiaus maišelį (o tai visai garbinga užduotis trimečiams). Man atrodo, kad šio žaislo viena iš prasmingiausių edukacinių užduočių tai, kad vaikams padeda suvokti mus supančios technikos esmę. Matydami, kaip detalę po detalės konstruodami žaislą sukuriame robotą, kuris gali atlikti tiek daug veiksmų, vaikai supranta, kad ir kiti daiktai, supantys mus, yra pagaminti panašiu principu. Dar daugiau, vaikams darosi aišku ir tai, kad daugelį daiktų galime sutaisyti (o ne išmesti, kaip darosi įprasta, bet, mano akimis, neatsakinga), tiesiog reikia išsiaiškinti, kas nutiko, pavyzdžiui, įstatėme roboto šaudyklę ne į tą vietą, ar atsikabino jo kaklo svirtelė neatsakingai žaidžiant.

Kitas dalykas, ko vaikai išmoksta šio žaidimo pagalba – tai įgūdžiai reikalingi šiuolaikiniam žmogui: programavimo pradmenys, logikos, strategijos lavinimas. Tam, kad žaislas atliktų kokį judesį, nepakaks paspausti jau paruoštą mygtuką, pirmiausia turėsite sugalvoti, kokia trajektorija jis judės, kokius judesius paeiliui atliks, kad gautumėte norimą rezultatą, visą šią seką turėsite sudėlioti savo išmaniajame įrenginyje, kuriuo ir valdote žaislą. Man kartais atrodo, kad šias technologijas valdyti ir suprasti lengviau vaikams nei mums, bet, turbūt, tai ir yra ateities žmogaus bruožai.

Dar vienas labai svarbus dalykas yra tai, kad tokia veikla padaro prasmingu laiką praleistą prie planšetės ar mobilaus telefono. Mūsų šeimoje toks laikas yra ribojamas, bet net ir tuo metu, kai vaikui duodame telefoną, norime, kad jis ne žiūrėtų abejotinos kokybės vaizdelius, o ko nors išmoktų. Šiomis dienomis visą savo „telefono laiką“ vaikai vienbalsiai leidžia žaisdami su robotu. Taip jie lavina ne tik mano anksčiau vardintus dalykus, bet ir kantrybę, bendradarbiavimo įgūdžius, vaizduotę, anglų kalbos žinias (robotas labai mėgsta pašmaikštauti ir moko smagių frazių).

Jei kantriai skaitėte visą mūsų istoriją, turbūt jau labai norite sužinoti ir tai, ką ne tik išmokti, bet ir smagaus galima nuveikti su tokiu žaislu? Visų pirma, galite sukonstruoti visokių priedų: peteliškę, ūsus, policijos atributus, mikrofoną. Juos pasitelkdamas robotas pavirsta įvairiausiais herojais. Būdamas policininku jis imituoja sirenas ir būtinai paprašys jūsų vaikų pateikti asmens tapatybės pažymėjimus. Jei šiuo metu jis kaubojus, tai galėsite robotui padėti šaudyti į taikinį ar į besislapstančius vaikus: vienas vaikas užprogramuoja robotą, kad šis ieškotų taikinio, o kitam vaikui reikės suploti ar šūktelėti robotui ir šis šaus į garso pusę (tai pats mėgstamiausias mano vaikų žaidimui). Vaikams patiks ir lenktynių žaidimas, kai robotui išdėliojus kliūtis stengiamasi jas teisingai apvažiuoti, vaikams valdant jį telefonu lyg žaidimų pulteliu, tokiu pačiu principu galima žaisti ir gaudynes, kai robotas, valdomas vieno iš vaikų, gaudo kitą vaiką. Mano berniukams taip pat labai patinka priversti robotą dainuoti jų mėgstamas dainas, tam galima įrašyti jų balsus ir juos įkomponuoti robotui šokant, dainuojant ir net miksuojant. Ir tai toli gražu ne viskas, ką galima nuveikti.

O žinote, kas smagiausia? Kad robotas yra tik pirmoji šio žaidimo versija. Iš šio rinkinio jūs dar galite sukonstruoti  išmanųjį katiną, gitarą, mašiną, gamyklą su kuriais žaisite visiškai naujus, nepabostančius žaidimus. Sunku net viską papasakoti, tad sekite mus Instagrame ir ten rasite daugiau mūsų ir LEGO video nuotykių! Mano manymu, nors šio rinkinio kaina nėra maža, bet vaikams geriau vienas, neatsibostantis ir tikrai kokybiškas žaislas apie kurį jie svajojo, nei daugybė mažų, greit sulūžtančių ir į stalčius nukeliaujančių mažmožių.

Linkime jūsų vaikams stebuklingų Kalėdų,

Lieknos Bitės