026Ne kartą minėjome – mūsų šeimose knygos ir jų skaitymas užima ypatingą vietą. Savo vaikams norime suteikti vieną gražiausių dovanų – fantazijų labirintus, svajones bei pasakiškus draugus, kuriuos galima atrasti, pasineriant į knygų puslapius. Galbūt, kad pačios vaikystėje daug skaitėme ir iki šiol širdyse jaučiame tą ypatingą jausmą, kuris aplanko, kai puslapis po puslapio vis labiau panirsti į naują istoriją ir tampi jos dalimi, norime, jog šią meilę knygoms prisijaukintų ir mūsų mažieji. Žodis „prisijaukintų“ šioje vietoje pats tinkamiausias, nes neturi būti jokios prievartos ar vertimo, tas noras skaityti turi savaime atsirasti ir tapti malonumu.

Patys mūsų vaikai dar neskaito, bet tai nereiškia, kad mūsų lentynose dar neapsigyveno knygos. Jų čia labai daug! Pasakos, istorijos kol kas dar skamba iš mūsų, tėvų, lūpų, tačiau mažieji kasvakar įdėmiai klausosi. O dieną vis pamatome, kai tyliai susirangę ant sofos verčia prieš miegą girdėtos knygelės puslapius ir su dideliu smalsumu tyrinėja iliustracijas. Viena tokių knygelių, kurią nepaprastai malonu skaityti, bet ne mažiau gera ir tiesiog į ją žiūrėti, mėgautis paveikslėliais – lietuvių autorių kūrinys „Meškių istorijos. Svajonių sodas“. Nors mūsų namuose tai pirmoji rašytojos Evelinos Daciūtės ir iliustratorės Rasos Kaper knygelė, tačiau šis kūrybingas tandemas jau išleido keturių knygelių ciklą „Meškių istorijos“. Šį kartą papasakosime savo įspūdžius, gimusius skaitant ketvirtąjį kūrinį – knygelę „Svajonių sodas, kurioje tilpo net penkios svajoti užkrečiančios istorijos.020042Tai ne šiaip kokie pasakojimai, o pamokančios ir prisiminimą paliekančios istorijos. Autorė kiekvienam siužetui labai taikliai parenka problematiką, su kuria dažnai susiduria tėvai, auginantys mažus vaikus. Ne kartą mus su vyru privertė nusišypsoti „Skaniausio sausainio“ istorija. Trejų su puse mano sūnui tai jau gana aktuali tema. Juk dalintis reikia ne tik su mažuoju broliuku, kuris viską vis griebia, atima ir, didžiausiam susierzinimui, naudoja ne pagal „paskirtį“, tačiau ir darželyje ar susitikus su draugais. Istorijoje pasakojame apie apvalainą meškį Benediktą, kuris buvo pats tikriausias smaližius. Toks, kaip ir daugelis vaikų! Taigi, visai nekeista, kad jo dėžutėje likus paskutiniams sausainiui (didžiausiam ir skaniausiam) jis visai nepanoro juo dalintis su netikėtai į svečius užsukusiais draugais. Gudruolis meškis savo gardėsį paslėpė po lovą, tačiau, grįžęs iš lauko, rado tik trupinėlius… Kad jūs žinotumėte, koks sielvartas apniko Benediktą! Meškis labai nusiminė, tačiau, po išmintingo mamos pamokymo, „nusivylimas pamažu traukėsi: pirmiausia nuslinko nuo galvos, nusirideno nugara ir nusliuogė kojomis“.

Mes, Lieknos Bitės, labai apsidžiaugėme, kad šiose pamokančiose istorijos paliktos „instrukcijos“ tėvams: kaip reaguoti tam tikrose situacijose, kaip žaismingai vaiką mokyti gerų ir gražių dalykų, kaip linksmai nuvyti nenorą dalintis ar, pavyzdžiui, nepasitenkinimą mokykla bei mokytoja… Tačiau tai jau kita šios knygelės istorija, pavadinimu „Slaptas susitarimas“.047 044049Nenorime iš jūsų atimti malonumo patiems perskaityti šią knygelę, todėl tik išduosime – istorijos viena už kitą gražesnės, prasmingesnės ir tikrai labai įtraukiančios (ne tik vaikus). Mums labai patiko, kad visos parašytos paprastu, vaikams lengvai suprantamu stiliumi, tačiau jose tiek daug „antrojo“ plano reikšmių, pamokymų, todėl vaikas, skaitydamas šią knygą, galės kartu su ja augti. Tai labai gyvenimiškos ir tikros istorijos, juk, kaip sako knygos autorė Evelina Daciūtė, „kiekvienoje pasakoje yra bent krislas tiesos“.

Mūsų, Lieknų Bičių, Mamų laboratorija turi ir dar vieną pastebėjimą – didelį pliusą dedame šiai knygai už iliustracijas. Visi meškiai labai gražūs, jaukūs, kupini švelnumo. Vienos mūsų mažylė, kuriai dar vos vieneri metai ir trys mėnesiai, su dideliu smalsumu varto „Svajonių sodą“, pirštu vis rodo į meškius, kartais taip įsistebeilija, kad net susimąstau – na, ir ką toks mažas žmogus mąsto, žvelgdamas į knygos puslapius? 🙂 Matyt, kuria savas istorijas ir kartu su meškiais pažįsta šį gražų pasaulį.

Šią, mūsų puikiai įvertiną knygelę, galite rasti internetiniame puslapyje www.tikraknyga.lt.034