dsc00123Tikriausiai, pamenate jau ne vieną mūsų straipsnį, kuriame pasakojome, ką namuose vaikai veikia su LEGO. Manau, kad tai žaislas, apie kurį galima kalbėti labai daug, nes jo nauda mažyliams yra labai didelė. Ne veltui šios, atrodo, tiesiog kaladėlės vaikų širdis užkariaudavo dar mano vaikystėje (et, prisimenu pirmąsias kaladėles, kurių visi taip norėjome, o pasirinkimo tikrai nebuvo tokio didelio kaip šiandien), tačiau nemažiau jomis domisi ir šių dienų vaikai. O juos nustebinti, įtraukti ir sudominti – jau gerokai sudėtingesnė užduotis. Juk aplink tiek visko daug!

Būtent dėl tos gausos, stengiuosi savo dukros žaidimų zonos neapkrauti (kai kuriuos žaislus periodiškai paslepiu), taip pat – atidžiai atsirenku, ką verta įsigyti, o be ko tikrai išsiversime. Taip pat – stengiuosi į žaidimų ir lavinimo procesą įtraukti kuo daugiau kasdienių, aplinkos daiktų ir reiškinių, kad mažylė ugdytų savo fantaziją bei kūrybiškumą. Būtent taip, kai jai buvo vos pusantrų metų, vienoje iš vaikų ugdymo mokyklėlių (daugelis, tikriausiai, žinos – „7 intelektų programoje“) mums pasiūlė gatvėje mažyliams vardinti automobilių modelius. Pavyzdžiui, eini gatve, matai penkis automobilius, į kiekvieną rodai pirštu ir sakai: „audi“, „mersedes“, „opel“ ir t.t. Ši metodika mano mažylei patiko ir tada prasidėjo kelionė po transporto priemonių pasaulį. Žingsnis po žingsnio.

Kitas etapas – susipažinimas su tuo, kad pasaulyje egzistuoja labai skirtingų transporto priemonių. Vienos jų labai didelės, pavyzdžiui, krovininės mašinos, kitos visai nedidelės, pavyzdžiui, paspirtukas. Taip dukros knygų lentynoje atsirado ne viena knygelė apie tai, kokių yra žeme važiuojančių, skrendančių ar plaukiančių transporto priemonių.

Dar vienas etapas atėjo su antraisiais gyvenimo metais, kai prasidėjo savarankiškesni žaidimai. Sakot, mergaitėms neįdomu mašinėlės? Nejuokaukite. Kai kurios moterys automobilius vairuoja gerokai geriau už kai kuriuos vyrus, tad šalin standartus! Tvirtai žinojau, kad jau mūsų namuose tikrai nebus vien lėlytės ir virtuvėlės. Mano nuomone, su vaiku reikia plačiai žvelgti į mus supantį pasaulį ir leisti jam pačiam atsirinkti, kas įdomu, patrauklu, „neprikišant“ senovinių nusistatymų. Taip atsirado poreikis mašinėlėms, traukinukams, o vonioje – laiveliams ir laivams. Kadangi, kaip minėjau, žaislais nemėgstu apkrauti visų namų, tad labai apsidžiaugiau pamačiusi, kad prie savo turimos LEGO DUPLO kolekcijos galėsime pritaikyti ir transporto pasaulį. Visai neseniai atsiradęs rinkinys „Garvežys“ leis ne tik lavinti loginį mąstymą ir smulkiąją motorika (ką suteikia LEGO konstravimas), tačiau ir suteiks galimybę susikurti visai naują žaislą – traukinių pasaulį su bėgiais, garvežiu, tiltais, traukinių stotimi ir t.t. Su šiuo rinkiniu gimsta kuo tikriausias vaidmenų žaidimas ir labai įdomus pasaulis, į kurį pasinerti bus įdomu ir dvimečiui mažyliui (su tėvelių pagalba), ir penkiamečiui ar net vyresniam vaikučiui.img_20180918_122631Mane labai sužavėjo ir tai, kad LEGO DUPLO sparčiai tobulėja ir prisitaiko prie šiuolaikinio vaiko poreikių. Prisipažinsiu, dar nebuvau mačiusi, kad į šias kaladėles dėtųsi elementai ir jis veiktų kaip elektroninis žaislas. Šis, mūsų turimas, rinkinys tai gali! Garvežys pūškuoja traukinioimg_20180918_122717 bėgiais, skleidžia garsus, kas vaikams suteikia nepaprasto smagumo. Tiesa, mačiau, kad šis naujas rinkinys yra tik dalelė naujos kolekcijos, kurią sudaro ir daugiau traukinių stoties dalių (yra net laivų uostas). Mes savąją kolekciją papildėme ir papildomais bėgiais bei viaduku. Smagumo išties daug, vaikui veiklos ir darbo – taip pat, tad šį naują LEGO DUPLO rinkinį vertinu kaip idealų tęsinį dukros susipažinimui su transporto priemonėmis. Beje, išmanumui čia suteikta daug vietos, mat tėveliai į savo telefonus gali atsisiųsti ir išmaniąją programėle, kurioje yra daug idėjų, kaip kaskart traukinių stotį galima paversti vis kitokia (pateikiama įvairių skirtingų būdų kaip pastatyti pastatus, transformudsc00131oti patį garvežį).

Ir dar kartelį pasikartosiu – tiesiog dievinu žaislus, kurie gali būti panaudoti tiek daug skirtingų būdų. Na, pavyzdžiui, mes LEGO transporto priemones įtraukėme ir susipažinimui su kelių eismo taisyklėmis. Iš spalvoto kartono pasigaminau tris korteles su geltona, raudona ir žalia spalvomis. Su dukryte žaidžiame, kad man iškėlus vieną ar kitą spalvą, ji atlieka atitinkamą veiksmą – sustoja, pasiruošia važiavimui ar važiuoja. Taip pat iš balto ir juodo spalvotų lapų pasigaminome perėją. Ji kertą tam tikras mūsų geležinkelio vietas, o LEGO žmogeliukai jomis keliauja (čia mokomės, kaip žmogus turi elgtis kelyje, kaip apsidairyti, kada žengti per perėją).

img_20180919_113914Kol mano dukrytė dar tik išbando įvairiausius transporto priemonių žaidimus, kitos Bitės berniukai yra tikrų tikriausi šių žaidimų ekspertai. Nors jų amžius skirtingas (vienam treji, kitam penkeri metai), abu beveik kasdien grįžę iš darželio bėga prie savo LEGO CITY konstruktorių (taip, kaip mes deriname LEGO DUPLO rinkinius, jie jungia LEGO CITY laivų ir mašinų konstrukcijas, kuriose policininkų ir nusikaltėlių gyvenimas tampa tarsi realus). Naujausiasis jų LEGO CITY toks įdomus, kad net berniukų tėtis vis pribėga pažaisti. Pavyzdžiui, policininkų sunkvežimio dalys atsiveria, atskleisdamos viduje stovinčią įrangą ar papildomas transporto priemones, jau nekalbant, kad kitos detalės apgalvotos iki smulkmenų: atsidarančios mašinų durys, daug įvairiausių priedų, pavyzdžiui, policijos antrankių, žiūronų, lazdelių. Vienas iš berniukų taip džiaugiasi savo LEGO, kad netgi pats sugalvojo sukurti Youtube įrašą, kuriame savo žaislo pristatymu dalinasi su kitais vaikais (tokius įrašus ir pats labai mėgsta žiūrėti). Šį įrašą galite peržiūrėti ČIA.

Atrasti, mokytis ir pažinti kartu su vaikais linkinčios,

Lieknos Bitės