fotoIškart prisipažinsiu, kad nesu jokia skrydžių su vaikais ekspertė. Už savaitės visa šeima skrisime į Kretą. Mums tai pirmas kartas su vaikais (mergaitėms treji su puse ir vieneri). Bet… Apie skrydį, kuris truks tris valandas, galvojau gana daug, pasiklausinėjau draugų, kuriems ši patirtis nėra naujiena. Mano išvada tokia – geriausia skrydžiui pasiruošti ir turėti kuo daugiau skirtingų veiklų, kurios tiktų lėktuve, užimtų nedaug vietos, būtų gana skirtingos. Taigi, dalinuosi savo patarimais ir planu, kas keliaus į mano trejų su puse dukros kuprinėlę.

img_20190522_122940

„Linksmosios užduotėlės kelionėms. Šį kompaktišką ir pritaikytą būtent tokiam reikalui leidinuką radau www.perkuknyga.lt. Čia galima rasti kryžiažodžių, labirintų, galvosūkių, spėlionių, piešimo, vedžiojimo užduotėlių. Nors rašoma, kad knygelė tinka vaikams nuo penkerių metų, aš manau, kad ir trimečiui daugelis užduočių bus įveikiamos. Užduotėlės ne monotoniškos, labai įvairios ir jų išties daug, tad tokios knygelės užteks ne vienai kelionei (128 psl.). Manau, kad ateityje tokio tipo knygelėmis pasirūpinsiu ir kelionėse automobiliu.

 

 

img_20190522_123006

Nutrinami paveiksliukai. Tikriausiai ir jūsų vaikai yra bandę juodai padengtus paveiksliukus, kuriuos galima mediniu pagaliuku nutrinti ir išvysti spalvingą piešinį. Man šis žaidimas-veikla labai pasiteisina, kai reikia, kad vaikas ilgiau sukoncentruotų dėmesį. Beje, tokie nedideli piešinukai užima nedaug vietos, tad yra ir labai praktiška veikla kelionės metu.

img_20190522_123533

„Nuotaikinga užduočių knygelė su 100 lipdukų. Lipdukų era mūsų namuose prasidėjo maždaug nuo tada, kai dukrai nebuvo nei dvejų, ir nesibaigia iki šiol, tad užduočių knygelės su lipdukais – visada pasiteisina. Manau, kad mano trimetei ši knygelė tikrai patiks, nes joje ne tik labai daug lipdukų, tačiau jie ir išties labai gražūs (blizgūs). Mane, kelionei parinkti būtent šią knygelę, paskatino ir iliustracijos – jos labai mielos ir patrauklios vaikams. Ne mažiau patenkinta esu ir užduočių parinkimu: vaikas gali lavinti skaičiavimo įgūdžius, loginį mąstymą (labirintuose, skirtumų paieškose), rankos miklumą bei kūrybiškumą, spalvindamas, piešdamas, ar spręsdamas sudoku. Mačiau, kad tokio tipo knygelių www.perkuknyga.lt turi kelių rūšių, aš parinkau gyvūnų temą.

img_20190522_123205

img_20190522_123128img_20190522_123116

Beje, mano dukra jau keli metai labai mėgsta „Flinto“ leidyklos žurnaliukus ir užduočių knygeles su lipdukais. Žurnaliuko „Kiškutis Mikutis“ ji labai visada laukia ir su džiaugsmu ne tik klausosi naujos jo pasakėlės-istorijos, kurią mes skaitome, tačiau ir klijuoja, spalvina, vedžioja, kerpa ir t.t. Manau, kad šis žurnaliukas ir kitos tematinės užduočių knygelės vienos geriausiai pritaikytų 2-5 metų amžiaus vaikams.

img_20190522_123257

Skaitymo kortelės. Mano dukra mėgsta įvairias savarankiškas veiklas, kuriomis, tikiu, užsiims lėktuve ar keliaujant automobiliu Kretoje, tačiau visada ateina momentas, kai ji nori mūsų dėmesio. Tam taip pat paruošiau keletą veiklų. Ji jau neblogai skaito skiemenis, tad pati mėgsta, kai su mūsų pagalba bando perskaityti ir žodžius. Aš pati ant lapelių skiemenimis surašau žodžius, kuriuos patogu visur pasiimti su savimi.

img_20190522_123435

Baltas popierius ir flomasteriai. Tai, manau, must reikalas su vaikais, nes tinka tiek vienerių mažylei, tiek trimetei. Kūryba visada gerai ir padeda vaikams atsipalaiduoti, pasireikšti bei maloniai nustebinti tėvelius.

img_20190522_123337

„Surask 1001 daiktą. Beždžionėlė Šelmė“. Apie šią knygelę jums pasakojau jau seniau. Ji taip pat tinka bendrai veiklai su vaiku ir yra labai universali – tėvai ją gali naudoti tiesiog skaitymui (nors teksto ir nėra daug), o vaikas gana ilgai gali įsitraukti į daiktų paieškas ir jų skaičiavimą. Joje pasakojama, kad beždžionėlė Šelmė ir jos sesutė Šmaikštuolė labai nori patekti į džiunglių karnavalą, tačiau joms reikia pagalbos atliekant užduotis – kiekviename puslapyje ieškant pasislėpusių daiktų. Knygelės iliustracijos itin žaismingos, spalvingos ir smulkmeniškos. Kiekvienas puslapis – vis kitas džiunglių kampelis (nuo Rojaus salos su tukanais ir delfinais iki pelkės, flamingų įlankos ar šventyklos griuvėsių). Kiekvienoje vietovėje paslėpti daiktai pažymėti puslapio šone ir parašyta, kiek jų skaitytojas gali surasti. 2–4 metų ar net vyresniems vaikams tai gali būti puiki pagalba mokantis skaičiuoti.

img_20190522_124051img_20190522_124104

Smulki dėlionė. Labai apsidžiaugiau, parduotuvėje pamačiusi delno dydžio dėlionių dėžutes (jų kaina – vos apie 1, 50 euro). Dėlionės vaikus įtraukia ir sudomina, tačiau dažniausiai jos būna gana didelės, o čia tokia kompaktiška dėžutė ir pati dėlionė telpa ant išlankstomo lėktuvo staliuko.

img_20190522_123407

Lipdukai. Jų visada turiu namuose, nes žinau, kad jei jau niekas vaikų nedomina, lipdukų jie niekada neatsisakys paklijuoti. Mano atveju, lipdukus čiupinėti ir bandyti užklijuoti-atklijuoti jau nori ir vienerių dukra, tad, jei ji lėktuve nuspręstų nemiegoti, manau, kad lipdukai pravers.

img_20190522_123546

LEGO rinkinukas. Nors rašoma, kad smulkusis LEGO  tinka vaikams tik nuo penkerių ar šešerių metų, tačiau mano trimetei jis jau įdomus. Štai visai neseniai, gal dvi savaites, kas vakarą su ja konstravome policijos nuovados rinkinį. Ji su didžiuliu susidomėjimu, kantrumu ir užsispyrimu su mumis kartu dėliojo nusikaltėlių automobilį, policijos lėktuvą ir supernuovadą su nepaprastu stebėjimo bokštu. Prisipažinsiu, ir man su vyru labai patinka tokios LEGO dėlionės. Aišku, tokio tipo (didesnio) rinkinio į kelionę neverta dėtis, nes vaikas jį tiesiog išmėtys, tačiau aš į nedidelį maišelį įsidėjau keletą atskirų detalių, kurias trimetė puikiai galės ant lėktuvo staliuko dėlioti. Specialiai parinkau detales, kuriose dominuoja gyvūnai, žmogeliukai, kad juos ji galėtų panaudoti ir vaidmenų žaidimams, kas jai šiuo metu labai patinka.

img_20190522_123652

Nauja knygelė – „Ei, šaunuoli“. Viena draugė patarė – jei turi kokią naują knygelę, kurią planavai padovanoti dukrai, palauk kelionės. Nauja, negirdėta, nematyta – tai įdomu ir įtraukia. Skrydžiui parinkau mane pačią labai sužavėjusią knygelę apie nerimą ir drąsą, kuri vaikus moko priimti teisingus sprendimus, atrasti savyje stebuklingų galių, pasitikėti savimi. img_20190522_122833Karen Young knygelė – tarsi psichologijos vadovėlis vaikams (autorė – psichologė), padedantis aiškintis jausmus, leidžiantis geriau save pažinti, paremtas moksliniais tyrimais. Mano trimetė jau labai dažnai nori pasikalbėti įvairiausiomis gyvenimiškomis temomis, padiskutuoti apie jausmus, kitų žmonių ar jos pačios poelgius, todėl manau, kad tokio tipo, terapinė, knygelė ją tikrai sudomins. Beje – didžiuliai komplimentai ir iliustracijoms, jos nuostabios! Labai jautrios, švelnios, tačiau tuo pačiu ir vaikiškai smagios. Šią knygelę su nuolaida šiuo metu galima įsigyti www.perkuknyga.lt.

img_20190522_122922

img_20190522_122854

Visos kitos priemonės. Manau, kad nemažai laiko kelionėje „suvalgo“ ir paprastos, kasdieninės veiklos – pokalbiai, užkandžiavimas, aplinkos stebėjimas, paties skrydžio suteiktos emocijos bei įspūdžiai. Nemažai tėvelių pasinaudoja ir išmaniųjų technologijų pagalba.

Linkime, kad kelionės su vaikais ir jiems, ir jums būtų labai malonios bei be streso,

Lieknos Bitės