1Tiesa pasakius, vaikų nevalgymo tema tokia populiari ir dažna, kad apie ją kažką pasakyti galėtų bene kiekviena mama. Lieknų Bičių mažyliai – ne išimtis. Buvo visokių etapų: kai valgė viską su didžiausiu pasimėgavimu, o buvo ir tokių dienų, kai maistą taškė ant grindų, nesutiko net paragauti ir rėkė „ne, ne, ne“. Aha, kažką primena ir jums?

Išbandėme ne vieną gudrybę – kai kurios pasiteisino, kai kurios nedavė jokių rezultatų. Štai viena sėkmingų, kurią galime ir jums rekomenduoti – tai režimo laikymasis. Stenkitės, kad visi valgymai būtų panašiu laiku (turėtų būti apie 5–6 per dieną). Nesistenkite į lėkštę prikrauti kuo daugiau maisto, toks vaizdas vaiką gali atbaidyti ir sukelti baimę („o varge, negi viską turėsiu suvalgyti?“). Stenkitės su mažyliu valgyti kartu. Matydamas, kad tai visos šeimos ritualas, jis norės būti jo dalimi bei stebės teisingą jūsų pavyzdį.

Nepamirškite vaiko kaskart pagirti, kai jis visą ar bent didžiąją dalį patiekalo suvalgo. Geri žodžiai neabejotinai motyvuoja ir didelius, ir mažus. Taip pat leiskite vaikui būti savarankiškam. Jau prieš pirmąjį savo gimtadienį jis pradės rodyti norą pats į rankas imti šaukštą, bandyti su juo pataikyti į burną. Netvarkos jūsų namuose bus daug, tačiau leiskite jam eksperimentuoti ir bandyti tai daryti pačiam.

Beje, mūsų pačių išmoktos pamokos tokios: vaikas mato, ką tu valgai, todėl pačiam kimši picą, o jam siūlyti brokolius – gana neteisingas požiūris. Mažasis gudročius labai greitai jūsų paklaus, kodėl jo maistas turi būti kitoks? Ir, jei matote, kad mažylis vis mažiau ir mažiau valgo pagrindinių patiekalų, mažinkite užkandžius.

Šiandien daugiau papasakosime apie dar vieną gudrybę, kuri mums labai pasiteisino – tai patrauklūs, įdomūs įrankiai ir indai. Nuo šiol Lieknų Bičių mažyliai valgo iš „Bamboo talking“ indų rinkinių (vieną rinkinį sudaro 4 skyrių lėkštė; dubenėlis; 200 ml talpos puodelis; įrankiai), dekoruotų nuostabiais paveikslėliais ir pagamintų iš natūralaus bambuko bei ryžių lukštų pluošto. Vienas jų – lyg miško pasaka, patraukiantis vaiką stebėti, kokie personažai apsigyveno jo lėkštėje. Kitas – labai berniukiškas su mašinėlėmis, kurios visos labai skirtingos ir įdomios, todėl skatina sukoncentruoti dėmesį į lėkštę bei jos turinį.

Šie indai akimirksniu patraukė vaikų dėmesį. Buvo bandymų juos nusitempti į žaidimų zoną ir pamaitinti lėlytes, tačiau ne ką mažiau patiko ir sudomino pats valgymo procesas iš lėkštės, kurią sudaro skyriai. Vienos mūsų mažylis labai atsakingai rūšiavo ir dėliojo daržoves, o po to viską suvalgė, nes norėjo pamatyti, o kas slepiasi už jų. Išsprendėme ir dar vieną problemą – maistas, kuris paprastai būdavo mėtomas ant stalo ar net žemės, šįkart tiesiog keliavo iš skyrelio į skyrelį. Mamos mus supras, kokia laimė, kai po pietų nereikia pusvalandį tvarkyti virtuvės.
038044Norėdamos daugiau jums papasakoti apie kovą su „nevalgiukais“ ir apie indus bei įrankius, kurie gali pakeisti jūsų mažylių požiūrį į maistą, kalbiname „PaPapūga“ internetinės parduotuvės, iš kurios ir atkeliavo mūsų spalvingieji indai, įkūrėją Jurgitą.

– Valgymo problema – viena opiausių ir aktualiausių auginant vaikus. Ar ir Jūs, motinystės džiaugsmų ir patirčių įkvėpta, pradėjote prekiauti vaikams valgyti ir gerti skirtais indais bei įrankiais?

– Turiu du vaikučius: beveik ketverių berniuką ir 1,6 metų mergaitę. Sūnus iki 1,5 metų nuo pat gimimo valgė be problemų. Skaitydavau mamų forumus apie receptus tik tam, kad galėčiau pasisemti naujų minčių maisto gaminime. Beskaitydama kitų mamų patirtis atkreipiau dėmesį, kad daugelis skundžiasi vaikais „nevalgiukais“. Labai džiaugiausi, kad mūsų šeimoje nėra tokios problemos, bet… su lengvos formos „nevalgiuko“ periodu susidūriau ir aš, todėl pradėjau dėti pastangas virtuvėje, kad tik mažylis prisėstų prie stalo ir pavalgytų.

Laikui bėgant pastebėjau, kad vien pasakymas „einam valgyti“ vaikui sukeldavo kažkokią priešingą reakciją, jis bėgdavo iš virtuvės, pradėdavo lakstyti, žaisti, net nepažvelgdavo į naujai pagamintą patiekalą, o ką jau kalbėti apie valgymą. Į šią situaciją pažiūrėjau šiek tiek kitu kampu. Supratau, kad patiekalais mažylio prie stalo nepriviliosiu, o lakstyti su šaukštu iš paskos, apkrauti stalą žaislais ar, dar blogiau, valgant įjungti televizorių, man buvo nepriimtina. Norėjau, kad vaikas su malonumu, be streso man ir be prievartos jam, atsisėstų savo noru prie stalo ir pavalgytų. Taip natūraliai ir kilo idėja ieškoti įdomių indų, o radus išskirtinius, įdomius, nusprendžiau pasiūlyti ir kitoms mamoms, kurios susiduria su ta pačia „nevalgiukų“ problema.

Kokius dar būdus naudodavote, norėdama prisikviesti vaikus prie stalo ir susitarti, kad pavalgytų?

– Su savo vaikais dėl valgymo nesitardavau. Be patrauklių indų ir įrankių, dar viena iš mano gudrybių privilioti vaiką prie stalo – tai tiesiog patiekti pietus, pakviesti valgyti. Jei neateina, tuomet atsisėdu viena ar su vyru prie stalo, pradedam valgyti, visiškai nekreipdami dėmesio į mažąjį ar mažąją nenuoramą. Valgome ir tarpusavyje kalbame: „Mmmm kaip skanu…“. Ši gudrybė suveikia akimirksniu! Svarbu, kad nėra prievartos, nes juk tokio amžiaus vaikai daro viską priešingai nei sako tėvai.

– Manote, kad smagūs, linksmi, dėmesį kaustantys indai – išeitis, kad „nevalgiukas“ virstų pavalgiu vaiku?

– Patrauklūs indai – tai  vienas iš būdų privilioti „nevalgiuką“ prie stalo. Daug kas priklauso ir nuo mamos fantazijos bei gudrumo. Pavyzdžiui, jei lėkštutė su stirniuku, tai ir sakai vaikui „stirniukas labai apsidžiaugs, jei tu kartu su juo pavalgysi“ ir pan. Aš indelius su piešinukais išnaudoju gana kūrybingai ir sėkmingai.027 023– Ką patartumėte mamoms, kurios dar tik ruošiasi primaitinimo laikotarpiui? Kokių indų ir įrankių joms prireiks?

– Pakanka nusipirkti vieną patogų laikyti mamos rankoje nedidelį dubenėlį. Iš „PaPapūgos“ asortimento labai rekomenduoju „Green Sprouts“ dubenėlius, jie fantastiški – patogu laikyti, siaura dubenėlio forma ilgiau išlaiko košytę šiltą, numestas dubenėlis nesuduš.

Renkantis šaukštelį, siūlyčiau atkreipti dėmesį į gilumą, jis neturėtų būti gilus. Paaugus mažyliui, reikėtų rinktis gilesnius, nes pasikabina daugiau maisto.

– O kaip su puodeliais ir gertuvėmis? Kokiam amžiui ir kokių reikėtų? Ar tiesa, kad specialios, puodelį imituojančios gertuvės su neprabėgimu padeda greičiau išmokti savarankiškai gerti iš suaugusiųjų puodelio?

– Neišsiliejantį puodelį bando mano dukrytė ir, visai neseniai, jai pirmą kartą pavyko savarankiškai atsigerti iš puodelio neapsiliejus. Taip pat stebėjau, kaip jai sekėsi pereiti nuo buteliuko su čiulptuku prie šio neišsiliejančio (pavyko neiškart, nes reikėjo išmokti pajusti srovės tekėjimą). Ji šį procesą perprato maždaug per savaitę.

– Na, o kaip su įrankiais? Kada šaukštelį vertėtų pakeisti šakute? O nuo kokio amžiaus verta pradėti mokyti tikrųjų valgymo manierų bei į rankas duoti ir peilį (aišku, ne geležinį, o skirtą vaikams)?

– Mano manymu, to pradedama mokytis tik paėmus pirmąjį šaukštelį į rankas. Šakute rekomenduoju pradėti naudotis nuo 1,2 metų. Peilį siūlau duoti kuo vėliau, nes tikro peilio nepaduosi, o vaikiški gerai nepjaus. Kadangi tokio amžiaus vaikai greitai supyksta, jei jiems kas nesigauna, tai geriau išvis neduoti įrankio, kuris gali sukelti susierzinimą. Mažyliui nepavykus atpjauti, gali nusivilti, supykti. O juk mūsų, mamų ir tėčių, tikslas vaiką privilioti prie stalo ir suteikti visas sąlygas smagiai pavalgyti.022– Kuo ypatingi Jūsų parduotuvėje www.papapuga.lt parduodami indai ir įrankiai? Iš kokių medžiagų jie pagaminti?

– Norėčiau pagirti „OOGAA“ silikono indus, nes kokybiškas silikonas yra saugiausias naudoti lyginant su plastiku ar melamino indais. Silikono indus galima dėti į orkaites, indaploves, šaldiklį. Temperatūrų kaita nekenkia gaminiui. Priešingai nei melamino gaminiai, į kuriuos negalima dėti karšto maisto ar šildyti juose esančio maisto mikrobangų krosnelėje. Su jais galima pagaminti daug įdomių patiekalų (iškepti induose apkepėlių, forminių duonelių, omletų) ir kūrybingai pateikti maistą.

– Lieknų Bičių mažiukai išbandė „Bamboo Talkin“ indų rinkinius iš bambuko ir ryžių lukšto pluošto. Šių rinkinių dizainas ypatingas ne tik dėl nuostabių, labai smagių paveikslėlių, kuriais jie papuošti, bet ir dėl labai patogaus lėkštės suskirstymo į skyrius. Kaip manote, kodėl dizainas būtent toks? Ar tai padeda laikytis sveikos mitybos principų?

– Lėkštės su skyriais man yra atradimas patiekiant maistą „nevalgiukui“. Tai puikus būdas žaidimo forma vaikui įsiūlyti tai, ko jis paprastai nelabai mėgsta (sakykite: „juk toji daržovė kitame skyriuje, tu gali jos nevalgyti, ji su tavo maistu nesiliečia“). Tačiau toji nemėgstama daržovė bus lėkštėje ir, jei ne pirmą, tai antrą ar trečią kartą mažylio smalsumas gali nugalėti ir jis jos paragaus.049Bambuko pluošto indai pagaminti iš natūralių medžiagų – bambuko ir ryžių lukšto pluošto. Tuo jie ir yra ypatingi. Indus rekomenduoju vaikučiams naudoti nuo 24 mėnesių amžiaus arba nuo 12 mėnesių su tėvelių priežiūra, nes numesti ant žemes jie gali skilti.

Jeigu ir jūs susidomėjote šiais linksmais, išskirtinio dizaino, aukštos kokybės indais ir įrankiais kūdikiams bei vaikams, jų rasite internetiniame puslapyje www.papapuga.lt, spauskite ČIA.