cof

Prisipažinsiu, kol neturėjau savų vaikų, maniau, kad kūdikystė toks laikas, kai tik miegi ir valgai. Gimus pirmai dukrai, ši teorija subliuško kaip tie muilo burbulai, kuriuos mano mažylė mėgsta lauke pūsti. Tikrai, nemažai miega, daug ir dažnai valgo (oi, koks gardus tas mamos pienas), tačiau, maždaug nuo šešių mėnesių, godžiai pradeda pažinti pasaulį. O tada tėveliams tenka priimti sprendimą – jie leis įvykiams tekėti savo linkme ar jie taps vedliais, kurie kasdien savo mažyliui parodys, koks nepaprastai įdomus, gražus, spalvingas ir turtingas yra pasaulis. Tikriausiai jau supratote, kad aš save priskiriu tai antrai kategorijai. Kartais net pagalvoju, kad tie įvairūs žaidimai, veiklos, atradimai ne mažiau smagūs ir man, suaugusiai moteriai.

Aišku, tokia tvirta ir savimi pasitikinti vaikų ugdymo klausimu esu tik dabar, kai sūpuoju jau antrą dukrytę. Pirmą kartą žengiant į šią pažinimo kelionę daug skaičiau, domėjausi, klausinėjau, kartu su mažyle lankiau įvairius užsiėmimus. Prioritetų sąraše man visada buvo knygos. Pirma – tos, kurios suteikia tėvams „įrankius“, kaip vaiką lavinti, ugdyti, migdyti, maitinti ir t.t. Antra – knygos, kurias vaikui gali skaityti ar kartu su juo vartyti. Tiesa, pastarosios turi būti pritaikytos kūdikio „skaitymui“. Apie būtent tokius leidinukus, skirtus patiems mažiausiems, kuriuos radau internetiniame knygynėlyje www.perkuknyga.lt, šiandien jums ir papasakosiu. Kodėl mano septynių mėnesių mažylei knygelės „Ačiū“, „Prašau“, „Atsiprašau“ patiko ir, mano nuomone, kūdikiui labai tinka?Knygelės pagamintos iš kartoninių lapų, kurie yra labai tvirti, todėl net ir patys mažiausi jų nesuplėšys ar nesusižeis (su plonais lapais atsiranda tikimybė įsipjauti ar juos „nugriaužti“ ir užspringti).

Šios serijos knygelių paveikslėliai itin ryškūs, aiškūs ir pakankamai dideli, kad kūdikiui būtų įdomūs. Iliustracijos labai mielos, traukiančios akį, tad net ir mano trimetė panoro kartu su mažąja sese jas pavartyti.

Knygelių personažai – gyvūnai, kas mažiems vaikams itin įdomu ir aktualu. Kiškis, šuniukas, kačiukas, paršeliai, lapė, vilkas, meška ir t.t. Vaikas, vartydamas šias knygeles, pažins populiariausius gyvūnus. Mano vyresnėlė, kuri jau seniai juos visus žino, sesutei varto knygeles ir pasakoja, kas jose pavaizduotas bei kokius garsus leidžia.

Visų šios serijos knygelių tikslas – vaiką išmokyti labai svarbių gyvenime žodžių, be kurių mes tiesiog neišsiverstume. Jos moko mandagumo, gražaus elgesio su aplinkiniais. Kiekviena jų – tarsi savotiškas moralas, kuris iliustratyviai paaiškina, kodėl reikia vartoti žodžius „ačiū“, „prašau“, „atsiprašau“. Manau, kad šią knygelių seriją dar galima plėsti ir papildyti istorijomis apie kitus svarbius žodžius, pavyzdžiui, „stop“, kai norime perspėti, kad kitų elgesys mums nepatinka, ar patys elgiamės netinkamai.

Kūdikiai dėmesį koncentruoja labai trumpą laiką, tad tokios knygelės jų ugdymui puikiai tinka, nes yra trumpos ir aiškios. Tokios, kokias realu, kad mažylis įdėmiai peržvelgs, jums verčiant puslapius ir skaitant tekstą (jo čia tikrai labai nedaug).

Linkime, kad jums ir jūsų vaikams kelionė per knygų pasaulį taip pat būtų linksma bei prasminga,

Lieknos Bitės

 

1 komentaras

  1. Man labai patinka, kokį santykį su vaiku (ir su knyga!) matau šiame įraše. Laiminga šeima!
    O štai dėl kriterijų renkantis knygas kūdikiui nuo 6 mėn. pasiginčyčiau. Man regis, knyga neturi būti ryški, tik vaizdai turi būti kontrastingi. Pernelyg ryškios spalvos dirgina, iškreipia suvokimą, formuoja atitinkamą grožio pajautimą. Gyvūnai tokiam mažam vaikui nelabai rūpi, jam svarbesni kasdieniai statiški aplinkui esantys daiktai. Jų bei žmonių atvaizdai sutinkami labai entuziastingai, kai tik vaikas suvokia patį atvaizdavimo principą. Nekalbančiam kūdikiui nelabai aktualu, kada reikia sakyti „ačiū“ ar „prašau“. Tiesą sakant, jis jokių siužetų dar nesugeba sekti, bet jam patinka mamos balsas. Galėtų mama garsiai skaityti, kas jai įdomu, ir tiek. O vaikui asmeniškai „skaityti“ daiktų knygeles – tai kūdikio suvokimo lubos. Aišku, net ir kūdikiai labai skiriasi. Tai viso labo mano patirtis formuojant mažylio biblioteką. Jei kartais norėtųsi konkretesnių pavyzdžių ir argumentų, toji patirtis išdėstyta čia: http://knygeles.neto.li/tag/mazyliui/