child-1058286_1920Šaltasis sezonas mums dovanoja ne tik baltą lyg iš pasakos gamtos foną ar smagias linksmybes lauke, tačiau ir „puokštę“ ligų. Jei turite mažų vaikų – jums ši tema tikrai artima. Tikriausiai, jau ne kartą ar du kovojote su peršalimu ir kitomis nemaloniomis ligomis. Lieknų Bičių šeimos – ne išimtis.

Viena mūsų augina du berniukus (trijų su puse ir vienerių su puse). Abu lanko darželius, todėl rudens ir žiemos sezonai mūsų šeimoje lydimi slogų, kosulių ir kitų peršalimo požymių. Jei ne vienas, tai kitas vis kažkokią „bacilą“ parsineša iš darželio. Pradėjusi daugiau domėtis ir pasitarusi su šeimos gydytoja, nusprendžiau, kad labai svarbu organizmą stiprinti ne tik ligos metu (dėl antibiotikų vartojimo jis silpsta), tačiau ir po jos. Todėl šiandien papasakosime, kokios taisyklės visada laikomės po antibiotikų vartojimo (tiesa, ne mažiau svarbu tai daryti ir suaugusiems šeimos nariams).

Pradėkime nuo to, kad mes, žmonės, gyvename ekosistemoje kartu su kitais gyvūnais, augalais, bet mes turime ir vidinę ekosistemą, esančią mūsų žarnyne. Jei ji efektyviai dirba, būname sveiki ir stiprūs. Tačiau, kai mūsų vidinė mikroflora išbalansuojama, imunitetas silpnėja, mes turime per mažai energijos, o mūsų organizme daugėja toksinų. Taip yra todėl, kad patogeninės bakterijos, grybai ir parazitai stengiasi užimti atsiradusią laisvą vietą (sumažėjus gerųjų bakterijų). Ir tai visiškai normalu, juk gamtoje laisvos vietos nebūna!

Antibiotikai yra neatsiejama medicinos dalis (tik svarbu, kad būtų vartojami tada, kai yra būtini, nes lietuviai labai linkę jais piktnaudžiauti – o tai, ypač kalbant apie vaikus, didžiulė klaida). Jie sustabdo patogenines bakterijas, sukeliančias rimtus negalavimus, bet, tuo pačiu, ir mažina gerųjų, mums reikalingų, bakterijų skaičių. Jūs, turbūt, taip pat esate pastebėjusios, kaip dažnai po rimtų infekcijų, kai tenka vartoti antibiotikus, vaikai netrukus „pasigauna“ naujų ligų (tiek peršalimo, tiek įvairiausių žarnyno infekcijų, pavyzdžiui, roto virusą). Mūsų mažyliams šeimos gydytoja patarė kartu su antibiotikais ir laikotarpiu po ligos vartoti probiotikus, kad padėtume palaikyti vaikų žarnyno mikrobiotą bei greičiau atsigautų jų pilvukai.baby-boy-1259581_1280Mes, smalsios moterys, tad suskubome ieškoti informacijos apie probiotikus ir jų naudą žmogaus organizmui. Gal ir be jų mažieji atgaus jėgas? Nors yra manančių, kad probiotikų vartojimas yra nenatūralus, todėl gal net nevertas dėmesio, tačiau mes su šia nuomone visiškai nesutinkame, nes juos žmonės vartojo visu istorijos laikotarpiu. Šie mikroskopiniai superherojai randami daugelio kultūrų maiste, pavyzdžiui, kefyre, jogurte, raugintuose kopūstuose. Tačiau, jei jūsų mažylis vartoja antibiotikus, vien maisto produktų situacijai pagerinti neužteks.

Ypatingo mokslininkų dėmesio ir pagyrų šiuo metu sulaukia lactobacillus probiotikų rūšys, kurios yra gerai ištirtos ir jų veiksmingumas patvirtintas klinikiniais tyrimais. Kaip teigiama, jos išlieka atsparios net 44-ioms antibiotikų rūšims. Štai tyrimas, publikuotas 2012 metais Journal of the American Medical Association leidinyje, teigia, kad viduriavimas, kaip šalutinis efektas vartojant antibiotikus, pasireiškia vienam iš trijų pacientų. Veikdami blogąsias bakterijas, antibiotikai kartu turi įtakos ir gerosioms, taip išbalansuoja mikrobiologinį balansą žarnyne. Tyrimo metu įrodyta, kad probiotikų vartojimas šiuos neigiamus efektus gali sumažinti. Mokslininkų išvados parodė, kad žmonės, kartu su antibiotikais vartojantys ir probiotikus, kenčia nuo viduriavimo 42 proc. rečiau. O tai juk labai didelis procentas!

Į probiotikų sudėtį įeinančių bakterijų ir jų padermių yra įvairių (pavyzdžiui: Lactobacillus reuteri, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus GG, Bifidobacterium lactis ir kitos). Viena iš dažniausiai moksliniuose straipsniuose minimų ir tiriamų probiotinių bakterijų – Lactobacillus reuteri (L.reuteri). Įrodyta*, kad ši bakterija sumažina šalutinius antibiotikų terapijos poveikius. (*Lionetti E et al. (2006) Lactobacillus reuteri therapy to reduce side-effects during anti-Helicobacter pylori treatment in children: a randomised placebo controlled trial. Aliment Pharmacol Ther. 24:1461–1468. „Lactobacillus reuteri once daily reduced side-effects of antibiotics therapy for eradication of H. pylori in dyspeptic children”. „Alimentary Pharmacology & Therapeutics” ISSN 0269-2813. Journal Citation Reports (IF) – 5.727 (2014 m.).

Šią žiemą taip jau nutiko, kad mūsų mažyliams teko gydytis antibiotikais, todėl kartu vartojome ir probiotikų, į kurių sudėtį įeina ir Lactobacillus reuteri (L.reuteri) rūšies bakterijos. Surinkusios ir išanalizavusios ne vieną mokslinį tyrimą ir gydytojų rekomendacijas, juk, kaip ir daugelis atsakingų tėvų, gana atsargiai vertiname spaudoje šmėžuojančią informaciją, radome daug mokslinių tyrimų, įrodančių probiotikų poveikį. Visko nespėjome jums papasakoti (pavyzdžiui, apie gerųjų bakterijų naudą nuo pilvo dieglių kenčiantiems naujagimiams), tačiau tai būtinai padarysime kituose savo straipsniuose.child-1058284_1920Galime pastebėti, kad, vartojant gerąsias bakterijas, atsigavimas po ligos buvo išties lengvesnis. Vaikai nei viduriavo, nei skundėsi sumažėjusiu apetitu ar silpnumu. Tikrai drąsiai galime ir jums rekomenduoti šią prevenciją ne tik vartojant antibiotikus, bet ir po ligos (svarbu, kad bakterija Lactobacillus reuteri (L.reuteri) būtų probiotikų sudėtyje). Labai svarbu, kad ši bakterija yra atspari antibiotikams, tad ją galima vartoti ir antibiotikų kurso metu, ir po jo. Daugiau apie tai, ką turi žinoti mamos apie probiotikus, rasite www.sveikaspilvukas.lt.