3Būna knygos, skirtos tik vaikams. Būna ir tokios, kurios naudingos bei įdomios tiek trimečiui, tiek devyniasdešimtmečiui. Būtent taip norėčiau apibūdinti neseniai mūsų namuose atsiradusią knygą „1000 klausimų ir atsakymų“, kurią išleido leidykla „Debesų ganyklos“.

Tikriausiai sunkiai rasime tokį lietuvį, kuris nėra matęs laidos „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ arba jos pirmtakės „Penktokų iššūkis“. Mano šeima taip pat turėjo tradiciją sekmadieniais susėsti prie televizijos ekranų ir labai azartiškai grumtis su penktokais. Visada žavėjausi, kokie išmintingi, sumanūs, drąsus, atviri pasauliui ir žinioms šie vaikai. Tokio paties užsidegimo mokslui linkiu ir savo dukroms. O kas geriau nei mes, tėvai, galime tą žinių šviesą uždegti vaikų širdyse? Tikrai niekas.

aDideliame, storame, labai profesionaliai ir moderniai parengtame „1000 klausimų ir atsakymų“ leidinyje radome ne tik laidų informaciją, bet ir tai, kas netilpo į kadrą: platesni atsakymai, įdomūs faktai, nauji, laidoje neskambėję, klausimai. Man patiko, kad pasitelkiamos ir išmanios priemonės, tad, nuskaičius specialius kodus telefonu, galima išgirsti įvairių savo srities profesionalų užduodamus klausimus. Jei manote, kad faktai, įdomybės ir informacija sudomins tik vaikus – labai smarkiai apsirinkate. Tėveliai taip pat tikrai ras, kuo papildyto savo žinių bagažą. Na, gerai, gerai, o jūs, sakykite, ar žinote, pavyzdžiui: „Bitininkas, daržininkas, sodininkas. Kuris iš šių žodžių reiškia ir žmogų, ir Lietuvoje aptinkamą paukštį?“, „Kokį muzikos instrumento pavadinimą gausime, sudėję du garsumą apibūdinančius antonimus?“ Arba tokie šmaikštūs galvosūkiai, pavyzdžiui: „Kas gyvas turi kailį, o dirbtinis – kilimėlį?“

2

Knyga išties didelė, sunki ir stora, tad ji idealiai tinka namų naudojimui, tačiau žaidimas „IQ ringas“ gali keliauti visur kartu su jumis. Mano nuomone, jis labai pravers šeimos kelionėse automobiliu ar lėktuvu, kai norisi prasmingiau praleisti visiems kartu kelias valandas. Taip pat – įvairiems vyresnių vaikų susibūrimams, gimtadieniams, išvykoms ir pan. Mano dukros dar per mažos, kad vienos žaistų šį žaidimą, tad mes, tėveliai, rinkinį iš jų pasiskolinome. Draugų kompanijoje jis labai tiko ir visi laiką praleidome linksmai bei audringai. Kokios kovos virė tarp trisdešimtmečių, bandančių įveikti vaikams skirtas užduotis! Beje, žaidimą sudaro 90 kortelių (78 klausimų kortelės, kuriose yra 3 skirtingo sudėtingumo klausimai už 1, 2 arba 3 taškus; 12 kortelių, kurios naudojamos kaip žaidimo lenta) ir atsakymų knygelė. Teisingai atsakai  klausimą – žygiuoji į priekį.

54Beje, dar šiek tiek apie knygą. Ją sudaro devyni tematiniai skyriai: Pasaulis, Istorija, Gyvoji gamta, Lietuva, Žmogus ir jo aplinka, Tikslieji mokslai, Menas, Įdomybės, Užduotys. Kiekvienas jų – dar smulkiau suskirstytas į poskyrius. Pavyzdžiui, Skyrių Menai sudaro devyni poskyriai: Protų mūšis, Kinas, Kodas D.A.I.L.Ė., Dailininkai, Muzikos instrumentai, Muzika, Knygų paslaptys, Rašto valdovai, Lietuvos rašytojai. Manau, kad šiame leidinyje tiek naudingos ir įdomios informacijos, kad ji pravers ne tik namų bibliotekoje, tačiau ir darželių auklėtojams ar mokytojams. O toks smulkus tematinis skirstymas – labai palankus naujų dalykų pažinimui nedidelėmis atkarpomis. Aš labai tikiu, kad vaikams smalsumas ir meilė mokslams turi būti skatinami nuo mažų dienų. Per atradimus, žaidimus, smagų laiką su tėvais. „1000 klausimų ir atsakymų“ jau dabar sėkmingai naudoju enciklopedinių žinių pažinimui su savo trimete dukra. Jai, beje, labai patinka interaktyvioji knygos pusė – klausimai, kurie užduodami savo srities specialistų ar užšifruoti garsai, kuriuos reikia atspėti.

Jei ir jūs ieškosite šios knygos, ją galite rasti www.debesuganyklos.lt.

Linkime atrasti kuo daugiau, visą šeimą vienijančių, veiklų,

Lieknos Bitės