img_20180928_114131Mano dukrytė jau beveik metai kaip lanko darželį. Pamenu, kokia naujokė jaučiausi pernai, kai nežinojau daug paprastų dalykų, kurie palengvina tiek vaiko, tiek tėvelių, tiek auklėtojų kasdienybę. Šiandien, kai jaučiuosi turinti daugiau patirties, išminties ir atradusi daug gudrybių, kurios pasiteisino, dalinuosi jomis ir su jumis. Beje, sąrašiuką sudaryti padėjo ir kelios mano draugės mamos, kurių mažyliai taip pat jau ne vieneri metai lanko darželį.

  1. Bent keli atsarginiai drabužių komplektai visada turi būti palikti darželyje. Manau, kad tiek namuose, tiek darželyje nereikia „gailėti“ drabužių ir dėl to susiaurinti vaiko saviraiškos laisvę. Pavyzdžiui, daug geriau sriuba nutaškyta palaidinė nei mažyliui nesuteikti galimybės pačiam imti šaukštą į rankas ir mokytis savarankiškai valgyti. Dėl to visada darželyje palieku bent dvi palaidines, porą kelnyčių, apatinių drabužėlių, megztuką, kojinių (juk būna, kad kojos sušlampa) ir t.t.
  2. Darželio spintutėje palieku lietaus aprangą: kelnės + striukė arba kombinezonas ir aulinius. Vieną kartą, kai iš auklėtojos išgirdau, kad būna dienų, kad visi vaikai negali eiti į lauką dėl kelių, kurių tėveliai nepaliko lietaus aprangos, supratau, kad ji turi būti nuolat spintelėje.
  3. Nuolat jaudinatės, kad vėjuotą ir šaltą dieną jūsų vaiko ausys ir kaklas nuogas? Didelė tikimybė, kad taip ir yra, juk net 2-3-jų metų mažyliai dažnai apsirengti turi patys, o auklėtojos, eidamos į lauką su 15 vaikų, tikrai neturi laiko visų kruopščiai apžiūrėti. Būtent dėl to, nenorėdama apsunkinti joms darbo ir, aišku, dėl savo ramybės, jau antrą sezoną renkuosi šalmukus. Šiais metais išsirinkau šalmukus iš lietuvių kūrėjos „EDG Cloches“, kuri kiekvieną šalmuką siuva pagal individualius vaiko galvos išmatavimus. Mano nuomone, tai labai patogūs, praktiški ir tikrai stilingi tradicinės kepurės pakaitalai. Užsisakiau du šalmukus: vieną – rudeniui (dvigubos medvilnės), kitą – žiemai (papildomai pašildytą su vilna). Gavusi juos, ilgai negalėjau atsidžiaugti ne tik dėl to, kad jie pasiūti itin kruopščiai, puikiai užsideda ir priglunda, tad ausytės visiškai apsaugotos, tačiau ir dėl jų grožio. Mano dukrytė tapo tikra gražuole laputaite ir meškute. O kepurių modelių „EDG Cloches“ turi pačių įvairiausių: nuo šalmukų su ausytėmis iki minimalistinių nykštuko ir t.t. Kitaip tariant – kiekvienam skoniui.Net mano vyras apsidžiaugė, kad atradau tokį praktišką drabužį kaip šalmukas. Jis, ryte ruošdamas dukrą į darželį, vis vargdavo, kol suraišiodavo kaklaskarę ir uždėdavo kepurę, kuri vis tiek greitai ausis apnuogindavo. O dabar, kaip jis sako, vienas, du ir pirmyn į darželį.img_20180920_091001

Beje, tokias pat kepurytes (tik ramesnių, žemės tonų) savo padaužoms berniukams išsirinko ir kita Bitė. Ji juokavo, kad nuolat siautėjantiems, lakstantiems, dūkstantiems berniukams – tai tikras išsigelbėjimas. Kitu atveju – tik nusisuk, o kepurė jau mėtosi prie kokio krūmo ar kabaliuoja ant šakos, o šalmukas – visada savo vietoje.

  1. Darželiui parenku tokius lauko drabužius, kuriuos vaikas pats lengvai galėtų atsisegti-užsisegti, apsiauti-nusiauti. Dėl to prioritetą visada teikiu batams su lipdukais, o ne raišteliais. Striukėms – su užtrauktukais, o ne ilga eile sagų. Tiesa pasakius, dėl to iki šiol dukrai ieškojau ne atskirų kelnių ir lietaus striukės, o vientiso kombinezono. Į tokį drabužį ji pati lengvai įlenda.
  2. Lengvai apaunama, neslystančiu padu vidaus avalynė. Vidaus batukus vaikas taip pat turėtų lengvai pats apsiauti-nusiauti. Ortopedai rekomenduoja, kad batukai būtų tvirtu užkulniu, o auklėtojos dažnai pabrėžia – labai svarbu neslystantis padas, kad vaikas išvengtų nelaimių.
  3. Lipdukai ant drabužių ir avalynės. Apie tai išgirdau tik tada, kai mano dukrytė pradėjo lankyti darželį (gavome taisyklių sąrašą, vienas iš punktų – ant lauko drabužių ir batų bei vidaus avalynės būtina užklijuoti lipdukus). Išties, tai palengvina auklėtojų darbą, kurioms tikrai nėra lengva įsiminti, kas kieno. Juk visi daiktai gražiai savo spintelėse būna sudėti tik iki pirmojo mažylių išėjimo į lauką.
  4. Tikriausiai sutiksite, kad rudens pradžia būna labai permaininga – vieną dieną saulė žeme ridinėjasi ir vaikai lauke laksto trumpomis rankovėmis, kitą dieną – pliaupia lietus ir termometro stulpelis rodo vos 10 laipsnių. Dargi ir faktas, kad rytai, kai vaikus vedame į darželius, būna šalti, o įsidienojus oras sušyla. Daugeliui mamų tai tampa tikru galvos skausmu. Tai kaip aprengti vaiką? Mano patarimas – sluoksniuokite. Megztukas, suknelė, palaidinė, timputės, striukė ir pan. Auklėtojos, įvertindamos situaciją, vaiką vienu sluoksniu aprengs ar, atvirkščiai, kažką nurengs.

img_20180928_114326