dsc00944Kažkada labai smagiai juokdavausi iš kitos Bitės, kai ji man pasakodavo, kaip sunku suderinti dviejų sūnų, kurių amžiaus skirtumas dveji metai, interesus, žaidimus bei veiklas. Šiandien jau ir pati važiuoju tuo pačiu traukiu, nes gyvenimo ritmą diktuoja dvi dukros: 10 mėnesių ir trejų metų. Ne paslaptis, kad dabar pradėjau ieškoti žaislų, žaidimų ir knygų, kurios tiktų abiem mano damom.

„Baltų lankų“ leidyklos išleista knyga „1000 pirmųjų žodžių“ – viena iš tų nedaugelio knygų, kuri tinka gana skirtingo amžiaus vaikams. Tai antrasis tokio tipo leidinys (apžvalgą apie knygą „Pirmieji mano atradimai“ galite rasti ČIA). Štai keletas mano pastebėjimų, kuo ši knyga naudinga mažylių lavinimui, ir kodėl ji labai pravers tiek kūdikiui, tiek vyresniam vaikui.dsc00947

Stori, neplyštantys puslapiai. Kūdikiams knygelės labai greitai gali tapti pirštų miklinimo žaidimu, o jų puslapiai netruks pavirsti skiautėmis. Kelis kartus ir aš nenužiūrėjau vyresnėlės knygelių ir mažoji sesė jas apdraskė. O tuomet buvo daug ašarų… Viena verkė, nes iš jos atėmiau knygą. Kita raudojo, nes sesė sugadino jos mylimą daiktą. Taigi, jei puslapiai pritaikyti kūdikiams – knygeles kartu (net be mano priežiūros) gali vartyti abi sesės.

dsc00952Kalbos raidai. Tikriausiai puikiai žinote, kaip svarbu su kūdikiu kuo daugiau kalbėtis ir plėsti jo žodyną. Apie tai pateikiama vis daugiau mokslinių tyrimų, įrodančių, kad tėvų požiūris ir pastangos plečiant vaiko pasyvųjį žodyną ateityje turi milžiniškos įtakos jo aktyviajam žodynui, intelekto formavimuisi, komunikabilumui ir t.t. Mano aprašoma knygelė gali būti puikiu pagalbininku, kuris padės vaiko kalbą išplėsti net tūkstančiu žodžių. Nuo kasdienius darbus apibūdinančių sąvokų (dienos rutina) iki mus supančios aplinkos (miestas, parkas, parduotuvė) objektų. Kiekviename puslapyje galima rasti tematiškai suskirstytus daiktus, apie kuriuos, tiesa pasakius, kartais net nepagalvočiau. Ir, galbūt, kasdienybėje mažylei neįvardyčiau.

dsc00950Kelių etapų pažinimui. Jau seniau esu jums rašiusi, kokį būdą naudojau dukros žinių didinimui, kai ji buvo vos vienerių. Su mažąją pradedu jau dabar. Tam naudoju įvairias vaikiškas knygeles, kuriose vaizduojami objektai. Pirmas etapas – vartau knygas ir įvardiju objektus (pavyzdžiui: čia lokys, čia dramblys, čia žirafa ir t.t.). Antras etapas – klausiu vaiko ir prašau parodyti, kur yra vienas ar kitas objektas (pavyzdžiui: kur lokys, kur dramblys, kur žirafa ir t.t.). Trečias – prašau ištarti objektų pavadinimus (pavyzdžiui, pasakyk, kas čia toks ir rodau į lokį, dramblį ar žirafą). Manau, kad „1000 pirmųjų žodžių“ labai tinka tokiems žaidimams. Tam pritaikyta ir visa serija kitų, kūdikiams skirtų, knygelių iš „Baltų lankų“ su realiais paveiksliukais.

Spalvingos, patrauklios iliustracijos. Tokio amžiaus kaip mano vaikus labai žavi knygų iliustracijos. Tiesa, tikrai ne visos. Jos turi būti ryškios, spalvingos, įtraukiančios ir žadinančios smalsumą. Ši knygelė iš manęs ir dukrų gauna dešimt balų už vizualinį išbaigtumą. Paveikslėliai pieštiniai, tačiau aiškūs, tikslūs, neiškreipiantys realybės. O kiekviename puslapyje esanti detalių gausa sugeba sudominti ne tik trimetę, bet ir dar vienerių nesulaukusią mano mažylę.

dsc00949

Enciklopedinių žinių didinimui. Jei su kūdikiu man ši knygelė labai naudinga kaip pirmųjų objektų ar veiksmų (knygoje pavaizduojami ir įvairus žmonių elgesys, o ne tik daiktai) pažinimo šaltinis, su vyresniąja galime didinti enciklopedinių žinių bagažą. Pirmąsias dienas ji vėl ir vėl norėjo nagrinėti puslapius apie kosmosą (pavadinta labai smagiai – „Užverskim galvas į viršų“). Aiškinomės planetų pavadinimus, su pirštu vedžiojome Didžiųjų ir Mažųjų Grįžulo ratų formas, kalbėjome ir stebėjome, kuo skiriasi raketa, erdvėlaivis ar palydovas. Tačiau tai ne vienintelė tema, kuri gali būti aktuali vyresniam vaikui. Ši knygelė pakvies kartu nukeliauti į kalnus, Antarktidą, dykumą, mišką, kaimą, miestą, leis skristi lėktuvu, pasivėžinti traukiniais, apsilankyti cirke ir zoologijos sode.

Jei ieškote prasmingos ir tikrai naudingos knygos, su kuria jūsų vaikas gautų ne tik tūkstantį naujų žodžių, tačiau ir atrastų, pažintų, susipažintų ar pasinertų į nuotykius, mes labai rekomenduojame šią pirmąją enciklopedinio tipo knygelę. Ją rasite ČIA.