Maždaug metus laiko su dukryte žaidėme įvairius raidžių žaidimus (apie priemones, kurios mums padėjo, galite paskaityti ČIA, ČIA ir ČIA). Ko tik nebuvau sugalvojusi. Tiesa, visada motyvuodavo tai, kad ji noriai ir su dideliu entuziazmu priimdavo tas veikslas. Tikiu, kad vaikui, pirmiausia, įvairūs žaidimai turi teikti malonumą, tik tada jie bus jam naudingi. Artėjant trečiajam gimtadieniui, supratau, kad mažylė jau gali keliauti link kito skaitymo žingsnio – skiemenų. Ak, kaip man sudėtinga atrodė ši misija – kaip jai paaiškinti, kad dvi raidės gali tapti nauju garsu. Pasikalbėjau su keliomis mamomis, kurių vaikučiai jau skaito, perskaičiau kelis tinklaraščius ir dalinuosi mūsų patirtimi. Tikiuosi, kad tai pravers ir jūsų mažyliams, kurie taip pat yra kelyje į skaitymo pasaulį. Beje, prisipažinsiu, manau, kad pats skaitymas kaip techniko valdymas nėra kaži koks stebuklas (tai daryti išmoksta visi), tačiau tai, ką galima gauti, išmokus skaityti – tikras stebuklas. Juk vaikas pats savarankiškai pradeda keliauti po nuostabių istorijų, atradimų, pažinimo pasaulį.

Šiuo metu dukrą mokau lengviausių: trumpųjų, atvirųjų (prasideda priebalsiu ir baigiasi balsiu) skiemenų. Kai pamatysiu, kad jie jau lengvai perskaitomi, imsimės  uždarųjų skiemenų. Paskutiniai iš trumpųjų bus dvibalsiai, nes jie daug sunkiau fonetiškai suvokiami. Kai trumpieji skiemenys bus įvaldyti, ateis laikas ilgiesiems. Mes pažinčiai su skiemenimis naudojame žaidimą-ruletę. Ją labai paprasta pasidaryti namuose. Tereikia apskritimą suskirstyti į dešimt-dvylika dalių, ant jų surašyti skirtingus skiemenis. Mes žaidžiame kartu su dukra, po vieną sukame ruletę (tam naudojame patį paprasčiausią barškutį), išsukus įvardijame atskiras raides ir jas sujungiame į skiemenį. Visada skiemenį pakartojame antrą kartą (įtvirtinimui).

Manau, kad ir patį skaitymą vaikui svarbu akcentuoti kaip skiemenų, o ne atskirų raidžių jungimą, tad pradžiai geriausias tekstas, parašytas didžiosiomis raidėmis ir suskirstytas skiemenimis. Pradžiai atskirų žodžių tėveliai gali pasidaryti ir patys (aš ant lipnių lapelių susirašau skiemenis ir juos dėliojame į trumpus – dviskiemenius – žodžius (pavyzdžiui: MA-MA, LA-PĖ, LI-PA, MU-SĖ ir t.t.). Pirmąsias knygas, kurias vaikas bandys skaityti pats, geriausia rinktis tokias, kurios būtų parašytos skiemenimis. Leidykla „Baltos lankos“ jau yra išleidusi tris tokio tipo knygeles „Skiemenuotos pasakos“. Mes turime trečiąją, kurią sudaro vaikų itin pamėgto žanro kūriniai – pasakos („Skruzdėlytės nuotykiai“, „Saulė ir mėnulis“, Šimtas zuikių“). Manau, kad labai svarbu rinktis tokį tekstą, kuris vaikui būtų patrauklus, įtraukiantis, ne per daug ilgas ar sudėtingas. Pradžiai, aišku, kasdien užtenka perskaityti po sakinį ar du. Šioje knygelėje tekstas būtent taip ir išdėliotas puslapiuose, kad vaikas galėtų skaityti po truputėlį. Man taip pat patiko, kad ryškiau pažymėtos žodžių kirčio vietos.

 

Taip pat manau, kad bet kokia istorija vaikams, kuri nugula knygos puslapiuose, turi būti įdomiai, kūrybiškai ir patraukliai iliustruota. „Skiemenuotos pasakos“, kurias iliustravo Marija Smirnovaitė, būtent tokios! Paveiksliukai ryškūs, detalūs, labai mieli ir įdomūs. Mano dukrai ji labai patiko (kol kas ją skaitau aš, mažylei parodydama atskirus skiemenis).

Su vaikais kasdien atrandančios ir besimokančios,

Lieknos Bitės