dsc08815Šį kartą Lieknų Bičių mamų „laboratorijoje“ tikras atradimas, privertęs net mus aiktelėti – rankų darbo žaislai, skirti tiek kūdikių, tiek vaikų lavinimui. Nors mūsų mažyliai yra išbandę pačių įvairiausių žaislų, tačiau šie kitokie. Ne tik todėl, kad pasiūti su meile ir itin kruopščiai, tačiau jų kūrėjai, pasivadinę „MamaArtToys“, kubus bei knygeles kuria tokius, kurie suteikia vaikams ir lavinamosios naudos.

Tikriausiai pastebėjote, kad vis dažniau dalinamės vaikų lavinimo idėjomis ir žaidimais, kuriuos tėveliai gali lengvai patys pasigaminti namuose. Šį kartą nuoširdžiai norime rekomenduoti šiuos, mūsų jau spėtus išbandyti žaisliukus, kurie į mūsų žaidimų pasaulį atnešė malonių atradimų. Kokia jų nauda ir ką su jais galima nuveikti? Štai keli mūsų patarimai.

  1. Pirmiausia, tiek lavinamasis kubas (mūsiškis vidutinio dydžio – 12 cm), tiek knygelė idealiai tinka nuo kūdikystės ugdyti vaikų dsc08785smulkiosios motorikos įgūdžius. Jie įtraukia riešus, pirštus ir akis, o tai turi visapusiškos naudos mažyliui. Suteikdami galimybę vaikui liesti skirtingus paviršius, dirginti pirštų pagalvėles, mes skatiname jo kalbos vystymąsi. Lavinamasis kubas, kurį turime mes, mūsų nuomone, tinka vaikučiui nuo 4-ių mėnesių – maždaug tokio amžiaus, kai jis pradeda griebti, čiupti, nori suimti. Tokį kubą galima pakabinti virš lavinamojo kilimėlio, pritvirtinti lovytėje, kol mažylis būdrauja. Kubas pasiūtas iš skirtingų medžiagų, kurios savo faktūromis ar skleidžiamais garsais, kai lieti, domina kūdikius, ir skatina tiek bandyti griebti, tiek suspausti, tiek lavina „pincetinį“ paėmimą.
  2. Maždaug nuo pirmojo vaikučio pusmečio prasideda etapas, kai bene viskas, kas pakliūna po ranka, keliauja į jo burną. Taip realizuojasi natūralus poreikis „masažuoti“ dantenas. Geriausia, kad tokiu laikotarpiu vaikas turėtų žaislą, kurį saugiai galėtų kramtyti. Manome, kad tokie kubai puikiai tinka, nes visos detalės saugiai pritvirtintos, medžiaga švelni ir maloni, o, panorėjus, tokį žaislą galima ir išplauti. Mūsų nuomone, toks kramtukas, kuris dar ir skleidžia įvairiausius garsus, vienas geriausių pasirinkimų.
  3. Lavinamoji knygelė, kurią mes turime, puikiai tiks vaikui nuo vienerių ir vyresniems (mūsų bandytojai dveji metai). Kuo ji naudinga tokio amžiaus vaikui? Pirmiausia, ji moko įvairių gyvenimiškų įgūdžių: verti, traukti užtrauktuką, atsegti lipukus, atsegti ir užsegti sagą. Pavyzdžiui, net dvimetės pirštukams nemenkas iššūkis užsegti nedidelius segtukus-boružėlės taškiukus. Tokdsc08805ie darbeliai ją moko susikaupimo, kantrybės ir tikrai labai įtraukia. Beje, viskas, ko galima išmokti su šios knygelės pagalba, praverčia ir kasdienybėje – užsisegant striukės užtrauktuką, segant batų „lipukus“, norint atsidaryti kuprinėlę ar bandant kruopščiai užsisegti megztinio sagas.
  4. Šie žaislai nepaprastai patogūs automobilyje ar tomis akimirkomis, kai su vaiku reikia kažkur palaukti. Pavyzdžiui, jei sėdite eilėje pas gydytoją ir norite, kad mažylis ramiai pabūtų, o ne zuitų aplinkui ligonius, lavinamoji knygelė jį įtrauks ir sudomins. Tiek „MamaArtToys“ kubas, tiek knygelė – labai patogaus formato, todėl tėveliams paprasta visur su savimi nešiotis tiesiog rankinėje ar kuprinėje.
  5. Lavinamoji knygelė labai patiks ir vaikams, kurie mėgsta fantazuoti, kurti istorijas,dsc08799 nes kiekvienas jos puslapis – lyg atskiras pasakojimas, kurio siužeto autoriumi gali tapti mažylis bei tėveliai. Knygelė labai ryški, spalvos iškart patraukia ir sudomina vaikus. Štai mes aiškinomės, kas gyvena namelyje, kuris primena didelę musmirę. Atidarius dureles, paaiškėjo, kad ten laukia katinėlis, o tuomet jau mažylė kūrė istoriją, ką jis ten veikia.

Tai tik keletas mūsų pastebėjimų, ką galima nuveikti su šiais nuostabiais rankų darbo lavinamaisiais žaislais, o veiklų gali būti ir dar daugiau, juk kiekvienas vaikas – tikras atradėjas. Mes jus galime užtikrinti ir dėl to, kad žaislai išties kokybiški, sunku net patikėti, kad rankomis galima pasiūti taip kruopščiai. Norėdamos jums daugiau papasakoti apie „MamaArtToys“ (juos galite rasti paspaudę ČIA), uždavėme jiems kelis klausimus ir kviečiame jus artimiau susipažinti su šiais kūrėjais.

– Kaip gimė idėja siūti būtent lavinamuosius žaisliukus kūdikiams? Ar tai susiję su Jūsų pačių tėviška patirtimi? Gal, augant Jūsų mažyliams, pasigedote tokių žaislų?

– Idėja gimė mano mamai. Ji yra moteris, kuri be galo myli vaikus, o vaikai myli ją. Taip pat ji yra matematikos mokytoja, o laisvalaikiu labai mėgsta užsiimti visokiais rankdarbiais. Knygas pradėjo siūti jau prieš porą metų ir jie sulaukė didelio populiarumo tarp giminaičių ir pažįstamų, žmonės pradėjo dalintis jos kontaktais ir taip sulaukė nemažai prašymų pasiūti individualias knygas jų mažyliams. Kai prieš metus gimė mano sūnus, aišku, pradėjome dar labiau domėtis kūdikių raida ir jų lavinimu. Taip gimė mūsų pirmasis lavinamasis kubas, kuris sužavėjo ne tik mažylį ir mus, bet ir aplinkinius. Pasaulyje tokie rankų darbo siūti žaislai, o ypač knygutės, yra labai populiarūs, tačiau Lietuvoje dar nėra taip paplitę.dsc08796

– Kodėl būtent lavinamieji kubai ir knygelės? Ar tikite ankstyvojo lavinimo galia?

– Kubas ir knygelė labai patogūs dėl savo formato. Jis suteikia pakankamai daug erdvės mūsų kūrybiškoms idėjoms, bet kartu lengvai prieinamas net mažiausioms rankytėms. Taip pat šiuos žaislus labai patogu pasiimti į svečius, važiuojant mašina, skrendant lėktuvu ir pan. Kitas svarbus aspektas yra šių žaislų patvarumas ir saugumas. Skirtingai negu popierines ar kartonines knygas, tokias galima lenkti, sukti, kasti, mirkyti ir joms nieko nenutiks. Žaislai yra labai lengvi ir minkšti, tad mažylis neužsigaus. Taip pat, labai lengva palaikyti šių žaislų švarą, juos visada galima išskalbti, išlyginti, o suplyšus, tiesiog susiūti.

Mūsų lavinamosios knygutės ir kubai tinka įvairaus amžiaus mažyliams: nuo pačių mažiausių (maždaug 6 mėn.) iki maždaug 7 metų (ikimokyklinio amžiaus vaikams). Priklausomai nuo mažylio amžiaus mes siūlome skirtingus produktus su skirtingomis užduotėlėmis. Patiems mažiausiems geriausiai tiks lavinamieji kubai – ten nėra smulkių nuimamų detalių, o skirtingų medžiagų, spalvų bei faktūrų įvairovė padės mažylio smulkiosios motorikos, dėmesio koncentracijos, koordinacijos bei atminties lavinimui. Pradedant nuo vienerių metukų mažyliui jau galima pasiūlyti ne tik kubą, bet ir knygutę. Priklausomai nuo mažylio amžiaus, užduotėlės sudėtingėja ir jų turinys plečiasi. Kubai ir knygutės yra puiki alternatyva išmaniosioms technologijoms. Šie žaislai yra priskiriami prie „tyliųjų“ žaidimų (angl. k. lavinamoji knygutė netgi vadinama „quiet book“), tad jie vaikučius veikia raminančiai. Tai taip pat gali būti labai gera priemonė, padedanti mažyliams aprimti prieš miegą.dsc08797

– Kaip sugalvojote užduotėles knygelėms ir kubams (pvz: atsegti, atrišti, surasti žaisliuką tarp burbuliukų)?

– Pradedant kurti naują kubą ar knygą, iš pradžių galvojame apie vaiko, kuriam šis žaislas bus skirtas, amžių. Taip pat pačias užduotėles sufleruoja siužetai, medžiagos, priemonės, mūsų vaizduotė ir idėjos iš interneto.

– Ar Jūsų darbeliai gali būti pritaikyti konkrečiam vaikui, pasiūti pagal tėvelių prašymus?

– Vienareikšmiškai taip. Kiekvienas mažylis yra individualus su savo norais bei pomėgiais: vieni turi mėgstamą spalvą, kitiems patinka gyvūnai, mašinos, lėlės ir pan. Užduotėles ir temas gali pasiūlyti ir tėveliai: gal jie vaiką nori paskatinti ir pamokyti prausti dantukus, o gal išmokyti metų laikus? Stengiamės įgyvendinti visus pageidavimus. Juk svarbiausia kad žaislas būtų mielas ir artimas kiekvienam mažyliui.dsc08787– Ar sutinkate, kad šiomis dienomis vis daugiau jaunų tėvelių daug dėmesio skiria vaikų žaislų pasirinkimui, nori ne tik gražių, tačiau ir ugdančių, lavinančių žaislų?

– Tikrai taip. Manome, kad visi tėveliai linki kuo geriausio savo mažyliams, todėl ir renkasi pačius geriausius žaislus. Kitas aspektas, kad šiais laikais žaislų pasirinkimas yra labai didelis, o vaikai dažniausiai jau per pirmuosius savo gyvenimo metus jų gauna labai daug. Dėl tokio didelio jų kiekio ir pasirinkimo, žaislai tampa mažiau vertinami, o ir pats vaikas dažnai pasimeta ir žaidžia vos su keliais žaislais. Todėl, manome, kad geriau turėti mažiau, bet tikrai įdomių, kokybiškų bei lavinančių.

Kūrybingomis mamomis ir jų darbais besižavinčios,

Lieknos Bitės