katanauskasŠiais metais Knygų mugėje sudalyvauti nepavyko, tačiau savo keturmetei skaitytojai pažadėjau, kad ji galės kelias naujas knygeles užsisakyti internetu. Kartu įsijungėme internetinį knygynėlį ir dairėmės, ieškojome. Jai už akių iškart užkliuvo Katonauto knygelė, kuriame jis keliauja po žmogaus kūną. Sakysite, ką jau čia ketverių metų vaikas darys su knyga apie anatomiją? Ogi viską – skaitys, žiūrės, dairysis, mėgausis, pažins, atras, diskutuos, mokysis. Tai, kaip jau supratote, aš šią knygą tikrai užsakiau savo mažajai atradėjai.

Pirmiausia, knygelė man paliko labai gerą įspūdį: didelio formato, tvirto viršelio, su nuostabiomis iliustracijomis ir labai gerai suplanuota (temos-skyriai), taip pat – su žaismingumo elementu, kuris vaikiškiems leidiniams yra tiesiog privalomas. Mes po Dominic Walliman (autorius, mokslininkas), Ben Newman (iliustratorius) knygelę „Profesoriaus Katonauto odisėja po žmogaus kūną“ (išleido „Nieko rimto“) keliaujame skyriais. Paprastai mano dukra vieną temą išsirenka vakarui. Ausis, akis, nervų sistema, raumenys ir daug daug kitų temų apie žmogaus kūną. Viskas pateikta aiškiai, paprastai, tačiau įdomiai ne tik mažyliams, bet ir tėveliams. Štai, pasirodo, ir man pačiai, skaitant apie smegenis, tikrai buvo, ką prisiminti.

zmogauskunas

Nors rašoma, kad knyga rekomenduojama 7–10 metų vaikams, tačiau aš drįstu ją pasiūlyti ir gerokai jaunesniems. Kalbu iš patirties, nes nors knygelę išsirinko mano smalsioji keturmetė, tačiau jos jaunėlė sesutė (beveik dvejų) irgi labai smalsiai stebėjo iliustracijas, klausinėjo „kas čia“. Jai ne tik rodžiau piešinėlius, tačiau ir ant savęs bei jos pačios demonstravau – čia tavo ausytė, čia akytė.

zmogaus-kunascAš visada esu už intelektualias, kažką vaikams suteikiančias, mokančias knygas. Taip, taip, kartais labai smagu ir tiesiog gera istorija, bet vaikų knygų lentynose tikrai reikia ir edukuojančių leidinių. Na, pavyzdžiui, žmogaus kūnas – tikrai labai įdomus objektas, apie kurį tiek mes, tiek mažyliai gali visko išmokti. O kai jis pateiktas patraukliai, smagiai – efektas garantuotas (mano nuomone, efektas – tai vaikas, nuoširdžiai mylintis knygas).

Dar vienas dalykas, ką pastebėjau skaitydama tiek šią, tiek dar kelias kitas vaikiškas knygeles, kad mažuosius skaitytojus labai traukia komiksinis pateikimas: kai viename atvarte daug objektų, vyksta keli siužetai, galima ilgiau pažiūrėti, „pasiknisti“. Tai ne tik koncentruoja dėmesį, bet suteikia dar daugiau temų pokalbiams.

Linkime ir jums su vaikais keliauti, jei ne fiziškai, tai bent knygų puslapiais,

Bitės