OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Smalsiosios mūsų Bitutės,

jau ne kartą prie receptų jūs smalsiai mūsų klausėte – kas tas ghee sviestas, kurį naudojate beveik visų patiekalų kepimui? Joks čia stebuklas. Na, bent jau ta prasme, kad anokia tai naujiena. Tačiau tikrų tikriausias gėris, mat leidžia sveikiau ir skaniau gyventi. Iš kur mes jo gaunam? Kaip tikros natūralių produktų gerbėjos, perkam jį ne prekybos centruose, o gaunam iš sveikos gyvensenos entuziasto Mindaugo, kuris savo rankomis jį gamina. Todėl ir papasakoti apie stebuklingąjį ghee sviestą leidžiam jam pačiam. Taigi – apie ghee sviestą iš pirmųjų lūpų.

– Mindaugai, sakykite, kokios gyvenimo aplinkybės jus privertė atsigręžti į sveiką mitybą ir kaip atradote tokį produktą kaip ghee sviestas?

– Kadangi domiuosi Vedomis ir Rytu filosofija, vegetarizmu, tai ir nenuostabu, kad į mano gyvenimą atėjo ir ghee sviestas. Kaip žinome, Rytuose karvės laikomos vienomis iš „žmogaus motinų“ ir yra labai gerbiamos už tai, kuo jos dalinasi su žmonėmis, kokį maistą jų dėka galime valgyti. Tai pienas, grietinė, jogurtas, sviestas, sūris, pasukos, varškė, ghee sviestas. Yra sakoma, kad pieno produktai keičia mūsų charakterį, žmogus tampa doresnis, įgyja gerųjų savybių. Tik, gaila, kad šiuo metu mokslininkai mano kitaip ir skelbia, neva pieno produktai mums kenkia. Manau, kad tiesiog reikia laikytis kelių taisyklių: kaip ir kokiu laiku bei su kuo vartoti pieno produktus.

– Kodėl nusprendėte gaminti būtent ghee sviestą? Juk galėjote ir sūrius spausti, ir kefyrą rauginti.

– Apie ghee sviestą daugelis sako, kad tai lyg „skystasis auksas“, gydantis nuo daugelio ligų, todėl man pačiam gimė noras išmokti jį pagaminti ir galbūt pasidalinti su kitais. Gamindamas kaskart jaučiu lyg kurčiau kažką labai svarbaus, gaminimas kiekvieną kartą būna dinamiškas ir kūrybiškas. Man, besidominčiam ajurveda, tai tarsi meditacija.

– Mano vyras, pamatęs namuose ghee sviestą, stvėrėsi jį tepti ant duonos. Sustabdžiau jį, mat esu girdėjusi, kad geriausiai jį naudoti kepimui. Kuo jis toks stebuklingas? Ar labai skiriasi nuo tradicinio sviesto?

– Tiesa, jo konsistencija lyg taukų, tad geriausia jį naudoti kepimui. Na, o gerųjų savybių tiek daug, kad net nežinau nuo ko ir pradėti. Galbūt nuo mūsų dvasinės savijautos? Ghee sviestas didina sąmoningumą, pozityvumą, geranoriškumą ir kitas gerąsias charakterio savybes. Tikiu, kad jį vartojantis žmogus bus viduje ramesnis, nuosaikesnis, išmintingesnis ir mokantis atrasti visas gražiąsias gyvenimo spalvas. Na, jei esate tokių dalykų skeptikas, tuomet vardiju, kuo jis naudingas mūsų fizinei būklei. Ghee svieste gausu vitaminų A, D, K ir E, omega 3 ir omega 9 rūgščių. Jis ypatingas ir tuo, kad nedidina cholesterolio, nors yra riebalas. Turite virškinimo problemų? „Skystuoju auksu“ vadinamas riebalas skatina skrandžio rūgšties išsiskyrimą, todėl gerina virškinimo kokybę (tai labai aktualu moterims, žindančioms savo mažylius). Liaudies medicinos žinovai sutaria, kad ghee sviestas ne tik padės sveikiau pavalgyti, bet ir sutvirtins net ir silpniausią imunitetą. Jis stebuklingai gydo sergant angina, peršalimu, kosuliu, migrena, mažakraujyste ir esant hormonų sutrikimams. Kaip ir minėjau, vieni pliusai.

– Ar sunku tokį „auksą“ išgauti, ar ilgai vargstate, kol jis pasiekia sveikiau norinčių gyventi keptuves?

– Viskas kur kas paprasčiau nei gali atrodyti! Geros kokybės sviestas dedamas į puodą dvigubu dugnu ir vis pamaišant kaitinamas ant didelės ugnies. Puodas neuždengiamas, nes vanduo turi išgaruoti. Sviestukui pradėjus putoti, ugnis sulėtinama ir karts nuo karto pamaišant verdama, kol ant dugno iškrenta nuosėdos, o pats skystis tampa permatomas (tarsi gintarinis). Pravėsinus nukošiamas per keliagubą marlės sluoksnį, kad likęs ghee pieno baltymas nesukeltų rūgimo proceso. Gautas nuosėdas per keletą dienų rekomenduotina suvartoti – dėti į troškinius, sriubas.

Jei jūs, kaip ir Lieknos Bitės, manote, kad sveika savo ir šeimos mitybą rūpintis yra būtina, o Mindaugo nupasakotas gamybos procesas ne toks ir lengvas (o gal tiesiog tam neturite tiek laiko), siūlome kreiptis į šaunųjį Mindaugą. Sviestukas jums bus pristatytas greitai, gražiai įpakuotas ir tikrai itin kokybiškas.

Mindaugo tel. nr.: +370 638 97550

Skaniausius patiekalus su ghee kepančios,

Lieknos Bitės

2 KOMENTARAI

  1. Nepergyvenkit, mokslininkai tikrai nemano, kad pieno produktai kenkia. Buvo pasirodę tokios informacijos, bet ji ne mokslininkų (bent jau ne tikrų) sugalvota. Taigi, viskas tvarkoje, vartokit į sveikatą 😉

  2. Pasak mano kirpėjos šis sviestas geras ne tik kaip maistas bet ir plaukams 🙂 Kurie linkę skilinėti :)))) Ačiū už info – patiko 🙂

Comments are closed.