perkuknygapagrindineTikriausiai, nereikia ir sakyti – visų mintys jau sukasi apie Kalėdas, jų laukimą, pasiruošimą ir t.t. Man šis metas visada atrodo ir dvasiškai jautresnis, gilesnis, prasmingesnis. Šį jausmą stengiuosi perduoti ir savo dukroms. Viena iš tų veiklų, kuri mūsų šeimoje itin mėgstama prieš šventes – knygų skaitymas. Dukroms taip pat ieškau knygelių, kurios kažko išmokytų, būtų apie vertybes.

Kartu su internetiniu knygynu www.perkuknyga.lt kalėdiniam gruodžio mėnesiui atrinkome tris naujas knygeles. Jas su dukromis jau kelias savaites skaitome, todėl papasakosiu, kuo mums jos patinka ir kodėl jas rekomenduojame jums.

perkuknyga1

LINDRA SARAH ir BENJI DAVIES „Geriausi draugai“ (išleido „Naminuko“ leidykla). Jau ne kartą rašiau apie Benji Davies knygeles (trys knygelės apie Nojų ir „Senelio sala“), jos mūsų namuose labai svarbios ir itin dažnai skaitomos, todėl labai apsidžiaugiau, kai pamačiau, kad į lietuvių kalbą išverstas dar vienas šio rašytojo kūrinys. Knygelė „Geriausi draugai“ mūsų ir vėl nenuvylė.

Mano patirtis ir nuojauta sako, kad ši knygelė idealiai tinka 1,5–5 metų vaikams. Ją skaitau tiek ketverių, tiek pusantrų dukroms. Abi vienodai ja domisi. Tiesa, jaunėlei tai ilgas pasakojimas, ties kuriuo kartais būna sunkiau sukoncentruoti dėmesį, o vyresnėlei – greita istorija, po kurios dar kyla daug klausimų bei minčių.

perkuknyga2Pastebėjau, kad Benji Davies sugeba „užkabinti“ ikimokyklinio amžiaus vaikams itin aktualias temas. Viena iš jų – draugystė. Pradėjus lankyti darželį, mažyliai susiduria su  naujais iššūkiais, susijusiais su draugystės mezgimu, draugų „pasidalinimu“, socialiniais ryšiais bei pamokomis. Jie bando suprasti, kaip reikia elgtis su kitais žmonėmis. Knygelėje „Geriausi draugai“ būtent apie tai ir kalbama. Situacija gana standartinė. Į dviejų draugų itin artimą draugystę įsiterpia trečias asmuo. Vienam berniukui – tai galimybė turėti dar vieną žaidimų partnerį, kitam, deja, gimsta kitokie jausmai – pavydas, nepasitikėjimas, nepilnavertiškumas, o tai verčia atsitraukti, užsidaryti namuose, atsiriboti ir kankintis.

Manau, kad tokia knygelė prieššventiniu laikotarpiu moko ir suteikia daug vertybių. Paskaičius ją, mes visada kalbamės apie draugus, kuo jie mums svarbūs, kaip draugystę reikia puoselėti, vertinti. Toks pasakojimas gali ir suaugusiuosius įkvėpti paskambinti draugams, juos prisiminti, pasikviesti kavos.

perkuknyga3

ALINA VYŠNIAUSKIENĖ „Kalėdų belaukiant“ (išleido „Maketono“ leidykla). Šiais metai pirmą kartą atradau net dvi knygeles, kurios yra skirtos kelionei per Advento dienas. Tokia gera idėja! Juk Kalėdų laukimą daugelis šeimų nori įprasminti skaitiniais, o šis – tiesiog idealus tam. „Kalėdų belaukiant“, kurį, beje, parašė ir iliustravo lietuvių autorės, sudaro 24 pasakojimai ir kalendoriaus lapeliai, žymintys, kiek liko iki didžiosios žiemos šventės.

perkuknyga8perkuknyga9Leidinys didelis, daugiau nei 200 puslapių, todėl tai ne šiaip knygelė su viena istorija, o visas rinkinys nuostabių Kalėdinių pasakojimų. Čia veikia net trylika elfų, kurių kiekvienas – savaip ypatingas, vaikams suteikiantis skirtingų pamokų, ugdantis vis kitokias vertybes. Knygoje akcentuojamas savitarpio supratimas, nuoširdumas, empatija, įsiklausymas. Kitaip tariant, vertybės, kurias labai smagu aptarti kasdien, o ypač Kalėdų laukimo laikotarpiu

Toks leidinys – tarsi Advento kalendorius, tačiau jis dovanoja ne šokolado plytelę, o kai ką daugiau: istoriją, pasiliekančią vaiko širdyje ir mintyse. Labai nuoširdžiai rekomenduoju turėti tokią knygelę savo namuose, kurią, atėjus gruodžiui, visada bus smagu išsitraukti ir pasinerti į 24 nuotykius kartu su elfais ir Kalėdų seneliu. Mačiau, kad www.perkuknyga.lt ši didelė, išsami knyga kainuoja apie 12 eurų.perkuknyga6

J. NABUS „Išradėjas Jonas“ (išleido „Mažosios raidės“ leidykla). Močiutė, kuri pirmoji šią knygelę skaitė keturmetei, sakė, kad buvo labai maloniai nustebinta, kaip rašytojas sugebėjo sujungti modernią pasaulėžiūrą, išradimus, technologijas ir tai, kas keliauja iš kartos į kartą: kūrybiškumą, fantaziją, ritualus ir t.t. Ir išties, eiliuotame pasakojime vaikai gali atrasti labai daug puikių pamokų. Man labai patiko, kad įtraukiamos sveikos mitybos, tvarkingos dienotvarkės temos, kurios vaikus, galbūt, įkvėps valytis dantis, su malonumu valgyti sveikus pusryčius ar be paliepimo rytais pasikloti lovą. Ne mažiau svarbi ir mokymosi tema („niekada nesustoja suktis Jono išradimų ratas“). Manau, kad tai mažuosius skaitytojus gali motyvuoti, paskatinti kasdien rasti laiko atradimams, išradimams ar paprasčiausiai pažinčiai su raidėmis, skaičiais.perkuknyga7Mano dukra labai mėgsta komiksinio tipo knygeles, kuriose tekstas ir piešiniai yra vienodai svarbūs. Knygelėje „Išradėjas Jonas“ iliustratorė Indrė Salanginaitė tikrai labai pasistengė, kad vaikai nenuobodžiautų ir, klausydami tėvų skaitomas eiles, turėtų, kur pasižvalgyti. Mano dukra labai pastabi detalėms, tad iliustracijos jai sukelia labai daug klausimų ir suteikia mūsų pokalbiams temų.

O tai eiliuota kalba. Man ji tokia tinkama vakaro skaitiniams. Ji daininga, švelni, raminanti. Beje, turime labai nedaug tokių eiliuotų pasakojimų, todėl dvejojau, ar dukrai patiks. O jai ne tik patiko, tačiau kaip mes prisijuokėme besiaiškindamos įvairių pasakymų prasmę. Pavyzdžiui: „uždainuoja žadintuvas“, „semdamas turtus nakties“, „štai ir vakaras atbėgo“. Pastebėjau, kad ir mano keturmetė, pasiklausiusi šio pasakojimo, pradeda eiliuotai su manimi kalbėti. Kaip aš džiaugiuosi! Tai reiškia tik vieną – knyga dovanoja ne tik pasakojimą, tačiau ir įkvepia patiems kurti.

Širdį virpinančių Advento skaitinių linkinčios,

Lieknos Bitės