img_20180126_131817_resized_20180126_020157327Jokia čia naujiena, kad beveik kiekvienuose namuose, kur auga vaikas, anksčiau ar vėliau susiduriama su miego problemomis. Vieni mažyliai tėvelių kantrybę ir ištvermę bando pirmaisiais savo gyvenimo mėnesiais, kitiems dažni naktiniai prabudimai atsiranda vėliau, būna susiję su žindymu, tretiems – problemos atsiranda bandant priprasti miegoti savo kambaryje. Tiesa, nepapasakosime jums „auksinės“ taisyklės, kuri padėtų greitai ir neskausmingai susidoroti su šiomis bėdomis, tačiau neseniai perskaityta britų psichologės, vaikų ugdymo specialistės, rašytojos ir hipnoterapeutės Sarah Ockwell-Smith knyga „Ramaus miego knyga: praktinis vadovas auginantiems naujagimius, kūdikius ir ikimokyklinukus“ išties įkvepia bei suteikia pasitikėjimo savimi. O juk tai daugelyje vaikų auginimo situacijų – svarbiausias raktas į sėkmę.

Šią knygą jau senokai radau www.perkuknyga.lt (dabar jai dar ir taikoma 20 proc. nuolaida), tačiau ji ilgai stovėjo krūvoje prie tų, kurias žadu perskaityti. Matyt, nejaučiau tam didelio poreikio, nes dukrytė, kuriai neseniai nuėjo dveji, jau maždaug nuo vienerių metų gana gerai miega savo lovytėje. Atsiversti šios knygos pirmuosius puslapius ir pradėti vėl domėtis vaikų migdymo paslaptimis paskatino du gyvenimo pasikeitimai: po kelių mėnesių gimsiantis antras mažylis ir dukrytės persikėlimas miegoti į savo kambarį. img_20180126_131732_resized_20180126_020158862Pirmoji mūsų patirtis su naujagimiu buvo labai sunki. Pirmuosius mėnesius ji dieną naktį verkė dėl pilvo skausmų, todėl apie kažkokią dienotvarkę, miego sureguliavimą net negalvojome. Gaudavome valandžiukę poilsio – ir jau patenkinti. Vėliau situacija lyg ir pagerėjo, nors vis kamuodavo klausimais: ar gerai maitinant užmigdyti; gal geriau visiems kartu miegoti vienoje lovoje; gal verta bandyti įvesti pačią griežčiausią dienotvarkę (turiu omenyje pasaulyje didelio populiarumo sulaukusią Džinos Ford knygą „Sveiko kūdikio dienotvarkė“)? Atsakymų tuomet ieškojome savo nuojautoje, draugų patarimuose ir leidome viskam natūraliai vystytis. Tačiau šį kartą tarsi atsirado noras pasiruošti naujo kūdikio dienotvarkei ir jo miegui, atrasti būdus, kas leistų ir jam, ir mums geriau pailsėti, patirti mažiau streso.

Antroji priežastis, kaip ir minėjau, dvimetės dukters išsikraustymas į savo kambarį. Šiek tiek grįžome „atgal“, na jei taip galima pavadinti. Tiesiog mums jos jau nebereikėdavo migdyti, o dabar kartu gulime ar sėdime greta lovytės, padavę ranką, nuo valandos iki pusvalandžio, kol ji užmiega. Naktį mažylė dažniausiai gerai miega (kartais būna, kad kviečiasi, tuomet paglostome, pačiūčiuojame ir ji vėl pasineria į sapnų karalystę).

„Ramaus miego knyga“ mano dėmesį dėl to ir patraukė, kad joje yra spendžiamos skirtingo amžiaus mažylių miego bėdos. Taigi, pirmieji skyriai, kuriuos pradėjau skaityti, buvo apie kūdikio iki trijų mėnesių miego įpročius ir vaiko nuo dvejų iki trejų metų. Prisipažinsiu, nuo pirmųjų puslapių mane įtraukė ir sužavėjo autorės racionalus, paprastas ir tėvų netraumuojantis požiūris į neramų vaiko miegą. Ji daug kartų knygoje bando įrodyti, kad tai visiškai NORMALU. Ir jūs nesate blogi tėvai, jei jūsų mažylis, pavyzdžiui, keliasi daug kartų naktį, nori miegoti jūsų lovoje ir pan. Ji taip pat nekuria iliuzijų, kaimg_20180126_132038_resized_20180126_020200291d yra stebuklingos dienotvarkės (kurios dažnai prieštarauja prieraišiosios tėvystės dėsniams). Autorė dalinasi paprastais, praktiškais ir moksliniais įrodymais pagrįstais metodais, kaip padėti savo vaikui būti ramesniam, lengviau užmigti ir sklandžiau miegoti. Pavyzdžiui, apie naujagimius ji sako: „gyvenimas visiems tampa lengvesnis ir ramesnis, jei su naujagimiu elgiamės taip, tarsi tebebūtų įsčiose“ ir pateikia daug naudingų pavyzdžių, kaip tokią aplinką jam sukurti.

Man taip pat labai patiko, kad knygos skyrių pabaigose pateikiamos konkrečių šeimų istorijos ir miego problemos (mamų laiškai) ir pasakojama, kokį miego planą buvo siūlytą susidaryti ir kaip jis pasiteisino. Manau, kad daugelis šiose istorijose ras dalį savęs. Taip pat knygoje aptariamos opiausios bėdos, trukdančios sklandžiam miegui: košmarai, šlapinimasis į lovą, baimė miegoti vienam ir t.t. Visų situacijų sprendimai pateikiami remiantis mokslinėmis įžvalgoimg_20180126_132058_resized_20180126_020158148mis, o ne „viena bobutė pasakojo, kad“ principu.

 

Taigi, jei ir jūs turite neatsakytų klausimų apie tai, koks turėtų būti jūsų vaiko miegas, kaip jį migdyti arba jei norite save nuraminti, kad su jumis ir jūsų mažyliu viskas yra gerai – perskaitykite šią britų autorės knygą. Ji mums paliko tik labai teigiamus įspūdžius ir suteikė daug naujos, naudingos informacijos.

Linkime ir jūsų šeimoms atrasti savąją ramaus miego paslaptį,

Lieknos Bitės