Kai toks oras, tiesiog neįmanoma vaikų išlaikyti namie. Vos prašvinta, užsidėję savo vasariškas kepuraites, mano berniukai išsirikiuoja prie durų ir vos būna nukalbinami suvalgyti savo pusryčius. Tačiau ir lauko karuselė: smėliadėžė – sūpynės – čiuožykla greit pabosta, tad trumpomis atokvėpio valandėlėms visada ieškau ir ne mažiau smagių bei įtraukiančių ramesnių veiklų. Kadangi mano 2,5 mažėlį tiesiog užvaldžiusios raidės, o vyresniajam jos irgi ne pro šalį, vis kokių atrakcijų sugalvoju su jomis.

Ilgokai žvalgiausi kokybiškų magnetinių raidelių, vienas netgi buvau parsisiutusi, bet pagrindinė daugumos jų bėda ta, kad rinkinyje dažniausiai būna tik po vieną kiekvienos raidelės vienetą, tad jos beveik nėra tinkamos norintiems dėlioti žodžius ar sakinius. Kita dažna bėda – sunku rasti rinkinius, į kuriuos įeitų ir lietuviškos raidės.

Tačiau visai nesenai pamačiau raidelių lagaminėlį, kuris išpildė mano sumanymus. Jį sudaro 150 lietuviškų magnetinių raidelių, dvipusės žodžių kortelės bei dėliojimo kortelės (puiku, kad jos dvi, nes lengvai pasidalina ir du vaikai). Be visa to, viskas tvarkingai susideda kokybiškame, tvirtai užsegamame lagaminėlyje, tad žymiai paprasščiau neišmėtyti detalių, juk tai taip dažnai nutinka vaikams. Tokį lagaminėlį radau leidyklos Presvika puslapyje.

Įdomu, kokias veiklas pasiūlau savo vaikams? Štai jos:

  1. Raidelių atpažinimas. Ši veikla tiks mažesnio amžiaus vaikams, kurie dar tik mokosi pažinti pačias raideles. Jas smagu ne tik įvardinti, bet ir surasti tinkamą vietą abėcėlėje (mūsų rikinyje abėcėlės kraštas tinkamas lipinti raidelių magnetukams). Užduotį tikrai įveiks ir dvimetis.
  2. Žodžių atkartojimas. Ši veikla tiks įvairaus amžiaus vaikams, labiausiai 3-4 metų, kurie jau išsiugdę pastabumą. Vaikai tiesiog išsirenka jiems patinkančias žodžių korteles, ant kurių parašyta ir tai, kaip šis žodis rašomas, o po to stengiasi žodžius atkartoti atskiromis raidelėmis. Ši veikla itin tinkama, kai vaikams norisi tiesiog užsiimti ramiai nuteikiančia veikla.
  3. Pirmosios raidės. Atskirti pirmąsias žodžių raides dar sunku ir mano beveik penkiamečiui, tad ši veikla puikiai šį gėbėjimą ugdo. Aš išsirenku žodžių kortelę ir ją perskaitau, o sūnus stengiasi išgirsti pirmąją raidelę, ją suranda bei priklijuoja šalia mano kortelės.
  4. Diktantas. Ši užduotis mėgstamiausia mano vyresnėlio. Jis jau moka užrašyti kelis jam svarbius žodžius ir trykšta smalsumu, kaip parašyti ir kitus jam rūpimus. Tad sūnus tiesiog sugalvoja norimą žodį, o aš jį raiškiai skiemenuoju ar tariu paraidžiui, kol jis jį savarankiškai sudeda iš raidelių.
  5. Pirmojo skaitymo užduotis. Kadangi skaityti mano sūnui sekasi dar sunkiai, aš iš įvairių raidelių renku trumpus žodelius, kuriuos vyresnėlis bando perskaityti. Nepamirškite įterpti juokingų žodelių, neabejoju, kad jie užduotį pavers dar smagesne.
  6. Raidelių labirintas. Tai žaidimas, kurį gali žaisti keli vaikai. Sudėliokite skirtingas raideles į labirintą, kurio centre finišas. Nepamirškite pasirūpinti ėjimo figūromis, lauke tai gali būti tiesiog akmenukai. Jei vaikai jaunesnio amžiaus, tuomet paraginkite juos iš eilės įvardinti raideles. Vaikas paeina tiek raidelių, kiek jų įvardina teisingai. Sekanatis žaidėjas pradeda nuo tolesnių raidelių, laimi tas, kuris pirmas pasiekia finišą. Vyresniems užduotį pasunkiname: jie turi paeiliui teisingai sugalvoti žodžius, kurių pirmosios raidės yra išdėliotosios labirinte.

Linkiu ir jums kūribingo ir prasmingo laiko gryname ore,

Lieknos Bitės