013Kada jūs savo mažylius pradėjote mokyti savarankiškai valgyti? Vaikų raidos specialistai sako, kad tai reikia pradėti daryti kuo anksčiau. Nebijokite, kad namus teks tvarkyti gerokai dažniau ir maistas „skraidys“ į visas puses – tokia ta pirmoji vaikučio pažintis su valgymo įpročiais. Daugelis mamų, bijodamos tos netvarkos, gana ilgai pačios maitina savo mažylį, tačiau ateina laikas – apie 9–12 mėn., kai jis pats parodo norą imti šaukštą į rankas ir pavalgyti.

Prasidėjus tokiam savarankiškumo etapui, savo mažylei daviau pačius įvairiausius šaukštus ir šaukštelius. Deja, maistas dažniausiai nepasiekdavo tikslo, jai būdavo sunku įrankius suimti, suspausti į kumštelį, patogiai pataikyti į burnytę dėl šaukštelio ilgio arba nepatogaus galo. Taigi, toks savarankiškas valgymas baigdavosi ašaromis, nes mergaitė greitai susinervindavo ir likdavo normaliai nepavalgiusi.

Neseniai internete aptikau „Voverytės butikėlį“, kuris pristato niekur kitur nematytus, švedų sukurtus „I CAN“ šaukštelius, skirtus padėti kūdikėliams ir vaikams mokytis savarankiškai valgyti. Nieko nelaukusi, išbandžiau šią naujieną.016015

„I CAN“ šaukšteliai tikrai kitokie, pirmiausia – dėl savo išskirtinio, skandinaviško dizaino. Būtent tokia forma (išlenkimas, skylutė pirštams suimti ir nedideli gabaritai) padeda vaikui pradėti valgyti  savarankiškai.  Šaukšto nauja unikali daugiafunkcinė rankena skatina ir stimuliuoja vaiką valgyti  tiksliau,  su  mažesniu  iškritusio  maisto  kiekiu. Kaip tai pavyksta? Pastebėjau, kad šaukštelį labai patogu tvirtai laikyti skirtingais būdais. Mano dukrytė kartais jį suima kumšteliu, o kartais laiko pirštukais, tačiau maistas visada pasiekia jos burnytę.

Pasirodo, labai panašiai jį laiko daugelis vaikų, o tai – labai gerai, nes plokščiai vertikali „I CAN“ šaukšto rankena skatina vaiką naudoti pincetinį paėmimą.  Taip pat rankena truputėlį nulenkta  žemyn, o tai padeda vaikui lengviau pasiekti lėkštės apačią. Na, o snapelis ant šaukšto rankenos ne tik primena linksmą ančiuką, bet ir suteikia papildomą atramą delnui.

Ekspertai teigia, kad labai svarbu ugdyti teigiamą vaiko požiūrį į valgymą ir formuoti geras emocijas, susijusias su šiuo procesu. Geriausias būdas tai padaryti – leisti jam savarankiškai valgyti.  Šiuo principu vadovavosi ir „I CAN“ šaukštelių išradėjas, auginantis du mažus vaikus. Unikali šaukštelio formos idėja jam kilo tuomet, kai savus mažylius pradėjo mokyti valgyti. Daugelis vaikiškų įrankių netiko, vaikai išpildavo maistą, daugiau iškrisdavo ant žemės nei  suvalgydavo. Šis procesas taip vargino visą šeimą, kad išradingas vyras sumeistravo tokį įrankį, kuris maistą vaikučiui padėtų pataikyti tiesiai į burnytę. Šiandien šis unikalus išradimas padeda daugeliui šeimų, auginančių mažus vaikus.

Taigi, kokius „I CAN“ šaukštelio privalumus pastebėjome mes, Lieknos Bitės?

  1. Plokščiai vertikali šaukšto laikymo rankena skatina vaiko tikslų (pincetinį) paėmimą ir ugdo smulkiosios motorikos įgūdžius. Mažylei šaukštelį į rankas įduodu dar prieš valgant, nes ji mėgsta įrankį tyrinėti.
  2. Laikymo rankena ­nulenkta žemyn, todėl lengviau pasiekti maistą lėkštėje. Taip jis patenka ten, kur ir turėtų – į vaikučio burnytę, ir tėveliai gali būti ramūs, kad jų mažylis yra sotus.
  3. Ant rankenos esantis snapelis suteikia papildomą atramą laikant jį rankoje, todėl maža vaikučio rankytė nepavargsta.
  4. Šaukšto dizainas yra sukurtas taip, kad valgytojas galėtų lengvai paimti maistą ir pritaikytas būtent vaikams nuo vienerių metų amžiaus, o ne tėveliams (mūsų didelėms rankoms jį laikyti visai nepatogu), tad kils mažiau pagundų patiems vaiką pamaitinti.
  5. Šaukštelis lengvas, mažas ir ryškių spalvų, tad mūsų mažylei patiko iš pirmo žvilgsnio.
  6. Linksmos, gyvūnų figūrėles primenančios detalės, daro valgymo procesą viliojančia veikla.
  7. Mes visada mėgstame paskaityti, ką gamintojas rašo apie produktus, tad likome patenkintos, jog „I CAN“ šaukštelių sudėtyje nėra BPA ir PVC kenksmingų medžiagų, jie sertifikuoti ir atitinka visus ES keliamus reikalavimus produktams, skirtiems vaikams.065Jei ir jūsų vaikutis pradeda savarankiškai mokytis valgyti, ir jūs norite jam palengvinti šį procesą, siūlome išbandyti moderniuosius „I CAN“ šaukštelius (pardavinėjama po 2 vienetus). Juos užsisakyti galite ČIA.