Vieną dieną kiekvienos mamos rutiną sugriauna naujas iššūkis – vaikai nebemiega pietų miego! Taip su mano be penkių minučių penkiamečiu nutinka vis dažniau, o man dar taip nesinori prarasti to, kad ir trumpo, poilsio laiko tarp dienos darbų. Tuo labiau matau, kad ir mano dičkiui dar labai reikia poilsio meto, tad visaip skatinu jį bent pusvalanduką ramiai praleisti lovoje. Taip, vis galvojant, kad reikia sugalvoti pakankamai įdomios veiklos, kuria užsiimant poilsis netaptų kankyne, prisiminiau skaitymą. Tokio amžiaus, kaip mano sūnus, jau mokiausi tai daryti ir netrukus skaitymas tapo aistra, nepaleidžiančia manęs visą gyvenimą.

Mano sūnus jau pažįsta visas raides, kol kas daugumą tik didžiųjų, bet ir su jo žiniomis jau galima bandyti skaityti. Taip, pagauta šios minties, nusprendžiau paieškoti priemonių, kurios paskatintų mano gudročių dar greičiau pažinti naują veiklą ir, mano laimei, suradau visą seriją tokių pagalbininkų, apie kuriuos skubu ir jums papasakoti.

  1. Skaitymo žaidimai. Namie turime vieną labai smagų žaidimą, kuris įdomus tiek mūsų mažesniam broliui, tiek dičkiui. Tai kortelės, kurias tarsi dėlionę galima sujungti iš dviejų dalių ir rasti paveikslėlį bei jo garsą imituojančius žodelius. Kol mažius žaidė šį žaidimą tiesiog stengdamasis atrasti reikalingą antrąją pusę, dičkiui tai buvo pirmoji skaitymo užduotis. Šių kortelių žodžiai labai dėkingi tik ką pradedančiam skaitytojui, nes yra labai trumpučiai. Vienas tokių buvo pirmasis mano dičkio žodis, kurį jis perskaitė be mano pagalbos.edf
  2. Skaitymo užduočių knygelė „Tuko skaitiniai“. Mano sūnus – tikras vijurkas, tad labai sudėtinga jį pasodinti prie kokių rimtų rašymo ar skaitymo užduočių ir neverta tikėtis, kad jis ilgai ir kantriai vedžios jam paskirtas raides. O ši knygelė jam labai tiko. Pirmiausia dėl to, kad ji žadina vaikų smalsumą paslaptingomis užduotimis. Pavyzdžiui, kad sužinotum tau skirtą užduotį, pirmiausia turi ją perskaityti. Užduotėlės užrašytos trumpais ir aiškiais žodeliais, o ilgesnieji – suskiemenuoti. Kai jau pavyksta perskaityti užduotį, jai įveikti pasitelkiamas raidžių spalvinimas pagal skaičius, trūkstamų skiemenų ieškojimas, rastų raidelių perrašymas į joms skirtus langelius ir daugybė kitų smagių ir smalsumą skatinančių būdų. Štai, mano dičkis tikrai nori sužinoti pagrindinio knygelės herojaus vardą, o tam turi atlikti net kelias skaitymo užduotis.
  3. Knygelės didžiosiomis raidėmis. Leidykla „Nieko rimto“ turi labai linksmą Katinėlio Juodžio knygelių seriją. Su pirmąją knygele susipažinome, kai mano sūnui tebuvo metukai ir kas vakarą skaitydavome prieš miegą. Jam visada patiko „pūkuoti“ katino paveikslėliai, aiškios emocijos ir smagūs jo nuotykiai. O nuo šiol šios knygelės tarnauja ir besimokant skaityti, nes jos būtent tam ir skirtos. Leidykla turi seriją knygų, kurios pažymėtos skaitymo lygio ženkliukais. Štai ši knygelė pažymėta pirmo lygio žyme ir skirta patiems jauniausiems, tad visas tekstas parašytas didžiosiomis raidėmis, jis aiškus ir įtraukiantis. Šios serijos turime net tris knygeles, tad nenusibosta vis prie jų prisėsti.edf
  4. Knygelės didesniu šriftu. Nors knyga „Pabaisų akademija“ pasirūpinau labiau ateičiai, nes kol kas mano sūnus moka tik didžiasias raides, bet ji tikrai verta dėmesio, juo labiau, kad sūnus ją išsirinko pats. Knygelė pažymėta antru skaitymo lygio numeriu ir palengvina užduotį naujiems skaitytojams tuo, kad parašyta didesniu, patogesniu šriftu, šiek tiek ilgesniais, bet nesudėtingais sakiniais. Skaitymą paskatina ir intriguojanti istorija, kuriam gi vaikui neįdomi pabaisų ir jų ieškotojų tema?

Galiausiai, turbūt smalsu paklausti, kaip mums sekasi? Ogi taip, kaip ir turėtų būti šiokio amžiaus vaikui, stengiamės išlaikyti susidomėjimą ir pažintį su knygomis pradedame palengva. Visas priemones laikome lengvai pasiekiamoje vietoje ir atsiradus laisvai valandėlei vis prisėdame pasimokyti skaityti. Užduotis vis kaitaliojame, kad nebūtų nuobodu, o skaitymą įtraukiame ir į kasdienes savo veiklas: skaitome, kas parašyta ant maisto etikečių, žaidžiame įvairius rašymo žaidimus, kuriame šeimos nariams laiškus.

Linkime ir jums smagaus laiko, kuris visam gyvenimui įžiebtų meilę knygoms,

Lieknos Bitės