12Pažvelgusi į dabartinę socialinių tinklų situaciją, vis pagalvoju, kad, o varge, kiekviena mama tapo eksperte, tad vis atsargiau ir rečiau aprašau mūsų šeimos atradimus. Kita vertus, rašyti apie vaikus, jiems skirtus daiktus pradėjome jau prieš ketverius metus, kai šios „mados“ niekur nesišvietė, tad tiesiog prigimtis šaukiasi kažką jums papasakoti. Mano antrajai dukrai prieš kelias savaites suėjo vieneri. Toks jaukus, mielas, įdomus ir intensyvus metas prasidėjo. Tik spėk paskui ją bėgioti. Tuo pačiu – šis etapas labai smagus. Mano nuomone, būtent su vienerių metų amžiaus vaiku pats metas pradėti skaityti kuo daugiau knygų (nesakau, kad iki tol to nedaryti, kūdikiui taip pat labai gerai skaityti, tačiau jam svarbiausia artimų žmonių balsai ir pasyvaus žodyno plėtimas, o nuo vienerių prasideda aktyvus paties mažylio dalyvavimas pažintyje su knygomis). Taigi, šiandien pasidalinsiu keliomis knygomis, kurias skaitau su savo vienerių mažyle, tačiau kurios kartais dar sudomina ir mano trimetę darželinukę.

„Baltų lankų“ leidyklos knygeles „Mano pirmieji“ atradau jau prieš trejus metus. Kai mano dukra keletą šių knygelių gavo dovanų, kiek sudvejojau – nei kažkokia istorija, nei labai didelės, kaži, kokia iš jų nauda. Labai klydau. Šie leidinukai vienareikšmiškai yra pati geriausia priemonė, skirta kelių etapų vaiko kalbos raidai. Su pirmąja dukra pamokos, naudojant šias knygeles, itin pasiteisino, tad šiuo metu su mažąja vartome „Pirmieji 100 gyvūnų“ ir „Pirmosios mano mašinos“ (tiesa, galima rasti ir šios serijos knygeles su spalvomis, daiktais, skaičiais).

6775Trumpai papasakosiu, kaip mes skaitome šias knygeles ir kaip aš jas panaudoju skirtingais vaikų raidos etapais.

Pirmas žingsnis – paveikslėlio rodymas ir įvardijimas. Jei dar yra tokių, kurie mano, kad mažas vaikas nieko nesupranta, primigtinai jūsų prašau – vykite lauk iš savo galvos šias senas, mokslu nepagrįstas ir vaikui labai kenksmingas teorijas. Žmogaus smegenų galimybės neišmatuojamos, o būtent iki septynerių metų įvairios neuronų jungtys vyksta aktyviausiai, tad tėvai privalo nepražiopsoti savo vaikų aukso amžiaus. Su pirmagime, lankydama „7 intelektų“ programą, sužinojau, kad enciklopedinių žinių mokymas – vienas geriausių būdų „mankštintis“ vaiko smegenims. Taigi, savo mažajai jau kuris laikas rodau gyvūnus  ir įvairias transporto priemones (prisipažinsiu, kai kurios jų ir man buvo naujiena). Garsiai įvardiju ir su jos pirštuku tą objektą parodau.

56

Antras žingsnis – pradedame švelniai testuoti vaiką. Šios knygelės labai palankios, nes jose vienoje vietoje būna daug skirtingų objektų, suskirstytų pagal temas. Pavyzdžiui, naminiai gyvūnai, atogrąžų gyvūnai, šiaurėje gyvenantys gyvūnai ir t.t. Vaikui šiek tiek ūgtelėjus, galima jo pradėti klausinėti: parodyk, kur yra begemotas, lapė, vikšrinis traktorius ir t.t. Vieni anksčiau, kiti vėliau, bet pamažu visi pradeda rodyti tai, ką jau kuris laikas girdėjo iš mamos.

Trečias žingsnis – pasyvusis žodynas virsta aktyviuoju. Artėjant link dvejų metų, vaikai pradeda vis daugiau kalbėti. O kuo daugiau įvairios, turtingos kalbos girdi iš savo aplinkos, tuo ir patys daugiau pasako. Šiuo etapu aš knygeles naudoju klausinėdama: „Ar gali pasakyti, kas čia?“. Rodau įvairius objektus ir klausinėju, padedu taisyklingai ištarti.

123

Ketvirtas žingsnis – diskutuojame ir didiname žinių bagažą. Kai vaikas pradeda gerai kalbėti, su juo galima išsamiau pasikalbėti apie knygose esančius objektus. Tam aš naudoju dar vieną „Baltų lankų“ išleistą knygelę „Gyvūnų enciklopedija mažiesiems“. Vienerių mažylei ji puikiai tinka pažinčiai su gyvūnais, nes nuotraukos didelės, aiškios, jose lengvai galima pademonstruoti ne tik patį gyvūną, tačiau susipažinti ir su jo kūno dalimis ar tam tikrais įpročiais. Vyresnioji dukra, su mūsų, tėvų, pagalba joje randa atsakymus į įvairius, jai rūpimus, klausimus. Pavyzdžiui, iš kur atsiranda pienas? Kaip ta karvė jį mums „duoda“? Kodėl tigras plėšrus gyvūnas, o kiškis žolėdis?

678Beje, tokio tipo knyga kaip „Pirmieji 100 gyvūnų“ įtraukia vaiką aktyviam žaidimui, nes knygos puslapius galima ne tik įprastai vartyti, tačiau ir atverti langelius. Mano vienerių dukrai ši knygos pramoga labai patinka. Tai naudinga ir mažylio smulkiosios motorikos raidai. Vaikui ūgtelėjus, langelius jis gali naudoti pagal knygos turinio paskirtį, pavyzdžiui, pagal gyvūnų kailio raštus atspėti, kas slepiasi kitoje langelio pusėje.

Linkime su vaikais skaityti nuo pirmųjų jų gyvenimo metų,

Lieknos Bitės