Jeigu ir jūs, kaip aš, žinote, ką reiškia neramus kūdikis, tikriausiai, man pritarsite, kad tėveliai, iškankinti nemigos naktų ir nuolatinio mažylio verkimo, ieško visų įmanomų būdų, kas padėtų jį nuraminti. Čiūčiuoja, sūpuoja, guldosi į savo lovą, leidžia nuolat žįsti krūtinę, masažuoja pilvuką, naudoja vaistus nuo pilvo pūtimo, vysto ar duoda čiulptuką… Metodų tikrai daug, tačiau daugelis jų būna bevaisiai.
Tokia ir mano patirtis su pirmagime. Tuomet dar ir mes, nepatyrę ir išsigandę tėveliai, itin jautriai reagavome į vaiko ašaras (dabar suvokiu, kad mūsų įtampa persidavė ir mažylei). Ieškodami įvairiausių būdų, kaip nuraminti dukrą, išgirdome apie „baltąjį triukšmą“ (ang. white noise). Tiesa, tuo metu (maždaug prieš 2,5 metų) Lietuvoje tai buvo dar labai mažai girdėtas dalykas ir specialių, sertifikuotų prietaisų, kurie skleistų tą „baltąjį triukšmą“, dar nebuvo. Tačiau apie viską iš eilės. Taigi, kas tas „baltasis triukšmas“ ir kodėl jis kūdikiui gali padėti greičiau, sklandžiau užmigti ir jį nuraminti?
Apie būdą „triukšmu“ raminti kūdikius pirmasis prakalbo Pietų Kalifornijos medicinos universiteto pediatrijos profesorius Harvey Karpas (apie tai rašoma knygoje „The Happiest Baby on the Block“). Profesorius pateikė teoriją, kad tik gimusiam mažyliui būtina sukurti aplinką, kuo panašesnę į jo devynių mėnesių gyvenimą mamos įsčiose. Tai ne tik tamsus kambarys miego metu ar sūpavimas, kurį jis nuolat jautė, tačiau ir garsai. Juk būdamas mamos pilve vaikas girdėjo patį įvairiausią „triukšmą“, todėl, gimus, jį gąsdina nuolatinė tyla. Taip pasaulyje po truputį atsirado pačių įvairiausių išmanių programėlių, skleidžiančių „baltąjį triukšmą“. Tiesa, man asmeniškai nėra priimtinas variantas laikyti telefoną ar kompiuterį prie kūdikio, manau, kad mažyliui tai nesveika. Kiti tėveliai pasitelkia dar vieną būdą išgauti šiam, vaikus raminančiam, triukšmui – tai įvairūs buities prietaisai, pavyzdžiui: plaukų džiovintuvas, siurblys, gartraukis, bėgantis vanduo ir t.t. Prieš 2,5 metų ir mes kelis kartus dukrą migdėme prie įjungto gartraukio, tačiau tai nėra pats geriausias pasirinkimas. Pirmiausia – tai nėra prietaisas, skirtas kūdikiams raminti, todėl garso stiprumas gali būti pavojingas mažyliui. Antra – pripažinkime, jokio patogumo kūdikį migdyti virtuvėje, vonioje ir pan.
Vos prieš kelis mėnesius, kai dar laukiausi savo antrosios dukrytės, kruopščiai apgalvojau, ko mums ir jai gali prireikti pirmuosius mėnesius, kad tą laikotarpį būtų lengviau ištverti. Kažkodėl pasąmonėje maniau, kad ir antras vaikas turės pirmojo problemas. Pamačiusi, kad Lietuvoje atsirado specialių prietaisų-žaislų, skleidžiančių „baltąjį triukšmą“, net neabejojau, kad mums jo reikia. Puslapyje www.migdukas.lt radau pasaulyje jau spėjusį išpopuliarėti ir puikiausių atsiliepimų sulaukusį žaislą „Whisbear® The Humming Bear“ (jį net apdovanojo garsioji britų karališkosios šeimos mamytė – hercogienė Kate Middleton). Tai dviejų mamų išradimas, atsiradęs iš jų pačių patirties. Šis migdukas nors atrodo lyg mielas meškutis (o tai tik dar vienas jo pliusas), tačiau savo viduje turi nedidelį prietaisiuką su verksmo jutikliu, kuris skleidžia „baltąjį triukšmą“. Man labai patiko, kad tas prietaisas itin nedidelis ir gali būti įdėtas bei išimtas iš žaislo, o tai leidžia migduką kiek tik nori skalbti.„Whisbear®“ migduką su dukryte bandome jau beveik mėnesį – būtent tiek jai laiko. Nors mažylė palyginus yra rami, tačiau progų įsitikinti „baltojo triukšmo“ galia jau turėjome. Pavyzdžiui, meškutį jai įdedu į vežimėlį lauke, kad greičiau užmigtų, taip pat jį įjungiame tais vakar
ais ar naktimis, kai mažylei skauda pilvuką ir ji dažnai prabunda. Man labai patinka, kad prietaisas automatiškai reaguoja į vaiko verksmą ir įsijungia 40-čiai minučių (tiek trunka vienas kūdikio miego ciklas), po to – pats išsijungia. Kai jį įjungiu pati (užtenka spustelėti meškutį), galiu reguliuoti garsumą.
Be tiesioginės – raminančios kūdikius – funkcijos, šis žaisliukas tarnauja ir kaip migdukas ar lavinamasis žaislas. Štai meškučio ausytės – su baltai juodais ornamentais, o būtent tokius kūdikis pradeda pirmiausia matyti, tad jį galima tiesiog padėti lovytėje greta mažylio. Didesniems kūdikiams jis padės stimuliuoti įvairias jusles, mat jo kojytės iš skirtingų faktūrų, o jas spaudžiant girdisi čiužėjimas. Tokie garsai ir skirtingų faktūrų potyriai itin domina 3–9 mėnesių mažylius.
Iš manęs, mamos, „Whisbear®“ migdukas gauna didelį pliusą ir už magnetines letenėles. Oi kaip patogu jį pritaisyti tiek prie lovytės šonų, tiek prie vežimėlio ar užkabinti ant gultuko.
Taigi, jei ir jūs laukiatės ar jau turite mažylį, kurį nuraminti kartais tampa tikru iššūkiu, rekomenduoju jums išbandyti „baltojo triukšmo“ stebuklą. Jei ieškosite, labai mielus ir praktiškus, mūsų išbandytus, migdukus-„baltąjį triukšmą“ rasite www.migdukas.lt.