sivuzasApie vieną Mariaus Marcinkevičiaus knygelę jums neseniai pasakojau, tačiau šis autorius taip užkaraliavo mūsų vaikiškų knygelių lentynas, kad drąsiai galiu pažadėti – išgirsite dar ne vieną mano pasakojimą apie jo kūrybą. Šiandien noriu pasidalinti atradimu, kurį nuoširdžiai rekomenduoju visoms 3-7 metų vaikų šeimoms. Tai „Sivužas“ (knygelę išleido leidykla „Tikra knyga“).

Šią knygelę įsimečiau į kelioninį lagaminą, kai ruošėmės į Kretą. Manau, kad tokios naujienos labiausiai vaikus įtraukia ir sudomina. Neklydau. O teisingiau pasakius – „Sivužas“ pranoko visus mano lūkesčius, keliamus vaikiškoms knygelėms. Kaip ir minėjau seniau, M. Marcinkevičius neieško lengvų kelių ir jo knygelės ne tik turinčios pamokomąją prasmę, suteikiančios pramogą vaikui, tačiau ir su gilesne kalbine prasme. Šį kartą jis žaidžia žodį sudarančiomis raidėmis. Tokia fonetinė mįslė, į kurią dėmesį atkreipia dargi ir ne kiekvienas suaugęs (bent jau iki tam tikros teksto vietos, kuri ir vaikams duoda ryškią užuominą, o kas gi čia vyksta), mažylius labai patraukia ir sudomina. Mano trejų su puse dukrai šios knygelės mįslės įminimas tapo ir savotiška pamoka apie raides (kaip jos skirtingas prasmes suteikia žodžiams).

sivuzas2

Nors mano širdį „Sivužas“ užkariavo daugiausiai dėl šio originalaus sprendimo (gerai, gerai, pasakysiu taip – jis moko, kad pažvelgus į žodį iš kitos pusės, jis įgauną visai kitokią tarimą), tačiau knygelė turi ir daug kitų privalumų. Pirma – tai nuostabus pasakojimas apie išties nuoširdžią draugystę. Antra – tai pamoka apie empatiją, kodėl užuojauta ir noras padėti kitam yra labai svarbu. Trečia – labai narsūs bei draugiški herojai Karvė ir Paršelis moko nebijoti kitokių nei tu pats, nesijaudinti dėl to, kad mūsų kalbos ir žodžiai gali skirtis. Jų pasaulis pilnas svajonių, atradimų ir labai šviesių minčių. Beje, mano trimetei labai patiko tam tikros teksto detalės, iš kurių ji vis kikena. Pavyzdžiui, kad karvė čiuožė ant ledo ir išties buvo „karvė ant ledo“. O aš šypsojausi, nes man tai dar vienas kalbinis autoriaus žaidimas su mažaisiais skaitytojais.

sivuzas4Jei dvejojate mano rekomendacijomis, tuomet tik priminsiu, kad ši knyga pelnė 2018 m. geriausios metų knygos mažiausiems skaitytojams titulą. O aš nuo savęs pridursiu, kad ji, mano nuomone, verta ir gražiausios knygos titulo. Nuostabios, pastelinės, mane net meditaciškai veikiančios, dailininkės Linos Dūdaitės iliustracijos neleidžia atplėšti akių.

Nepaprastą draugystės pasaulį kartu su „Sivužu“ kviečiančios atrasti,

Lieknos Bitės